Elma Sirkesi Şekere İyi Gelir mi?
22 Haziran 2024

Elma Sirkesi Şekere İyi Gelir mi?


Elma sirkesi, günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisi kanıtlanmış doğal bir üründür. Araştırmalar, elma sirkesinin kan şekeri seviyesini dengeleyici etkilerini ortaya koymuştur.

Bilimsel Araştırmalar ve Bulgular

Bilimsel çalışmalar, elma sirkesinin özellikle glisemik indeksi yüksek olan gıdalar (örneğin, patates püresi) tüketildikten sonra kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ancak, glisemik indeksi düşük gıdalar (örneğin, tam buğday ekmeği veya salata) tüketildiğinde elma sirkesinin kan şekeri üzerinde belirgin bir etkisi gözlenmemiştir.

Elma sirkesi, diyabet ve insülin direnci durumlarında kan şekeri seviyesini düşürücü değil, dengeleyici bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda, elma sirkesi kan şekeri seviyelerinin ani yükselmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Tarihsel Kullanımı

Elma sirkesi, tarih boyunca çeşitli tedavi amaçları için kullanılmıştır. Milattan 400 yıl önce, tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, birçok tedavisinde elma sirkesini kullanmıştır.

Tip-2 Diyabet ve Elma Sirkesi

Özellikle tip-2 diyabetli hastalarda (kan şekeri düşüklüğü çeken hastalar), elma sirkesinin kan şekeri düşürücü etkisi dikkatle izlenmelidir. Bu hastalarda elma sirkesi kullanımı kan şekeri seviyelerinin çok fazla düşmesine neden olabilir ve bu durum sağlık açısından risk oluşturabilir.

Elma Sirkesinin Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elma sirkesi asidik bir bileşen olduğu için dişleri aşındırabilir ve zarar verebilir. Bu nedenle, elma sirkesi mutlaka su ile karıştırılarak tüketilmelidir. Günde iki kaşıktan fazla elma sirkesi tüketilmesi yemek borusu ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

  • Elma sirkesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Elma sirkesi, su ile karıştırılarak tüketilmelidir.
  • Günde iki kaşıktan fazla tüketilmemelidir.

Sonuç

Elma sirkesi, kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir ve bu nedenle şekere iyi gelebilir. Ancak, her bireyin bünyesi farklı olduğu için elma sirkesi kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli bir diyetle birlikte elma sirkesi, kan şekeri seviyelerinin kontrolünde yardımcı bir araç olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aybeg

03 Mayıs 2024 Cuma

Üç yıldır şeker hastalığım var ve kullandığım ilaçlar yeteri kadar etkisini göstermiyor. Bitkisel yollar ile bu hastalığımdan kurtulmak istiyorum. Bu durum da elma sirkesinin etkili olduğu söylendi. Elma sirkesi şeker hastalığım için etkili olabilir mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Mujdat

Selam. 2 yil once diyabet 2 teshisi Konuldu. 7.7 ile.1 yil sonra ilaclarimi birakip organik elma sirasi sirjesi kullandim her yemek oncesi 2 kasik ,birazcik su ile.son 1 yildir.3 aylik aclik seker oranim 5.3. Tekniken seker gitti. Ve gunde 4 kez kullaniyorum elma sirkesini . Ilaclardan daha kuvetli.. gece yatmadan once 2 kasik alip yatin. sabahki aclik sekeriniz kesinlikle dusuk olup gobek yaglarida eriyicek. Herjeze tavsi ederim. Lutfen organik ve sisenin dibinde tortulu olmasina dikkat edin.

2. Cevap
cevap

Oktüremiş

Merhabalar, şeker hastalığı için tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerektiği gibi doğal şeker düşürülürücüleri de kullanmanız gerekir. Bunlardan başta elma sirkesi ve tarçın gelir. Her ikisini de suda bekletip içilmesi kan şekerini dengelemeyi sağlar. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik Sirke Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Maden Suyu Sivilce

Elma Sirkesi Maden Suyu Sivilce

Elma Sirkesi Kilo Verme

Elma Sirkesi Kilo Verme

Pirinç Sirkesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pirinç Sirkesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Güncel

Sirke Ruhu Üretimi Nasıldır?

Sirke Ruhu Üretimi Nasıldır?

Güncel

Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri