Elma Sirkesi Kolesterol
20 Temmuz 2024

Elma Sirkesi Kolesterol

Elma Sirkesi ve Kolesterol

Elma sirkesi, hem bir ilaç olarak hem de temizlik aracı olarak kullanılan, vücudu bakterilere karşı koruyan ve hastalıklarla savaşan bir bileşimdir. Doğal ve bitkisel bir şifa kaynağı olan elma sirkesi, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sirke ile hazırlanan basit karışımlarla çeşitli sağlık sorunlarına çözüm bulmak mümkündür.

Elma Sirkesi Kolesterol Düşürür mü?

Elma sirkesinin yüksek kolesterole iyi geldiği bazı deneylerle kanıtlanmıştır. Yurtdışında bir üniversitede yapılan bir araştırmada, 120 gönüllü hastanın kolesterol seviyelerinde düşme kaydedilmiştir. Bu hastalara sekiz hafta boyunca elma sirkesi verilmiş ve elma sirkesinin vücutta tokluk hissi yaratarak iştahı azalttığı gözlemlenmiştir. Diyabetli hayvanlarla yapılan benzer testlerde de kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterolü yükselttiği görülmüştür.

Kolesterol ve Vücut İlişkisi

Kolesterol, hücrelerde ve vücut sıvılarında serbest halde ya da uzun yağ asitleri ile esterlenmiş halde lipoproteinlerin bileşiminde bulunur. Bu yağ asitleri doymuş veya doymamış olabilir. Kolesterol iki kaynaktan temin edilir: yiyecek ve içecekler yoluyla alınan kolesterol ve vücudun kendi ürettiği kolesterol. Kanda bulunan toplam kolesterol miktarı yaklaşık 180-200 mg/100 dl civarındadır. Kolesteroller kanda lipoproteinlerle taşınır. Doymuş yağ asitleri kandaki kolesterolü artırırken, doymamış yağ asitleri kolesterolü azaltır. Aşırı enerji alımı, normal diyetle beslenen birine göre kolesterolün artmasına neden olabilir. Kolesterol, damarlarla ilgili olup, hangi organın damarında birikirse, o organla ilgili hastalıklar ortaya çıkar. Elma sirkesi, vücuda alınan besinlerin ve sıvıların bağırsaktaki emilimini yavaşlatarak tokluk hissini artırır ve pektin açısından zengin bir bileşimdir. Pektin, bağırsaklara yapışarak kolesterol emilimini engeller.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılmalı?

Kandaki kolesterolü etkileyen en önemli faktörler genetik, aşırı kilo ve strestir. Kolesterolü düşürmek için günlük olarak elma sirkesi tedavisi uygulanabilir. Bir bardak içme suyuna bir yemek kaşığı kaliteli ve organik elma sirkesi eklenerek bu karışım içilebilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ile birlikte düzenli egzersiz de yapılırsa, elma sirkesi iyi huylu kolesterolü yükseltir ve kötü huylu kolesterolü düşürür. Düzenli olarak kolesterol ölçümü yaptırılarak, evde doğal yollardan üretilmiş elma sirkesi kullanılmalıdır.

Ek Bilgiler

Elma sirkesi tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • Elma sirkesi asidiktir, bu nedenle mide rahatsızlığı olan kişiler dikkatli kullanmalıdır.
  • Elma sirkesi kullanırken diş minesine zarar vermemek için su ile seyreltilmelidir.
  • Elma sirkesi tüketimi aşırıya kaçmamalıdır; günde 1-2 yemek kaşığı yeterlidir.
  • Elma sirkesi, ilaçlarla etkileşime girebilir; bu yüzden düzenli ilaç kullanan kişiler doktorlarına danışmalıdır.

Elma sirkesi, doğru ve bilinçli kullanıldığında kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Ancak, her bireyin durumu farklıdır ve sağlık profesyonellerine danışmadan herhangi bir tedaviye başlanmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ruhcan

12 Mayıs 2024 Pazar

Öncelikle iyi günler eşimin Kolesterolü 320 de bir türlü düşüremiyoruz maydanoz kürü önerdiler kullandık ama yine düşünemedik. Bildiğiniz farklı bir yöntem varsa lütfen bizim benimle paylaşır mısınız ne yapacağımızı şaşırdık İyi günler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Canberk

Merhaba ruhcan bey, 0-200 arası olması gerekirken eşinizin 320 olan kolesterolü çok yüksektir. Bunun için sıkıcvir diyet, fazla kilolardan kurtulma, spor ve hayvansal gıda tüketmemeniz gerekir. Bununla beraber doktorunuzun vereceği kolesterol ilaçlarını da kullanmanız gerekir.

2. Cevap
cevap

Aytaç

Merhaba yüksek kolesterol sahibi hastaların doktoruna muayene olup ilaç tedavisine başlaması gerekebilir. Başlayacak ilaç tedavisini evde tüketebileceğiniz bitkisel kütler ile de destekleyebilirsiniz. Elma sirkesi, zencefil tüketmek özellikle bir Barak su içerisine gece 2 adet ceviz atılıp sabah uyanıldığında ilk olarak suyu daha sonra cevizleri tüketmez de kolesterolünüzün düşmesine katkı sağlayacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik Sirke Nedir?

Haber Bülteni

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Cilt Beyazlatma

Elma Sirkesi Cilt Beyazlatma

Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli

Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli

Limon Sirkesi Nasıl Yapılır?

Limon Sirkesi Nasıl Yapılır?

Enginar Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri