Elma Sirkesi Nasıl İçilir?
13 Temmuz 2024

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?


Elma sirkesi, birçok sağlık sorununa iyi gelen mucizevi bir içecektir. Ancak bu şifalı içeceğin faydalarından yararlanmak istiyorsak, doğal olarak elde edilmiş elma sirkesini tercih etmeliyiz. Hazır olarak satın aldığımız elma sirkeleri, şifa verici özelliklerinden yoksundur. Elma sirkesi, her sağlık durumu için farklı şekillerde uygulanmalıdır. Bu yazıda, "Elma sirkesi nasıl içilir?" sorusunun cevabını birkaç sağlık durumu için açıklamaya çalıştık.

Kolesterolle Mücadelede

Elma sirkesi, bağırsakta sıvıların ve besinlerin emilimini yavaşlatan ve suda çözünen bir lif olan pektin açısından oldukça zengindir. Pektin, sindirim sisteminde ilerlerken bağırsaklara yapışarak kolesterol emilimini azaltır. Eğer kolesterolünüz yüksekse, her yemekten önce ballı elma sirkesi içerek kolesterolünüzü normal seviyelere çekebilirsiniz. Ayrıca, elma sirkesini meyve ve sebze sularına karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Anemik Durumlarda

Elma sirkesi, anemiye karşı iyi gelen B12 vitamini, demir ve folik asidi vücudun kolayca emebileceği bir şekilde barındırır. Bunun için ılık ballı suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmeniz yeterlidir.

Astım ve Solunum Yolları Hastalıklarında

Bu durumlarda bal ve elma sirkesi karışımı iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle buğday balı daha etkilidir. Bir kaşık elma sirkesi bir kaşık balla karıştırılarak ılık suya ilave edilir. Bu karışım günde üç-dört kez içilir. Ayrıca, bir tülbent veya mendil elma sirkesine batırılarak bilek içine sabitlenir.

Yüksek Ateş Durumlarında

Bir ölçü elma sirkesi beş ölçü suyla karıştırılır ve bu karışım vücuda kompres yapmak ve sarmalamak için kullanılır. Bu uygulama, ateşi düşüreceği gibi toksinlerin deri yoluyla vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Ayak Sağlığı İçin

Bir leğen ayak hizasına kadar soğuk suyla doldurulur ve içine bir bardak elma sirkesi eklenir. Ayrıca, bir miktar işlenmemiş deniz tuzu ilave edilir. Ayaklar bu karışımın içinde hareket ettirilir.

Varis Şikâyetleri İçin

Bacaklar elma sirkesi emdirilmiş bir bezle sarılarak yukarı kaldırılıp dinlendirilir. Bu esnada bir tas suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilerek ılık su içilir. Rahatlatıcı etki oluşturması için bir yemek kaşığı bal eklenir. Rahatlama hemen hissedilir ve iyileşme birkaç hafta içinde görülecektir. Bu uygulama günde bir veya iki defa yarım saatlik sürelerle uygulanır.

Baş Ağrısı Durumlarında

Bir püskürtücü şişesine su ve elma sirkesi koyup karıştırılır. Bu karışım etrafa püskürtülüp koklanır. Alına ve şakaklara elma sirkesiyle masaj yapılır ya da orta büyüklükte bir kese kâğıdının dibi elma sirkesiyle ıslatılır ve aşçı şapkası gibi başa takılır.

Boğaz Ağrısı Durumlarında

Bardağın dörtte biri kadar bal ve dörtte biri kadar elma sirkesi karıştırılır. Bu karışım her dört saatte bir bir yemek kaşığı içilir ya da gargara olarak kullanılır. Yarım tas elma sirkesi bir tas suyla karıştırılır. Karışıma bir tutam karabiber ve bir tutam rafine edilmemiş deniz tuzu ilave edilir. Karışım ısıtılıp gargara için hazır hale getirilir.

Sirkenin Göz İltihaplanmalarına Etkileri Nelerdir?

Gözdeki iltihaplı durumlar ve göz çevresi enfeksiyonları için bir ölçü elma sirkesi ve dört ölçü su kullanılır. Ayrıca, düzenli elma sirkesi tüketmek katarakt riskini de azaltmaktadır. Elma sirkesindeki beta karoten burada anahtar rol oynamaktadır. Etkisini artırmak için havuç suyu ile içilebilir.

Görüldüğü gibi elma sirkesi birçok hastalıkta şifahi özellikler göstermektedir. Ancak bu mucizevi nimet, yanlış kullanımlarda bazı rahatsızlıklara da neden olabilir. Elma sirkesi asla sek olarak içilmemelidir. Mutlaka suyla, balla veya sebze-meyve sularıyla karıştırılarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde ses tellerine ve mideye zarar verebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Sirkesi Yapılışı Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Yapılışı Tarifi ve Malzemeleri

Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alıç Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Alıç Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Limon Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Limon Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Kaç Günde Olur?

Elma Sirkesi Kaç Günde Olur?

Güncel

Bal Sirke Tarifi ve Malzemeleri

Bal Sirke Tarifi ve Malzemeleri