Bit ve Sirke Olduğunu Nasıl Anlarız?
12 Temmuz 2024

Bit ve Sirke Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bit ve Sirke

Bit ve sirke, genellikle okul çağındaki çocuklarda görülmesine rağmen erişkinlerde de rastlanabilir. Saç biti bulaşıcıdır ve insanların saçlarında ortaya çıkar. Bitlenen kişi genellikle bu durumu saklar, çünkü bit ve sirkenin pis insanlarda görüldüğü düşünülmektedir. Oysa bit ve sirke temiz insanlarda da olabilir.

Bit ve sirkenin bulaşıcı olduğunu belirtmek önemlidir. Bit ve sirke bir insandan diğerine kolaylıkla geçebilir. Bitler zıplamaz, ancak insanların birbirine toka, şapka, tarak, baş örtüleri gibi eşyaları kullanması veya yakın temasla bulaşır. Yaşadığımız hayat şartlarını düşündüğümüzde, bu oldukça kolaydır. Tıkış tıkış otobüsler, metrolar, kalabalık kafeler gibi açık alanlarda bulaşma riski yüksektir. Bit bulaşmış bir kişi ile yan yana durmak bile yeterlidir.

Eskiden bit ve sirkenin sadece çocuklarda olduğu düşünülmekteydi. Bunun nedeni çocukların dışarıda sokaklarda oynaması sanılırdı. Oysa şimdi çocukların oyun alanları ev, bilgisayar ve tabletler olmasına rağmen bit ve sirke yine de görülmektedir. Saç bitleri, saçlarda yaşayan ve saç derisindeki kanla beslenen küçük böceklerdir. Renkleri siyah grimsiye dönüktür. Bitlerin ömrü otuz gündür ve kafa derisinden dışında iki gün yaşayabilirler. Sirke, bitin yumurtasıdır. Küçük toplu iğne başı kadar beyaz renktedir ve saçlara yapışık dururlar. Bitler, sirkeleri saç derisine yakın yere bırakır. Saçlar uzadıkça, sirke saçlara yapışık oldukları için aşağı doğru inerler. Sirkeler 7-10 gün arasında yumurtadan çıkar ve bir hafta içinde yetişkin bir bit olurlar.


Kafada kaşıntı, kaşıntıdan dolayı saç derisinde kızarıklık hatta yaralar oluşabilir. Yattığınız yastık üzerinde soluk gri bit derisi ya da bit dışkısı görülebilir. Saçta bit ve sirke kontrolü çok kolay bir şekilde yapılabilir. Sirkeleri görmek daha kolaydır. Işık altında tarakla saçı ayırarak, kulak dipleri ve ense kısmına bakılır. Kepek gibi görünüme sahiptirler; farkları ise daha parlak ve yapışık olmalarıdır. Kepek tarandığında dökülür, sirke ise dökülmez.

Bit ve Sirke Kontrolü

Bit ve sirke kontrolü aile içinde haftada bir yapılmalı ve eğer bulunursa temizleme yollarına başvurulmalıdır. Bit ve sirke temizlemesi evlerde kolayca yapılabilir. Eczanelerde bit ve sirke ilaçları reçetesiz olarak satılmaktadır. Ancak bir yaşından küçük çocuklarda ve hassas cilde sahip kişilerde kullanılmamalıdır. Bu kişilerde görüldüğünde doktora danışmak gereklidir.

Bit ve sirke bulunduğunu fark ettiğinizde, bunu iş yerindeki ve çevrenizdeki insanlarla paylaşın. Eğer onlarda da böyle bir durum söz konusu ise hem önlemlerini alsınlar hem de tekrar size bulaşmaması açısından en doğru önlemdir.

Ekstra Bilgiler

Bit ve sirke ile mücadelede doğal yöntemler de kullanılabilir:
  • Sirke ve su karışımı ile saçları durulamak bitleri öldürmede etkili olabilir.
  • Çay ağacı yağı, bitlerin yok edilmesinde yardımcı olabilir. Birkaç damla çay ağacı yağını şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.
  • Bit tarağı ile düzenli olarak saçları taramak, sirke ve bitlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Bit ve sirke ile başa çıkarken sabırlı ve istikrarlı olmak önemlidir. Aynı zamanda kişisel hijyene dikkat etmek, bu sorunların tekrar etmesini önlemede yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Sirkesi Sivilce İzleri

Elma Sirkesi Sivilce İzleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bit Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bit Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Kekik Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Güncel

Elma Sirkesi Tansiyona İyi Gelir  mi?

Elma Sirkesi Tansiyona İyi Gelir mi?

Güncel

Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli

Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli