Lekeler İçin Elma Sirkesi
10 Temmuz 2024

Lekeler İçin Elma Sirkesi


Elma sirkesi, cilt üzerindeki lekelerin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Elma sirkesinin doğal asidik yapısı, cilt lekelerinin görünümünü azaltarak lekelerin yok olmasına yardımcı olur. Ancak, elma sirkesini kullanırken ve satın alırken bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Cilt için kullanılacak olan elma sirkesinin pastörize edilmemiş ve filtreden geçirilmemiş olmasına özen gösterilmelidir.

Elma Sirkesi Seçimi

Yemeklerin içerisinde kullanılan elma sirkesinin asidik değeri daha fazladır. Cilt için kullanılacak olan elma sirkesini alırken, markanın ambalajını dikkatlice okuyun ve pastörize edilmemiş, filtreden geçirilmemiş olmasına dikkat edin. Aksi takdirde, alacağınız elma sirkesi cildinize hiçbir fayda sağlamayabilir. Elma sirkesini aldıktan sonra kullanırken mutlaka az miktar su ile karıştırarak sirkeyi inceltin. Aksi halde, cildinizin yıpranmasına ve hasar görmesine neden olabilirsiniz.

Lekeler İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

  • Elma sirkesini cilt üzerine uygulamadan önce cildi temizlemek faydalı olacaktır. Cildi pH derecesi uygun olan yüz sabunu ve ılık su ile güzelce yıkayıp temizleyin. Temizlenmiş cildin üzerine uygulamak için bir yemek kaşığı elma sirkesi ile bir tatlı kaşığı ılık suyu bir kâsede karıştırın. Hazırlanan karışımı temiz bir pamukla cildinize uygulayın. Lekelerin görünümünde azalma olana kadar bu karışımı kullanabilirsiniz. Cildinizde alerjik reaksiyona sebebiyet vermemişse, bu karışımı her gün veya günde iki kez uygulamanız faydalı olacaktır.
  • Ciltte görülen sivilceler zamanla iz bırakabilir. Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir miktar su ile inceltin. Ardından, küçük bir pamuk parçasını inceltilmiş elma sirkesi ile ıslatıp cilde uygulayın. Bu karışımı yaklaşık bir saat kadar bekletin ve ardından duru su ile cildinizi temizleyin. Bu kür, cilde gün aşırı uygulanmalı ve güneş lekeleri ile çillerden kurtulmak için kullanılmalıdır.
  • Yaşlılıktan dolayı oluşan cilt lekeleri için elma sirkesini gece yatmadan önce uygulamak gerekir. Özellikle güneşin olmadığı saatlerde elma sirkesini kullanmak daha faydalı olacaktır. Elma sirkesinin yapısından dolayı cilde uygulandığı andan itibaren emilim gösterir ve cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir. Bu da elma sirkesinin en büyük avantajlarından biridir. Yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerinin giderilmesi için kişinin cildini çok iyi temizlemiş olması ve ardından temiz cildin üzerine elma sirkesini uygulaması gerekmektedir. Her gün geceleri yatmadan önce elma sirkesi ile bir miktar su karıştırılıp cilt bu su ile temizlenir. Ardından bu şekilde yatılır ve sabaha kadar beklenir. Sabah kalkıldığında sadece duru su ile cildin temizlenmesi yeterli olacaktır.
  • Güneş lekelerinin giderilmesi için elma sirkesini akşam saatlerinde kullanmak gerekir. Akşam güneş battıktan sonra elma sirkesi ile bir yemek kaşığı su karıştırılıp cilde sürülmelidir. Birkaç saat bekledikten sonra cilt su ile temizlenip elma sirkesi çıkarılabilir. Ancak kokusu sizi rahatsız etmiyorsa sabaha kadar cildinizde beklemesinde hiçbir sakınca yoktur.
  • Cilt bakım kürleri arasında en fazla tercih edileni elma sirkesi kürüdür ve cilt üzerinde görülen tüm sorunların giderilmesinde kullanılır. Elma sirkesi kürünü hazırlamak için bir tatlı kaşığı elma sirkesi, iki yumurta beyazı ve bir yemek kaşığı taze limon suyunu bir kâsede çırpın. Yumurtanın beyazı köpüklü bir kıvam aldığında temizlenmiş olan cildin üzerine maske olarak sürün. Yaklaşık 15 dakika kadar elma sirkesi maskesi cildin üzerinde bekletilir ve sürenin ardından soğuk su ile yıkanıp temizlenir. Maskeyi cildin üzerinden su ile temizleyip çıkarttıktan sonra su bazlı kremler ile cildi şımartabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir kere uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur.
  • Erken yaşlanmanın belirtilerinden biri olan ve ellerin üzerinde görülen lekeler pek çok kişinin ortak sıkıntısı olmuştur. Bu lekelerin giderilmesi için bir kâseye iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve üzerine iki su bardağı ılık su ilave edip karıştırın. Ellerinizi bu suyun içerisine alın ve 10 dakika kadar bekletin. Her gün gece yatmadan önce bu işlemi uygulayın ve ellerinizi durulamayın, sadece havlu ile kurulayın ve o şekilde bırakın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

gülcan

12 Nisan 2024 Cuma

elma sirkesi ve limon suyunu su karışımı ile uyguladım yüzümdeki küçük leke için sonuç daha büyük lekeye yol açtı 2 aydır yüzümde kocaman leke ile uğraşıyorum nasıl geçecek bu leke

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Gülcan, üzülerek duydum ki bu karışım yüzünde kocaman bir lekeye yol açmış. Öncelikle bir dermatoloğa danışmanı öneririm, çünkü cilt problemleri uzman müdahalesi gerektirebilir. Bu sürede güneş koruyucu kullanmayı ihmal etme ve cildini tahriş edecek ürünlerden uzak dur. Dermatoloğun önereceği tedavi ile lekenin geçme ihtimali daha yüksek olacaktır. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Şöhret

Lekeler için elma sirkesi, çok faydalıdır. Elma sirkesinin içinde bulunan asit özelliği sayesinde cildinizde ki lekelerden kurtulursunuz. Doğal elma sirkesi alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç şey vardır. Pastörize olması lazım birde filtreden geçmemiş olmaması lazım. Elma sirkesi, yemekler için kullanılan olmamalıdır. Cilt temizliği için. Kendiniz evde de yapabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aç Karnına Elma Sirkesi

Aç Karnına Elma Sirkesi

Bal Sirke Tarifi ve Malzemeleri

Bal Sirke Tarifi ve Malzemeleri

Sirke Neye İyi Gelir?

Sirke Neye İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Sirkesi Şekere İyi Gelir mi?

Elma Sirkesi Şekere İyi Gelir mi?

Doğal Elma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Doğal Elma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Hurma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Ph Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Elma Sirkesi Ph Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Ardıç Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Ardıç Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sirkeyle Yıkanmak

Sirkeyle Yıkanmak