sirke.gen.tr https://www.sirke.gen.tr Sirke, Sirke Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sirke.gen.tr Wed, 28 Jan 2015 00:00:00 +0000 Mon, 06 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Sirkeyle Yıkanmak https://www.sirke.gen.tr/sirkeyle-yikanmak.html Wed, 10 Oct 2018 16:22:12 +0000 Sirkeyle Yıkanmak; Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin "Sirke ne güzel katıktır. Allah'u Teâlâ sirkeye bereket versin, o, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa, başka katığa ihtiyaç olm Sirkeyle Yıkanmak; Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin "Sirke ne güzel katıktır. Allah'u Teâlâ sirkeye bereket versin, o, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa, başka katığa ihtiyaç olmaz." (İ.Mace) buyurduğu sirke birçok konuda hayatımızda yer almaktadır. Hadis-i Şerifde de buyrulduğu üzere sirke sağlık konusunda faydalı olduğu gibi temizliktede kullanılmaktadır. Ev temizliği olmakla birlikte beden temizliğinde de sirkenin faydaları vardır. Banyo yaptıktan sonra durulanırken suya az bir miktar katılacak olan sirkeyle durulanmanın bilinen çok faydası görülmüştür. 

Sirkeyle yıkanmanın sağlık açısından faydaları, 

İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı sirke cilt bakımında etkilidir. Kepek ve egzama gibi bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı etkisi vardır. Saç bakımında olumlu etkileri bilinmektedir. Bebekleri de yıkarken sirke karıştırılmış suyla yıkamanın faydası görülmüştür.

Sirkeyle yıkanmanın manevi boyuttaki faydalarıda olduğu söylenmektedir. 

Yapılan bazı geçici büyüleri çözmede okunmuş sirkeyle yıkanmanın faydalarından bahsedilir ve işe yaradığı söylenir. Yine sirkeyle yıkanmanın yapılabilecek bu tarz büyü ve nazardan korunmada işe yaradığı yazılar bulunmaktadır. Kesin bilinmemekle birlikte cinlerin sirke kokusunu sevmediği ve büyülerin de kötü cinler vasıtasıyla yapıldığı düşünülürse, sirkenin korunma veya büyü çözmede bu şekilde işe yaradığı mantığı yürütülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki nazar ve büyü gibi olaylardan, yerin ve göğün ve arasındaki herşeyin tek sahibi ve hükümdarı olan Allah'u Teâlâ Hazretlerine sığınıp, korunmayı ve yardımı sadece O'ndan (C.C.) dilemeli ve beklemeliyiz. Sürekli bilmeliyiz ki, eğer Allah Teâlâ istemezse hiçbir güç insana zarar veremez. Yine unutulmamalı ki, Rasûlullâh Efendimiz (S.A.V.) kendisine yapılan büyüyü sirkeyle yıkanarak değil, Muavvizeteyn (Felak ve Nas Sureleri) okuyarak geçirmiştir. Bir kişi olumsuz bir durum ile karşı karşıya kaldıysa, sığınacağı ve yardım isteyeceği merci Allah Azze ve Celle Hazretleri olmalıdır. 
]]>
Sirke Formülü https://www.sirke.gen.tr/sirke-formulu.html Wed, 10 Oct 2018 21:25:08 +0000 Sirke formülü, ekşi ve asitli meyvelerden (elma üzüm gibi meyveler) elde edilen sirke koruyucu olmak için salamura şeklinde ya da salata ve yemeklerde tatlandırıcı şeklinde kullanılır. Sirke oluşturduğu asitli ortam sayesinde g Sirke formülü, ekşi ve asitli meyvelerden (elma üzüm gibi meyveler) elde edilen sirke koruyucu olmak için salamura şeklinde ya da salata ve yemeklerde tatlandırıcı şeklinde kullanılır. Sirke oluşturduğu asitli ortam sayesinde gıdaların bozulmasını sağlayan mikroorganizmaların büyümesini engeller ve gıdaları korur.

Sirke nasıl oluşur

Alkol oranı düşük içeceklerin, şarabın ya da şekeli ve nişastalı karışımların mayalanmasıyla oluşur. Kısaca asetik asit içeren sulu bir karışımdır. Aslında sirke bakterisi denen diğer adı mycoderma aceti olan bir mikroorganizma mayalanma yaparak sirkeyi oluşturur. Sirke bakterisi alkollü çözeltileri sever ve burada gelişir. Daha sonra alkolü yükselt geyen sirke bakterisi suya ve asetik asite dönüşür.

Sirkeyi elde edebilmek için 3 temel koşulun sağlanması şart. Birincisi hava koşulu yani 20 ile 30 derece arasında sabit bir sıcaklık, ikincisi sirkenin hava ile temasta olması, üçüncü ve en önemlisi sirke yapılacakm ortamda sirke bakterisinin bulunması.

Sirke formülü şu şekildedir. 

 • CH3CH2OH + O2 → CH3COOH + H2O
 • Sirke oluşumu ise şu şekildedir.
 • Tepkime iki aşamadan olışur. Önce etanol oksitlenerek asetaldehite dönüşür:
 • CH3CH2OH + ½O2 → CH3COH + H2O
 • İkinci aşama, iki ara aşamadan oluşur. Aldehyd-Dehydrogenase sayesinde su ile oksitlenerek acetaldehyd triol olur:
 • CH3COH + ½O2 + H2O → CH3C(OH)3
 • Oksitlemenin ikinci aşamasında da sirke asiti olur:
 • CH3C(OH)3 + ½O2 → CH3COOH + H2O

Sirke yapımıya fıçılarda yada düşey kazanlarda yapılır. Fıçılarda sirke oluşumunu sağlamak için 8 derecede 150 litre kadar su ve oldukça fazla sirke bakterisi hazırlanır. Bu karışıma her sekiz günde bir 10 litre kadar şarap eklenir. Bu işleme sıvı seviyesi fıçıdaki deliğin 5 cm altında kalana kadar devam edilir. 15 gün sonra sirke elde edilir. En son 10 litre sirke fıçıdan alınır yerine 10 litre şarap konur.
]]>
Doğal Elma Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/dogal-elma-sirkesi.html Wed, 10 Oct 2018 21:52:09 +0000 Doğal elma sirkesi: Elma sirkesi vücuda bir çok faydası olan doğal bir üründür. Elma sirkesi kolaylıkla evde yapılabilen ve salatalarda kullanılabilen bir sirkedir. Doğal antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özellik gösteren Doğal elma sirkesi: Elma sirkesi vücuda bir çok faydası olan doğal bir üründür. Elma sirkesi kolaylıkla evde yapılabilen ve salatalarda kullanılabilen bir sirkedir. Doğal antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özellik gösteren elma sirkesi vitamin ve minerallerle vücudu beslemektedir. Fakat elma sirkesi keskin bir ürün olduğu için sulandırılmadan içilmemelidir. Üstelik doz aşımı da mideye zarar verebilir. Doğal elma sirkesi akşam uyurken ve sabah uyandığınızda aç karnına 1 su bardağı ılık su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilerek içilmesi vücuttaki tüm toksinlerin atılmasına fayda sağlamaktadır. 3 hafta boyunca bu yöntem uygulandığında vücuttaki iltihaplanmalar ve  ciltteki renk bozuklukları ve daha bir çok probleme iyi gelmektedir. Vücuda genel olarak sağlık veren doğal elma sirkesini denemenizi tavsiye ederiz.

Doğal elma sirkesi yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 2 litrelik cam kavanozlar
 • 1 kilo elma
 • Yarım çay bardağı nohut
 • Yarım çay bardağı toz şeker
 • Yarım çay bardağı bulgur
 • 1 litre su
Doğal elma sirkesi yapılışı: 

