Beyaz Sirke Nedir?
25 Haziran 2024

Beyaz Sirke Nedir?


Beyaz sirke, saf ve saydam yapısı nedeniyle bu adı almıştır. Endüstriyel olarak en kolay üretilen sirke çeşitlerinden biri olup, bu nedenle fiyatı diğer sirkelere kıyasla daha uygundur. Beyaz sirke genellikle şeker pancarı veya mısır şekerinden üretilir. Şeker, fermentasyon işlemine tabi tutulur ve bu süreç sonunda yoğun bir alkol oranı elde edilir.

Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları

Fayans Temizliği: Beyaz sirke fayans, lavabo ve muslukların beyazlatılması için kullanılabilir. Kullanımdan önce beyaz sirke kaynatılır ve yavaşça kullanacağı alana dökülür. Yaklaşık 2 saat bekletildikten sonra bölge silinerek durulanır.

Fayans Arası Temizliği: Fayans aralarında oluşan kararmalar için beyaz sirke kaynatılır. Kaynadıktan sonra fayans aralarına dökülerek 2 saat bekletilir. Ardından küçük bir lavabo fırçası ya da diş fırçası ile fırçalanarak durulanır.

Duş Başlığı Temizliği: Uygun bir kaba yarı yarıya beyaz sirke ve su karıştırılır. Duş başlığı bu karışımın içine atılarak 5-6 saat kadar bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra sünger yardımı ile duş başlığı durulanır.

Tencere Temizliği: Büyük bir kabın içine yarı yarıya su ve beyaz sirke eklenerek, temizlenecek tencere suyun içine oturtulur. Suda 2 saat bekletildikten sonra sünger ile durulanır.

Dibi Tutmuş Tencere Temizliği: Sirke ve eşit miktarda su kaynatılır. Kaynayan suda tencere 10 dakika bekletildikten sonra bol su ile yıkanır.

Gümüş Parlatma: Parlatılacak olan gümüşler su ile karıştırılmış beyaz sirkede 5 dakika bekletilerek durulanır. Ardından havlu ile kurulanır.

Bardak ve Sürahi Temizliği: Bardak ve sürahilerde oluşan beyaz lekeleri temizlemek için aynı ölçülerde su ve beyaz sirke karıştırılır. Temizlenecek nesne karışıma batırılarak yarım gün kadar bekletilir. Ardından durulanır.

Ütü Temizliği: Kireçlenmiş ütünün rezervuarına yarı su yarı beyaz sirke koyulur. Ütü fişe takılarak son ısıya ayarlanır. 5 dakika kadar buhar çıkartılır. Daha sonra ütü doldurularak yarım saat beklenir. Aynı işlem ütü tamamen temizleninceye kadar tekrarlanır.

Bulaşık Makinesi Temizliği: Bulaşık makinesinde oluşan tartarları temizlemek için makine deterjan yerine beyaz sirke ile boş olarak çalıştırılır.

Çamaşır Makinesi Temizliği: Çamaşır makinesinin deterjan bölmesine 1 litre beyaz sirke eklenerek makine boş olarak çalıştırılır. Ardından makinayı durulamak için tekrar deterjansız boş çalıştırılır.

Cam Temizliği: Sprey uçlu bir şişeye bir miktar alkol, bir miktar beyaz sirke ve su eklenir. Şişe sallanarak karıştırılır. Camlara püskürtülerek temiz bir bez ile silinir. Bu işlem sayesinde camlarda mükemmel bir temizlik sağlanarak iz kalması önlenecektir.

Halı ve Kilim Temizliği: 3/4 oranında sirke ile su karıştırılır. Halı ve kilimde oluşan lekelerin üzerine hazırlanan karışım serpilir. Ardından nemli bir bez ile silinir.

Yumuşatıcı Olarak: Çamaşır makinesinde beyaz sirke yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Makine için yumuşatıcı ne kadar kullanılıyorsa aynı ölçülerde beyaz sirke kullanılır.

Beyaz Sirkenin Sağlık İçin Kullanım Alanları

Beyaz Diş Mineleri: Ayda bir defa dişler beyaz sirke ile çalkalandığında diş minelerinde mükemmel parlaklık sağlanacaktır.

Sağlıklı Saçlar İçin: Uygun bir kap aynı ölçülerde beyaz sirke ve su ile doldurulur. Saçlar her zamanki gibi yıkandıktan sonra durulama suyu olarak hazırlanan karışım kullanılır. Hazırlanan suyun daha etkili bir sonuç vermesi için soğuk olması gerekir. İşlem ayda en fazla iki defa tekrarlanabilir.

Yanıklara Karşı: Ciltte oluşan yanığın üzerine beyaz sirkeye batırılmış temiz bir bez ile tampon yapılabilir. Ayrıca bez yanığın olduğu bölgeye koyularak üzeri bantlanıp bekletilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zayıflamak İçin Elma Sirkesi

Zayıflamak İçin Elma Sirkesi

Popüler İçerikler

Elma Sirkesi Kolesterol

Elma Sirkesi Kolesterol

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Sirkesi Tansiyona İyi Gelir  mi?

Elma Sirkesi Tansiyona İyi Gelir mi?

Cilde Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilde Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Ne İşe Yarar?

Elma Sirkesi Ne İşe Yarar?

Elma Sirkesinin Sivilceye Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Sivilceye Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Oktay Usta

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Oktay Usta