Sirkenin Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Faydaları

Sirke, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ve insan vücuduna pek çok fayda sağlayan bir maddedir. Çeşitli meyvelerden üretilen sirke, ülkemiz başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sirke, çoğunlukla turşu yapımında, salatalarda ve soğuk mezelerde tercih edilir. Ayrıca hamur işlerine çıtırlık katması nedeniyle de kullanılmaktadır. Bilinen 20 farklı sirke çeşidi bulunmaktadır: elma, armut, üzüm, frenk üzümü, ayva, balsamik, ardıç, kırmızı üzüm, bal, ada çayı, hurma, kayısı, nar, karahindiba, bektaşi üzümü, çilek, çoban üzümü, nane, ananas ve karanfil.

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

 • Sirke, kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Kolesterolü yüksek olan kişiler, yemeklerden önce bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bal karışımı tüketerek kolesterol seviyelerini düşürebilirler.
 • Sirke, anemiye iyi gelir. Günde bir bardak ılık suya bal ve elma sirkesi ekleyip içmek anemi semptomlarını hafifletebilir.
 • Sirke, bronşit, astım ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Günün herhangi bir saatinde bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı sirke ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip içmek solunum yollarını açar ve rahatlama sağlar. Yetişkinlerde bu karışım günde iki veya üç kez tekrarlanabilir.
 • Sirke, ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyona bağlı ateş yükselmelerinde, bir su bardağı suya üç yemek kaşığı üzüm veya elma sirkesi eklenip soğuk uygulama ile kasık, koltuk altı, alın ve bilek bölgelerine pamuk yardımıyla uygulanabilir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda sirke miktarı bir yemek kaşığına düşürülebilir.
 • Sirke, ayak sağlığına faydalıdır. Sirkenin mikrop kırıcı özelliği sayesinde gün boyunca kapalı kalan ayakların temizlenmesine yardımcı olur ve mantarın tedavisine fayda sağlar. Akşamları bir leğen ılık suya dört yemek kaşığı sirke ekleyip ayakları bu suda bir saat dinlendirmek yeterlidir.
 • Sirke, bacaklarda oluşan varislere iyi gelir. Gün içinde özellikle akşam dinlenmelerinde elma sirkesi ile bir bezi ıslatıp bacakların varisli bölgelerine sarmak ve bacakları yastık üzerine koyarak dinlendirmek kan dolaşımını sağlar ve rahatlama sağlar.
 • Sirke, baş ağrısına iyi gelir. Bir su bardağı suya dört yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip pamuk ile alın, ense, kulak arkası ve boyuna pansuman yapmak doğal ağrı kesici etki sağlar.
 • Sirke, boğaz ağrısına iyi gelir. Bir su bardağı suya beş yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı bal ekleyip bu karışımı her beş saatte bir yemek kaşığı olarak yutmak boğaz ağrısını hafifletir.
 • Sirke, diş sağlığına katkıda bulunur. Sirkenin mikrop kırıcı özelliği sayesinde ağız içindeki yaralar hızla iyileşir ve diş çürümesini geciktirir. Bir çay bardağı suya iki yemek kaşığı sirke ekleyip bu karışımla ağız içini temizlemek yeterlidir.
 • Sirke, göz iltihabına iyi gelir. Mikrop kapma sonucu oluşan göz iltihabında, bir bardak kaynamış ve soğutulmuş suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip göz banyosu yapmak faydalıdır. Aynı zamanda gözdeki çapaklanma sorunlarına da iyi gelir.
 • Sirke, böcek sokması sonucu oluşan yaralara iyi gelir. Bir çay bardağı kaynamış ve soğutulmuş suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip böceğin ısırdığı yere pansuman yapmak yeterlidir.
 • Sirke, saçlar için iyi bir bakım ürünüdür. Canlı ve güçlü saçlar için sirke ile destek sağlanabilir. Bir litre suya bir çay bardağı elma sirkesi ekleyip bu karışımla saçları yıkamak saçların canlanmasını ve parlamasını sağlar.
Sirkenin insan hayatındaki yeri azımsanamayacak kadar önemlidir. Gerek bedenin iç organlarına gerekse cilt yüzeyine pek çok faydası olan sirke tam bir şifa kaynağıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesi Diyeti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Sirkesi İçeriği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi İçeriği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sirkeyle Yıkanmak

Sirkeyle Yıkanmak

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Ph Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Elma Sirkesi Ph Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Elma Sirkesi Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Yapımı Tarifi ve Malzemeleri