Öncelikle cam kavanozlar içerisine yarıya gelecek şekilde su doldurulur. Daha sonra kavanoz içerisindeki su içerisine toz şekeri ilave ederek bir kaşık ile karıştırın. Toz şeker eriyene kadar karıştırıldıktan sonra kavanoz içerisine nohutları da ilave edin. Nohut atıldıktan sonra bulguru da ekleyerek 1-2 tur karıştırın. Daha sonra elmaları bol su ile yıkayarak  kalın bir şekilde soyun. Soyulan kabukları ve elmadan geri kalanı kavanoz içerisine ilave edin. İsteğe bağlı olarak elmaları 4 eşit parçaya böldükten sonra soymadan da kavanoz içerisine ilave edebilirsiniz. Kavanozun artık kapağını kapatabilir ve serin bir yere kaldırabilirsiniz. Kavanozun kapağı tam olarak kapatıldığında sirkenin çok keskin olacağını düşünüyorsanız kapak kapatmadan üzerine tülbent geçirip lastikle sıkıştırmayı tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 2 ay kadar beklettikten sonra doğal elma sirkesi hazır.

Doğal elma sirkesi faydaları:
 • Elma sirkesi içerdiği beta karoten sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.
 • Elmanın vücuda olan faydalarının tümü elma sirkesinde de bulunmaktadır.
 • Elma sirkesi cilt üzerinde lekeler için, sivilce oluşumları için, güneş lekeleri için,  hamilelik ve doğum lekeleri için etkili sonuçlar vermektedir.
 • Elma sirkesi içerdiği elementler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandırmaktadır.
 • Sindirim sistemindeki düzensizliklerin giderilmesine fayda sağlamaktadır ve karaciğerin yükünü azaltmaktadır.
 • Elma sirkesinin içerdiği antiseptik özellik ile vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.
 • Kişide kabızlık problemlerini giderir ve bağırsakta oluşan problemleri gidermektedir.
 • Egzema ve yaralara uygulandığında iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Vücutta oluşabilecek veya var olan iltihaplanmaları gidermektedir.
 • Vücuda tokluk hissi vererek fazla kilo atımına fayda sağlamaktadır.
 • İç beden sisteminin düzenlenmesine fayda sağlamaktadır.
 • Ciltte oluşan küçük kırışıklıkları engellemektedir ayrıca cilde ve tüm vücuda yumuşaklık kazandırmaktadır.
 • Grip ve soğuk algınlıklarına karşı vücudu korur ve direnç kazandırır.
]]>
Ev Yapımı Elma Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/ev-yapimi-elma-sirkesi.html Thu, 11 Oct 2018 17:51:16 +0000 Ev yapımı elma sirkesi: Ev yapımı elma sirkesinin bir çok faydası bulunmaktadır. Cilt sağlığı, saç sağlığı, vücut organları, sindirim sistemi ve vücut üzerinde daha bir çok etkisi bulunmaktadır. Ev yapımı elma sirkesi o Ev yapımı elma sirkesi: Ev yapımı elma sirkesinin bir çok faydası bulunmaktadır. Cilt sağlığı, saç sağlığı, vücut organları, sindirim sistemi ve vücut üzerinde daha bir çok etkisi bulunmaktadır. Ev yapımı elma sirkesi oldukça pratik ve kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Ev yapımı elma sirkesi gönül rahatlığıyla doğal olduğundan emin olabilmenizi sağlamaktadır. Kişinin kendi elleriyle elma sirkesi hazırlaması kullanımında aklında soru işaretleri olmamasına fayda sağlamaktadır. Elma sirkesi vücuttan tüm toksinlerin atılmasında fayda sağlayan bir üründür. Sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendiren vücuda direnç kazandıran bir sirke çeşidi olan elma sirkesi, taze elmada bulunan tüm vitamini muhafaza etmektedir. Kişide fazla kilo atımına da fayda sağlayan ev yapımı elma sirkesi kişinin yaptığı diyeti destekleyerek daha rahat kilo verilmesini sağlamaktadır. Diyet yapmayan insanlarda ise düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde yemek öğünlerinde hiç bir kısıtlama olmamasına rağmen 1 ayda en az 2 kilo verilmesini sağlamaktadır. Elma sirkesi salatalara 1-2 kaşık eklenerek vücuda alınmakta veya 1 su bardağı suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içilmek suretiyle vücuda alınmaktadır. Böbreklerin sağlıklı çalışmasına fayda sağlayan, karaciğerin yükünü hafifleten, kilo vermeye yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandıran, ciltteki lekelerin oluşumunu engelleyen veya var olan lekeleri gideren elma sirkesi faydaları saymakla bitmeyen sağlıklı bir üründür. Ev yapımı elma sirkesi keskin bir tada sahip olduğu için ve doğal asit içerdiği için kesinlikle sulandırılarak kullanılmalıdır. Sağlığa bir çok faydası bulunan elma sirkesi bilinçsizce ve doz aşımına dikkat etmeden tüketildiği takdirde çeşitli problemlere neden olabilir. Bu nedenle sulandırarak inceltilmesinde fayda vardır. Sizde düzenli ve bilinçli bir şekilde sabah akşam 1 bardak ılık su içerisine 2 yemek kaşığı ev yapımı elma sirkesi ilave ederek içildiğinde vücuttaki tüm toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.

Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 3 kilo elma
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • Kaynatılmış su
 • 1 tutam tuz
 • 1 çay bardağı toz şeker
Ev yapımı elma sirkesi yapılışı: 

Öncelikle elmaları bol su ile yıkanmalıdır. Kullanılacak malzemeler ve kaplar suyla iyice yıkanmalıdır. Daha sonra elmaları küçük küçük parçalara bölün.kavanozların içine yarısına gelecek şekilde saf suyu doldurun. Daha sonra su içerisine şekeri ilave edin. Şekeri eriyene kadar karıştırın. Daha sonra tuzu ilave edin ve 1-2 tur daha karıştırın. Artık doğranan elmaları kavanoza doldurup kavanozun kapağını kapatabilirsiniz. Eğer kavanozun kapağını kapattığınızda sirkenin çok keskin olacağını düşünüyorsanız beyaz bir tülbentle kavanozun üzerini kapatın ve lastik ile sıkıştırın. 2 ay bekledikten sonra ev yapımı elma sirkesini kullanabilirsiniz. Serin bir yerde elma sirkesini muhafaza etmenizde fayda vardır.
]]>
Elma Sirkesi Karaciğer https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-karaciger.html Fri, 12 Oct 2018 08:09:39 +0000 Elma sirkesi karaciğer için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Pek çok kullanım alanı ve sayısız faydaları bulunan doğal elma sirkesinin düzenli olarak tüketilmesi halinde sağladığı iksirli etkiyi fark edeceksiniz. Vücut me Elma sirkesi karaciğer için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Pek çok kullanım alanı ve sayısız faydaları bulunan doğal elma sirkesinin düzenli olarak tüketilmesi halinde sağladığı iksirli etkiyi fark edeceksiniz. Vücut mekanizması içerisinde oldukça hayati önem taşıyan ve kendisini onarma gücü bulunan karaciğer için elma sirkesini mutfaklardan eksik etmemek gerekir. Çok düşük maliyetle tedavi olma imkanı sunan elma sirkesini arzu ederseniz kendiniz de evdeki imkanlarınızla üretebilirsiniz. Karaciğer için en iyi faydayı elde etmek isteseniz kendi yaptığınız doğal ve hijyenik olan elma sirkesini kullanmanız daha etkili olacaktır.

