Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Saç Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Sirkesi ve Bitler

Saç sirkesi, saç diplerinde bulunan ve bitlerin yumurtası olarak bilinen bir durumdur. Saç sirkesinin oluşabilmesi için saçlara bit bulaşmış olması gerekmektedir. Özellikle okula giden çocuklarda bit sirkesi oldukça sık görülmektedir. Sirkelerin ve bitlerin temizlenmesi için uygun bit ilaçları veya şampuanları bulunmaktadır. Çocuğun yaşına göre alınabilecek şampuanlar ve yanında verilen sirke tarağı ile sirkeler temizlenebilir. Kan emerek yaşamlarını sürdüren bitler, asalak olarak hayatlarını devam ettirirler. Bitlerin kişilere verdiği en büyük rahatsızlık kaşıntı hissidir. Kişinin gün boyu sürekli kaşınmasına neden olurlar. Ancak temizlendikten ve kontrol edildikten sonra kaşıntı hissi de giderilecektir.

Saç sirkesinin başka kişiye bulaşması mümkün değildir. Çünkü saça yapışık şekilde yerleştikleri için saç köklerine sıkıca tutunurlar ve ancak sıkı bir tarak vasıtasıyla çıkarılabilirler. Fakat bitler bir saçtan diğer saça rahatlıkla geçebilir. Özellikle toplu taşıma araçları ve okullar bitlerin en yaygın bulaştığı yerlerdir. Aynı zamanda saçlarında bit olan bir kişinin saçındaki bitin diğerine geçmesi için saçların birbirine temas etmesi gerekir. Aksi halde bitler zıplayamadıkları ve uçamayacakları için bir kafadan diğer kafaya geçmeleri mümkün değildir.

Saç Sirkesi ve Bit Oluşumu

Saç sirkesi, bitin yumurtası olduğu için bulaşma imkânı yoktur. Fakat yumurtadan çıktıktan sonra ya da büyüdükten sonra bir saçtan diğer saça rahatlıkla geçebilirler. Bitlerden korunmak için herhangi bilindik bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak son zamanlarda bit tokası veya rozeti bitlerin bulaşmasını engellediği söylenmektedir. Bitler temiz veya kirli saça rahatlıkla geçebilir. Özellikle temiz saçları ve temiz kafa derisini seven bu asalaklar, saç diplerinde bulunan kan ile beslenirler. Her gece saça sirke bırakan bitler önlem alınmazsa her geçen gün daha da çoğalabilir.

Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir?

Saç sirkesinin saçlardan temizlenmesi düşünülenin aksine kolay bir işlem değildir. Çoğunlukla kulak arkası ve ense kısmında görülür. Kendinizde veya çocuğunuzda bit olduğunu düşünüyorsanız bakacağınız ilk yer ense kısmı ve kulak arkası olmalıdır. Bu yerlerde bir tane bile sirke görürseniz saçlarınızda bit olduğunu anlayabilirsiniz. Bir tane bit, her geçen gün hızla yumurtlar ve saç diplerini istila eder. Saç diplerine yerleşen sirkelerin temizlenmesi, bitlerin temizlenmesinden daha da zordur. Öncelikle kişi için uygun bir bit şampuanı ya da ilacı alıp, kullanım kılavuzunda yazıldığı şekilde uygulayın. Ardından saçlar temizlenir ve sık dişli bir tarak ile taranır. Bu aşamada saçların bir havlu veya çarşafın üzerine taranması gerekir. Aksi takdirde evin başka yerlerine bit düşebilir ve yaşamlarına devam edebilirler. Çarşafa tarandıktan sonra bitler temizlenip sirke temizleme işlemine geçilir. Sirkelerin temizlenmesi için en ideal yöntem tırnak yöntemidir. İki tırnağınız ile saç diplerindeki sirkeleri çekip çıkarın. Bu şekilde bütün sirkeler bitene dek aynı işlemi uygulayın ve saç diplerini temizleyin. Saçların dipleri tamamen temizlendikten sonra evde bulunan sirke tarağını ve saçlarınızı taradığınız çarşafı çöpe atın. Eğer tarağı tekrar kullanacaksanız çamaşır suyu ile iyice yıkayın ve aralarda canlı bit ya da sirke kalmamasına özen gösterin.

Sirkeler temizlenip saçlar eski sağlığına kavuştuktan sonra yapılacak en önemli şey sürekli saç kontrolü yapmaktır. Temizlik esnasında saçların arasında bit veya sirke kalmış olabilir. Bu nedenle saçların kontrolü sürekli yapılmalıdır.

Saçlar eski sağlığına ve temizliğine kavuştuktan sonra evi güzelce sıcak su ile temizleyin ve kişinin kullandığı çamaşır, toka ve çarşaf gibi eşyaları bol sabunlu su eşliğinde yıkayın. Özellikle halı ve zeminin temizliğine dikkat etmenizde fayda vardır. Halılarınız uzun tüylü ise aralarına bit düşmüş olabilir. Bu yüzden kişinin şahsi temizliği kadar evin temizliği de oldukça önemlidir.

Bitlerden Korunma ve Önleme Yöntemleri

Bitlerden korunmak için uygulanabilecek bazı önlemler bulunmaktadır:

  • Çocukların saçları düzenli olarak kontrol edilmeli ve bit belirtisi var mı diye sık sık bakılmalıdır.
  • Okul dönemlerinde çocuklara saçlarını paylaşmamaları gerektiği öğretilmelidir.
  • Saç tokası, tarak, bere gibi kişisel eşyaların paylaşılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Bit şampuanları ve bit tokaları gibi koruyucu ürünler kullanılabilir.
  • Ev temizliği düzenli olarak yapılmalı ve yatak çarşafları, yastık kılıfları sık sık yıkanmalıdır.
  • Toplu taşıma araçlarında ve kalabalık ortamlarda saçların birbirine temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Bu önlemler, bitlerin bulaşma riskini azaltabilir ve saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Elma Sirkesi Şekere İyi Gelir mi?

Elma Sirkesi Şekere İyi Gelir mi?

Güncel

Bit Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bit Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Elma Sirkesi Bal Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Bal Tarifi ve Malzemeleri