Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2024

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi, ciltteki sorunlar ister sivilce, ister siğil, ister kepek olsun, tüm bu cilt sorunlarının iyileşmesinde tek başına mükemmel bir iyileştiricidir. Antik Yunan döneminden günümüze kadar, elma sirkesi birçok cilt ve sağlık sorununu iyileştirmek için kullanılmıştır. Yüzyıllar boyunca kullanılan bu doğal ilaç, günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

Antik Yunan döneminde hekim Hipokrat, bazı tıbbi rahatsızlıklarda elma sirkesi tedavisi uygulamıştır. Geleneksel olarak elma sirkesi, elmaların fermantasyonu ile hazırlanır. Elde edilen doğal organik elma sirkesi, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, sodyum, silikon, kükürt, demir ve bakır gibi mineraller açısından zengindir. Ayrıca, elma sirkesi C vitamini, B vitamini, sitrik asit ve asetik asit bakımından da oldukça zengindir.

Sindirim sistemi, diyabet ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için günümüzde de etkili bir iyileştirici olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirimi desteklemek ve kilo vermek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, kötü nefes ve vücut kokusunu engellemek için de oldukça etkilidir.

Elma Sirkesi ile Mükemmel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi, geniş bir yelpazede cilt rahatsızlıkları için en mükemmel ilaçlardan biridir. Yaşlılık lekeleri, siğil, böcek sokmaları, kepek ve aknelerin iyileşmesinde etkilidir. Cilt için bu kadar faydalı olan elma sirkesinin diğer faydalarına da birlikte göz atalım.

Elma Sirkesi ile Sivilcelerden Kurtulun

Doğal olarak insan cildi asidiktir ve alkali olduğunda akne gibi sorunlara daha yatkın hale gelir. Elma sirkesi, cildin pH seviyesini dengede tutar ve antibakteriyel özellikleri ile mükemmel bir antiseptiktir. Bu, bakteriyel patojenlerin ciltten uzaklaştırılmasını sağlar. Elma sirkesinden faydalanmak için organik elma sirkesi ile distile suyu eşit miktarda karıştırın ve bir parça pamuk yardımıyla cilde uygulayın. Cildinizde yaklaşık 10-15 dakika kadar beklettikten sonra durulayın. İyi sonuçlar almak için elma sirkesini bir ay boyunca düzenli olarak kullanın.

Yağlı ve Kuru Cilt İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi, hem yağlı hem de kuru cildin normal pH dengesini sağlar. Organik elma sirkesini sulandırarak tonik şeklinde kullanabilirsiniz. Bu doğal toniği hazırlamak için bir ölçü elma sirkesi ve üç ölçü suyu karıştırın ve cildinizi soğuk su ile duruladıktan sonra hazırlanan sirkeli suyu yüzünüze hafif masaj hareketleriyle uygulayın. Hazırlanan toniğin kalanını saçlarınıza parlaklık vermek için son durulama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Yaşlılık Lekelerine Son

Yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltte lekeler oluşabilir. Bu lekelerden kurtulmak için aynı ölçülerde soğan suyu ve elma sirkesini karıştırarak ciltteki lekelerin üzerine uygulayın. Karışımı 25-30 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Farklı bir tarif ise, iki yemek kaşığı portakal suyu ve yarım yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak yüzünüze uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra yıkayın. Diğer bir tarif ise, aynı miktarlarda elma sirkesi ve damıtılmış suyu karıştırarak üzerine bir-iki damla bal ekleyin ve karışımı cildinize uygulayarak yarım saat beklettikten sonra durulayın. Bu tarifleri düzenli olarak bir ay boyunca her gün bir kez uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Selüliti Azaltın

Selülitler için üç ölçü elma sirkesi ve bir ölçü masaj yağını karıştırarak selülitlerin bulunduğu bölgelere hafif masaj hareketleriyle uygulayın. Hazırlanan karışımı günde bir-iki kez uyguladıktan sonra selülitli bölgeyi sarıp sıcak tutarak yarım saat beklettikten sonra durulayın ve nemlendirici sürün. İyi sonuçlar almak için bu uygulamaya bir ay boyunca düzenli olarak devam edin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kelami

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Elma sirkesinin sindirim üzerinde ciddi faydalarının olduğğunu duymuştum ama inanın hiç ciltte faydalı olduğunu duymamıştım. Ciltte ne gibi faydaları bulunmaktadır ve ayrıca ciltte nasıl kullarak bu faydaları elde ederim. Cildimde çok fazla siyah nokta var. Çoğunlukla görüntü bozukluğuna neden oluyorlar.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Şekib

Elma sirkesi gerçektende cilde faydalıdır. Ben çok az yarım yemek kaşığı karbonatın içerisine krem gibi sürülmesini sağlayacak miktarda sirke ilave ediyorum ve piling gibi cildime uyguluyorum. Kuruduktan sonra ılık su ile yumuşak bir şekilde duruluyorum. Özellikle ciltte güneşten kaynaklanan lekeler var ise onların yok olmasini sağliyor sonrasinda gpzenekleri aciyor.

2. Cevap
cevap

Yaltıray

Elma sirkesi mucizevi bir şey. Cilde, saça, koltuk altına, ev temizliğine ve turşuya kullanılıyor. siyah nokta gidermesi için her gün sirke ile siyah nokta olan bölgeye sürülmeli ve 10 dakika bekletilmelidir. Bir ay içerisinde siyah noktaların gittiğini ve geri gelmediğini göreceksiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sirke Faydaları ve Kullanımı

Sirke Faydaları ve Kullanımı

Elma Sirkesi Zayıflama

Elma Sirkesi Zayıflama

Ahmet Maranki Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ahmet Maranki Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Su Karışımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Su Karışımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Güncel

Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Kolesterol

Elma Sirkesi Kolesterol

Hurma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Bal Faydaları ve Kullanımı

Elma Sirkesi Bal Faydaları ve Kullanımı

Yoğurt Sirke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Sirke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesi Kilo Aldırır mı?

Elma Sirkesi Kilo Aldırır mı?