Elma sirkesinin karaciğere faydaları nelerdir
 • Ülkemizde beslenme alışkanlığının ve genetik faktörlerin de etkisiyle karaciğer yağlanması oldukça sık yakınılan bir durumdur. Kilo artışına paralel olarak gittikçe karın bölgesinde biriken yağ oranıda artmaya başlar ve zamanla karaciğer yağlanması yaşanır. Özellikle ilerleyen yaşlarda ve erkeklerde baş gösteren bu hastalıktan kurtulmanın yolu ise yemek alışkanlıklarının değişmesine bağlıdır. İlave olarak düzenli tüketilen elma sirkesi karaciğer yağlanma riskinden, yağlanmadan ve karaciğer iltihaplanmalarından kurtulabilirsiniz. Bunun için 1 çay bardağı suyu yarım yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırarak günde iki kez aç karnına 1 ay boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Eğer kokusu nedeniyle tüketmekte zorlanırsanız içerisine biraz bal katarak tatlandırabilirsiniz. Elma sirkesi karaciğer etrafında biriken yağların azalmasını sağlar. 
 • Pek çok cilt hastalığının temelinde karaciğer yatmaktadır. Özellikle egzama ve sivilceler karaciğer değerlerinin yüksek olmasına bağlıdır. Karaciğerin hastalıkları da genellikle bazı gıdalara karşı diyet yapılmasını gerektirir niteliktedir. Uygulanması önerilen diyet programına  ilave olarak düzenli elma sirkesi tüketimi gereksiz maddelerin vücuttan atılmasının sağlayacağından cilt üzerinde oluşan yara, sivilce ekzama gibi karaciğer kaynaklı pek çok hastalıktan da kolayca kurtulabileceksiniz. Tıpkı bir baca temizliği yapar gibi vücutta bulunan toksinlerin kolayca atılmasını hızlandıracaktır. Yüksel detoks etkisi nedeniyle elma sirkesi karaciğerden uzaklaştırılması gereken zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. 
]]>
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır İbrahim Saraçoğlu https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-nasil-yapilir-ibrahim-saracoglu.html Sat, 13 Oct 2018 02:14:58 +0000 Elma sirkesi nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu: Evde elma sirkesi yapımı oldukça pratik ve kolaydır. Tamamen doğal hazırlanan ev yapımı elma sirkesi sağlığa faydaları ile bilinen genellikle salatalarda kullanılan bir üründü Elma sirkesi nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu: Evde elma sirkesi yapımı oldukça pratik ve kolaydır. Tamamen doğal hazırlanan ev yapımı elma sirkesi sağlığa faydaları ile bilinen genellikle salatalarda kullanılan bir üründür. Elma sirkesi bünyesinde barındırdığı bileşenler sayesinde vücuda bir çok faydası olan bir sirke çeşididir. Cilt üzerinde, saçlar üzerinde ve vücut organları üzerinde oldukça olumlu faydalar sağlamaktadır. Doğal antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özellik gösteren elma sirkesi kişide, kolesterolü ve tansiyonu dengeleyebilen, vücuttan toksinlerin atılmasında fayda sağlayan, mikropların yok olmasına yardımcı olan, vücutta oluşan iltihaplanmaların iyileşmesini sağlayan, vücudu vitamin ve minerallerle besleyen bir üründür. Ayrıca kişide sindirimi kolaylaştırır, iç beden sistemini dengeler, karaciğerin yükünü hafifletir,cildi korur, cilt lekelerini giderir, cildi canlandırır ve parlak bir görünüme ulaşmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra  vücuda genel olarak sağlık sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda direnç kazandırır, boğaz ağrısına iyi gelir, öksürüğe iyi gelir, vücudun PH dengesini korur, bağırsaklara iyi gelerek hemoroid hastalığın doğal olarak tedavisine fayda sağlamaktadır. Elma sirkesinin detoks etkisi de bulunmaktadır. Özellikle bayanların cilt şikayetlerinin doğal olarak yok edilmesine fayda sağlayan elma sirkesi ile hazırlanan çeşitli maskeler ciltte oluşan güneş lekelerine, hamilelik ve doğum lekelerine, çeşitli nedenlerle oluşan kahverengi ve koyu lekelerin tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca elma sirkesi fazla kiloların giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Fazla kilo problemi yaşayan kişilerin diyetlerinde elma sirkesi desteği almaları da vücuttan kiloların atılmasına büyük oranda fayda sağlayacaktır. Bu anlatılanlardan sonra elma sirkesi nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu usulü ile diyorsanız işte tarifi. mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

İbrahim Saraçoğlu tarifi ile elma sirkesi yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 8 tane orta boy elma
 • 2 litre sade su
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Orta boy cam kavanoz
Elma sirkesi nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu tarifi: 

