Elma Sirkesi ile Zayıflama
26 Haziran 2024

Elma Sirkesi ile Zayıflama


Son yıllarda elma sirkesi, zayıflama dahil birçok sağlık sorunu üzerinde popülerlik kazanmıştır. Aslında elma sirkesinin sağladığı faydalar yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Saç bakımı, cilt bakımı, tansiyon ve kolesterol gibi pek çok alanda faydalı olduğu düşünülen doğal bir üründür. Ancak elma sirkesinin kesin olarak faydalarını kabullenebilmek için daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekmektedir.

Elma Sirkesinin Zayıflama Üzerindeki Etkileri

Elma sirkesinin kan şekerini dengeleyici, kalp krizi riskini azaltıcı ve açlık süresini uzatıcı etkileri vardır. Bu sayede gün içinde daha az yemek yenerek alınan kalori miktarı azaltılabilir. Daha az kalori alan kişinin zayıflaması daha kolay olur. Ancak elma sirkesinin tek başına zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Zayıflama sürecine destek olarak daha kolay zayıflamayı sağlayabilir.

Düzenli bir diyet ve egzersiz programı yapılmadan sadece elma sirkesi kullanılıyorsa zayıflama üzerinde herhangi bir faydası olmayacaktır. Vücut yapısına uygun bir diyet ve düzenli egzersiz programlarına ilave olarak elma sirkesi eklendiğinde elma sirkesinin zayıflatıcı etkisinden yararlanılabilir.

Elma sirkesi kan şekerindeki dalgalanmaları önleyici bir etkiye sahiptir. Bu etkisi ile de zayıflamaya yardımcı olur. Yeme yendikten sonra çıkan kan şekeri hızla düşmeye başlar, bu da kişiyi tatlı ürünlere yöneltebilir. Bu histen kurtulmak için elma sirkesi kullanılabilir.

Elma Sirkesinin Kan Şekeri Üzerindeki Etkileri

  • Elma sirkesi yapılan araştırmalara göre karbonhidrat ağırlıklı bir öğünden sonra insülin hassasiyetini %34'e kadar artırarak kan şekerinin normale dönmesine yardımcı olur.
  • Yemek yerken bir parça ekmek elma sirkesine batırılarak yenirse kan şekeri %34 düşebilir.
  • Gece yatmadan önce 1,5-2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketerek kan şekeri dengelenebilir.
  • Elma sirkesinin sayılan tüm etkileri sayesinde gün içinde alınan kalori miktarına etki eder. Bu sayede yemek yeme ihtiyacı azalır.

Diyet Yaparken Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Diyet yaparken elma sirkesinin nasıl kullanılacağına dair belirli bir reçete olmasa da bazı uzmanlar aç karnına, bazı uzmanlar ise yemeklerden hemen sonra elma sirkesi tüketilmesini tavsiye etmektedir. Elma sirkesi asitli bir yapıya sahip olduğu için direkt kullanılmamalıdır. Mutlaka su ile inceltilerek tüketilmelidir. Ayrıca salatalarda da kullanılarak etkilerinden yararlanılabilir. Salatalarda kullanıldığında hem salataya lezzet katacak hem de mide yanması gibi bazı sağlık problemlerine yol açmayacaktır. Zayıflamak veya diğer sağlık sorunları için kullanılacak sirkenin çeşidi de önemlidir; sağlık için en faydalı sirke organik olanıdır.

Zayıflamak İçin Elma Sirkesi Kürü

  • 2 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 kahve kaşığı bal
  • 3 tane karanfil
  • 1 su bardağı ılık su

Hazırlanışı:

1 su bardağı ılık suyun içine diğer malzemeler katılarak bal eriyinceye kadar karıştırılır. Karışım 10 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra sabah aç karnına kahvaltı yapmadan yarım saat önce tüketilir. Karışım aynı şekilde akşam yemeğinden önce de hazırlanarak tüketilebilir. Kür bir ay boyunca düzenli olarak uygulanabilir. Beraberinde uygun bir diyet ve egzersiz programı ile desteklendiğinde kolaylıkla kilo verilebilecektir.

Elma Sirkesi İçmenin Zararları

Sirke oldukça asitli bir yapıya sahip olduğu için direkt olarak içildiğinde mide yanmasına yol açabilir. Özellikle mide yanması ve mide ülseri gibi problemleri olan kişilerde şikâyetlerin daha fazla artmasına yol açabilir. Bu tür şikâyetlere maruz kalmamak için 1 su bardağı su ile 1 yemek kaşığı elma sirkesi inceltilerek içilmelidir. Elma sirkesi tüketiminde abartıya kaçılmamalıdır. Günde 250 miligram ve daha fazlası elma sirkesi tüketen kişilerde potasyum eksikliği oluşabilir. Bu nedenle elma sirkesinin faydalarından yararlanmak için bilinçli tüketilmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Lekeler İçin Elma Sirkesi

Lekeler İçin Elma Sirkesi

Güncel

Akne Tedavisinde Elma Sirkesi

Akne Tedavisinde Elma Sirkesi