Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, son zamanlarda sağlık açısından yaygın bir şekilde faydalarından yararlanılabilen sıvı iksirlerden biridir. Zayıflama, cilt problemleri, saç sağlığı, açlığı bastırmak ve tansiyon gibi birçok soruna karşı kullanılmaktadır. İçeriğinde A, B, C ve niasin gibi pek çok faydalı vitamin ve mineral bulunur. Elma sirkesi kullanılarak dinç bir vücuda sahip olmak mümkündür.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Elma sirkesi elmadan elde edilen bir sıvıdır. Bu nedenle elmanın sahip olduğu tüm faydalardan elma sirkesi kullanılarak da yararlanılabilir.
 • İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde dinç bir vücuda sahip olunabilir.
 • Elma sirkesinin cildi güzelleştirici etkisi vardır.
 • Selülitlere karşı iyi gelir. Ayrıca bacaklarda oluşan varise karşı da faydalıdır. Özellikle akşamları elma sirkesine batırılmış bez bacaklarda varisli bölgeye sarılır ve bir süre bekletilirse hem bacakların yorgunluğunu alır hem de kan dolaşımını sağlar.
 • Sirkenin diş sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. 1 fincan suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek gargara yapılır. Bu sayede ağız içinin hijyeni sağlanır ve dişlerde oluşabilecek çürüğün önüne geçilebilir.
 • Damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır.
 • Elma sirkesi maden suyu ile karıştırılarak doğal bir tonik elde edilebilir. Hazırlanan tonik akne problemini kökten çözebilir. Tonik sabah ve akşam bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. Bu uygulama sayesinde ciltte akne problemi yok edilebilir.
 • Potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan elma sirkesinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Sindirim sistemini düzenleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Kemik sağlığı için faydalıdır. Yaş ilerledikçe kemikler istem dışı güçsüzleşmeye başlar. İleri yaşlarda elma sirkesi düzenli kullanıldığında kemik sağlığı korunabilir.
 • Elma sirkesi boğaz ağrısına karşı kullanılabilecek ideal ürünlerden biridir. 5 yemek kaşığı elma sirkesi 1 su bardağı suyun içine eklenerek karıştırılır. Üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Bal eridikten sonra karışım günde 1 yemek kaşığı olacak şekilde 3 defa yutulur.
 • Elma sirkesinin ateş düşürücü etkisi vardır. Grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan yüksek ateş elma sirkesi ile kontrol altına alınabilir. 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi 1 su bardağı su ile inceltilir. Karışıma temiz bir bez batırılarak sıkılır. Bilekler, alın ve koltuk altına sirkeli bez uygulanır. Bu sayede yüksek ateş kısa sürede kontrol altına alınabilir.
 • Kansızlığa karşı da elma sirkesi kullanılabilir. 1 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal eklenerek günde 1 defa kansızlığa karşı içilebilir.
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi ılık su ile karıştırılarak içilirse metabolizma ve diğer organlar daha aktif bir şekilde çalışır.
 • Elma sirkesinin iştah dengeleyici etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde kalori yakımına yardımcı olur.
 • Elma sirkesi vücutta detoks etkisi yaratır.
 • Saç bakımı üzerinde de etkili bir üründür. 1 litre suya 1 su bardağı elma sirkesi eklenir. Saçlar banyoda temizlendikten sonra durulama suyu olarak elma sirkeli su kullanılır. 10 dakika bekletildikten sonra saçlar durulanır. Saçlar parlak bir görünüm kazanır ve kepek problemi engellenir.

Zayıflamaya Karşı Elma Sirkesi

 • 1 çay bardağı su
 • 1 kahve kaşığı bal
 • 1 kahve kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı:

Bütün malzeme bardağın içinde karıştırılır. Bal tamamen eridikten sonra yemeklerden önce aç karnına günde 1 defa yudum yudum içilir. Hazırlanan kür hem kilo vermeye yardımcı olur hem de vücutta birçok alanda fayda sağlar. Kür düzenli bir şekilde uygulandığında ayda 4 kilo kadar verilebilir. Kür özellikle akşam yemeğinin ardından içilirse yemekten sonra hazmı kolaylaştırıcı etki sağlayarak, yağların yakılmasına yardımcı olur. Aşırı kilo fazlalığı olan kişiler kürü günde 3 defa uygulayabilir.

Kolesterole Karşı Elma Sirkesi Kürü

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 tutam sinameki
 • 1 kahve kaşığı bal
 • 1 fincan papatya çayı

Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsi homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım günlük düzenli olarak tüketilir. Karışım kolesterolü dengelerken kalori yakımını hızlandırır.

Nasır İçin Elma Sirkesinin Faydası

Vücutta nasır oluşmuş bölgelere su ile elma sirkesi karışımı sürülerek nasırların yumuşaması sağlanabilir. Elma sirkeli su cildin yumuşamasını sağlayarak rahatlatır.

Elma Sirkesinin Ellere Faydası

Elma sirkesi bir miktar su ile eller günlük olarak ovulabilir. 5 dakika kadar ovulan eller bol su ile durulanır. Bu işlem ellerin yumuşamasını sağlar. Elma sirkesi ile yapılan bu işlem tırnakların da güçlenmesini sağlar.

Çil ve Güneş Lekelerine Karşı Elma Sirkesi

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı su

Hazırlanışı:

Elma sirkesi bir miktar su ile inceltilerek ufak bir pamuk parçası ile cilde sürülür. Yaklaşık 45-60 dakika bekletildikten sonra cilt temizlenir. Gün aşırı uygulanarak sivilce lekelerinden kurtulmak mümkün olur. Ciltte oluşan tüm lekeler için aynı uygulama tekrarlanabilir. Elma sirkesi cilt altına çok iyi bir şekilde nüfus eder. Bu nedenle de cilt lekelerine karşı etkilidir.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma sirkesi yüzyıllardır sağlık açısından faydaları nedeni ile kullanılmaktadır. Bilinçli bir şekilde kullanıldığında herhangi bir zararı olmayan elma sirkesi, bilinçsiz kullanıldığı takdirde bazı zararlara yol açabilir. Örneğin ağız yolu ile kullanılan elma sirkesi yemek borusunu tahriş edebilir ya da asidik yapısı ile midede yanmaya yol açabilir.

Kolesterol, kanda potasyum seviyesini dengelemek için ya da daha farklı rahatsızlıklara karşı devamlı ilaç kullanan kişilerde elma sirkesi bazı yan etkilere yol açabilir. Bu tarz ilaç kullanan kişiler elma sirkesi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kekik Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Kolesterol

Elma Sirkesi Kolesterol

Elma Sirkesi Bal Su Hazırlama

Elma Sirkesi Bal Su Hazırlama

Elma Sirkesinin Zararları

Elma Sirkesinin Zararları

Elma Sirkesi Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Soğan Sirke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Sirke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Bal Sirke Tarifi ve Malzemeleri

Bal Sirke Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi İçilirmi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi İçilirmi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Elma Sirkesi Siğil

Elma Sirkesi Siğil