Öncelikle elmaları bol su ile yıkayın. Daha sonra kavanozu sıcak su ile yıkayın. Yıkanan elmaların sap ve çekirdek kısımlarını ayıklayarak bir kab içerisine doğrayın. Kavanozu yanınıza alın ve yarısına gelecek şekilde suyu doldurun. Kavanoz içerisindeki suya balı ilave edin ve karıştırın. Bal eriyene kadar karıştırdıktan sonra kavanoz içerisine tuzu da ekleyerek 1-2 tur daha karıştırın. Malzemeler tam olarak karıştıktan sonra önceden doğranan elmaları kavanoz içerisine ilave edin. Daha sonra kavanozun kapağını kapatarak serin bir yere kavanozu bekletmek için kaldırın. Eğer kavanozun kapağını kapatınca sirkenin çok keskin olacağını düşünüyorsanız beyaz bir tülbentle kavanozun ağzını kapatarak lastikle sıkıştırabilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra kavanozları serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Elma sirkesi nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu yapımı sorusunun cevabını sizler için paylaştık. Hazırlanan elma sirkesi 2 ay bekletildikten sonra kullanabilirsiniz.
]]>
Elma Sirkesi Zayıflama https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-zayiflama.html Sat, 13 Oct 2018 13:16:51 +0000 Elma Sirkesi Zayıflama; Elma sirkesi son yıllarda herkes tarafından biliniyor olsa da aslında yüzyıllardır yaraların tedavisinde ve zayıflama olarak kullanılan doğal bir yöntemdir. Günümüzde, modern teknoloji ile donatılm Elma Sirkesi Zayıflama; Elma sirkesi son yıllarda herkes tarafından biliniyor olsa da aslında yüzyıllardır yaraların tedavisinde ve zayıflama olarak kullanılan doğal bir yöntemdir. Günümüzde, modern teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda gerçekleştirilen çalışmalarda elma sirkesinin yüksek tansiyonu ve antioksidan etkisiyle LDL kolesterolü ve kan şekerini düşüren etkisini doğrulamaktadır. Nitelikli sonuçlar elde ediliyor ancak elma sirkesinin tüm bu çalışmalarda belirtilen faydaların kesin olarak kanıtlanabilmesi için insanların katılımı ile yapılacak daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bizi asıl ilgilendiren konu olan elma sirkesi zayıflama özelliğine gelirsek, kan şekeri dalgalanmasının önüne geçerek acıkma krizinin önüne geçer ve tokluk hissini uzatır gün içinde daha az kalori tüketmenize yardımcı olan elma sirkesi direkt olarak zayıflamanız için etkisini göstermese de zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.

Elma sirkesinin zayıflamaya etkisi;

Zayıflamak için herhangi bir diyet ve düzenli egzersiz yapmıyor iseniz elma sirkesinin faydasını göremezsiniz. Çünkü sadece elma sirkesi ile zayıflamak mümkün değildir. Ama diyetinizde sıkıntı yaşamdan daha az yemek yemenizi sağlayacak özellikleri de vardır.

Yemekten önce veya yemek sırasında kullanılan elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı ile ilgili araştırmalar ve testleri mevcuttur. Bu araştırmalarda yemekle birlikte sirke tüketenlerin ondan sonraki öğüne kadar atıştırmalık şeyler yeme isteğinin azaldığı ve ondan sonraki öğünde daha az yemek yedikleri tespit edilmiştir.

Elma sirkesi zayıflamaya yönelik diğer etkisi ise kan şekerindeki hareketliliğin önüne geçmesi. Yemek yedikten sonra artan kan şekeri biraz zaman geçtikten sonra hızla düşmeye başlamaktadır. Kan şekeri düştükçe yemekten sonra yaşanan ağırlık çökmesi hissinden kurtulmak için genellikle şekerli veya tatlı yiyeceklere yöneliriz. Elma sirkesi kan şekerinin aniden yükselmesi ve düşmesini önlediği için bu tatlı krizlerinde herhangi bir yara almadan kurtulma şansımız artar.

