Elma Sirkesi Su Karışımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Temmuz 2024

Elma Sirkesi Su Karışımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, artık sadece yemeklerde ve salatalarda kullanılan bir karışım olmaktan çıkmıştır. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan elma sirkesi, her daim elinizin altında bulunması gereken ve organik olarak kendinizin yapabileceği son derece şifalı bir bileşimdir. İçeriğinde bulunan mineraller bakımından çok zengindir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, bakır ve magnezyum içerir. Aynı zamanda pektin bakımından zengin olup (pektin lifli yapı), A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri içerir. İçeriğindeki asetik asit sayesinde sindirim sisteminde sindirilemeyen besinlerin sindirilmesinde yardımcı olur. Organik bir elma sirkesini suyla karışım haline getirdiğinizde aklınıza gelmeyecek pek çok derdinize şifa olabilmektedir.

Elma Sirkesi Su Karışımının Kullanım Alanları ve Faydaları
  • 1 bardak içme suyuna 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilerek içildiğinde, vücudun kan şekerini dengelemek için insülin üretir. Bu karışım günde 3 defa tüketilirse midenin sindirim oranı sabit kalarak, vücudunuz yeni üretilen şekerleri sindirirken kandaki şeker oranı sabit kalır.

  • 2 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 bardak içme suyu ile karışım haline getirilip günde 3 defa tüketildiğinde, içeriğinde pektin bulunmasından dolayı kabızlık probleminize iyi gelir. Kabızlığın en büyük çözümü pektindir.

  • Yine elma sirkesi su ile karıştırılıp içildiğinde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi asetik asit içerdiğinden yapılan araştırmalara göre 12 hafta boyunca düzenli olarak elma sirkesi-su karışımı tüketenlerde kilo verildiği, karın ve bel bölgesindeki yağların yakıldığı ve trigliserit miktarında önemli derecede bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Asetik asit karaciğer dahil vücutta yağlanmayı engeller.

  • Elma sirkesi ve su eşit oranda karıştırılarak saçları yıkadıktan sonra son durulama suyu olarak kullanılırsa, saçlarda yumuşaklık, parlaklık ve beslenme sağlar.

  • Yine saçlarda kepek sorunu olanlar için eşit miktardaki elma sirkesi-su karışımı kafa derisine solüsyon yapılarak bekletilirse ve haftada 2 defa uygulama yapılırsa kepek probleminiz çözülür.

  • Cilt bakımı için de eşit miktarda karışım yapılan elma sirkesi-su karışımı yüze düzenli olarak kompres yapıldığında cildi sıkılaştırarak hem parlamasına yardımcı olur hem de ciltteki asit-baz dengesini sağlayarak enfeksiyonlara karşı koruyucu bariyer yaratır.

  • Birçok kişi geceleri bacaklarına giren kramptan yakınırlar. Elma sirkesi zengin mineral içeriğinden dolayı bacak kramplarının azalmasına yardımcıdır. Bacağa kramp girdiğinde 1 bardak sıcak içme suyuna 3-4 damla elma sirkesi damlatılarak içilirse kramp hemen geçer.

  • Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal ile 1 bardak içme suyu karışım haline getirilip içilirse, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrıları için çözüm sağlar.

  • Yine kulak enfeksiyonlarında elma sirkesinin antiseptik özelliğinden faydalanmak mümkündür. Sulandırılmış elma sirkesini temiz bir pamuğa batırıp temizlik yapabilirsiniz.

  • Mesane enfeksiyonu için, rahatsızlık geçene kadar her gece yatmadan önce 1 bardak suyla karıştırılan 1 çay kaşığı elma sirkesi tüketilebilir.
Uyarılar ve Tavsiyeler

Tabii, elma sirkesi ve su karışımı şifalı bir içecek olmasına karşın, her türlü rahatsızlığınızda mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız çok büyük önem taşımaktadır. Bu bilgiler genel bilgilerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Selena

15 Temmuz 2024 Pazartesi

Elma sirkesi ve su karışımının kan şekerini dengelediğini okudum. Diyabet hastası olan biri olarak bu karışımı kullanmam güvenli mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Selena, elma sirkesi ve su karışımının kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, diyabet tedavisi kşisel ve dikkat gerektiren bir durumdur. Bu nedenle, bu tür bir karışımı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi ve beslenme planını belirleyecektir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik Sirke Nedir?

Editörün Seçtiği

Elma Sirkesi Zararları

Elma Sirkesi Zararları

Sirkeyle Yıkanmak

Sirkeyle Yıkanmak

Haber Bülteni

Güncel

Armut Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Armut Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Elma Sirkesi Yüze Sürülür mü?

Elma Sirkesi Yüze Sürülür mü?