Elma sirkesinin kan şekerini düzende tutması ile ilgili bazı özellikleri;
 • Elma sirkesi karbonhidrat çok yenen bir yemek sonrasında insülin hassasiyetini %19-%34 arasında artırarak kan şekerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yemek sırasında bir parça ekmeğin içini sirkeye bandırıp yemek kan şekerini %34'e varan oranda düşürür .
 • Uyumadan önce iki yemek kaşığı elma sirkesi tüketmek kan şekerini %4 oranında düşürür.
 • Elma sirkesinde bulunan tüm bu özellikler gün boyu aldığınız kalori miktarına etkiler ve daha az yemek yeme ihtiyacı hissetmenizi, tatlılardan uzak durmanız ve buna bağlı olarak gün içinde daha az kalori almanıza yardımcı olur.
 • Bu noktada şunu da önemle belirtmek gerekiyor ki, elma sirkesi yemeklerden sonra kan şekerinin bir anda yükselip düşmesini sebep olabilir  "1ancak bu ani şeker dalgalanmalarını engellemek için en sağlıklı yolu rafine karbonhidratlar gibi yiyecekler yerine (paketlenmiş gıdalar, beyaz ekmek,  pastahane işleri, paketlenmiş atıştırmalıklar) düşük glisemik indeks değerine sahip gıdalar tüketmektir.
]]>
Elma Sirkesi Ph Değeri https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-ph-degeri.html Mon, 03 Feb 2020 06:04:47 +0000 Elma Sirkesi Ph Değeri; Elma sirkesini faydaları saymakla bitmez. Başlıca bir kaç özelliğinden bahsetmek gerekirse, bedendeki mukus sıvısını azaltır, bakteri ve mikropların çoğalımını engeller, bundan dolayısa kışın Elma Sirkesi Ph Değeri; Elma sirkesini faydaları saymakla bitmez. Başlıca bir kaç özelliğinden bahsetmek gerekirse, bedendeki mukus sıvısını azaltır, bakteri ve mikropların çoğalımını engeller, bundan dolayısa kışın hastalıkların engellemesine ya da hafif bir şekilde atlatılmasında büyük fayda sağlar. Elma sirkesinin, özellikle de evde yapılmış organik olanı ve pastorize ve ya rafine edilmemiş olanı oldukça tavsiye edilmektedir.

MÖ 400 lü yıllardan beri, insanların hayatında olan elma sirkesi, hastalıkları önleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici etkileriyle bilinmektedir. İçinde fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum, A vitamini, E vitamini, C vitamini ve B6 vitamini barındırmaktadır. Ayrıca beta kroten ve pektin de içerir. Elmanın şekeriyle beslenmekte olan maya, şekeri ilk olarak alkole, daha sonra da asetik asite çevirmektedir. Bu sıvının pastorize edilmesi gerekmez çünkü, içerisinde bakterilerin üremeyeceği kadar düşük pH'ı bulunmaktadır. İç organların kendi kendini temizlemesine yardımcı olmaktadır. Özellikle karaciğer, böbrekler ve idrar kesesi bu durumdan etkilenir. 

İnanılması zor olsa da, limon gibi organik elma sirkes de, kan pH'ını alkali hale getirir. Yani asit olmalarına rağmen, hazım esnasında kanın pH'ını fazlalaştırır. Bu şekilde asidik ortamdan beslenen kanser,  beslenemez hale gelir.

]]>
Elma Sirkesi Kilo Verme https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-kilo-verme.html Sun, 14 Oct 2018 10:40:25 +0000 Elma sirkesi kilo verme, doğal elma sirkesinden yararlanarak uygulanan bir çok zayıflama kürü bulunmaktadır. Elma sirkesi kilo verme ve uygulanan diyet dengeli ve sağlıklı beslenme olanağına sahip olunan diyet listeleridir. Elma sirkesi kilo verme, doğal elma sirkesinden yararlanarak uygulanan bir çok zayıflama kürü bulunmaktadır. Elma sirkesi kilo verme ve uygulanan diyet dengeli ve sağlıklı beslenme olanağına sahip olunan diyet listeleridir. Elma sirkesi ile yapılan bir diyet hakkında tek bir uygun diyet bulunmamaktadır. Fakat farklı diyet reçeteleri ve programları aralarında elma sirkesini görmeniz mümkündür. Elma sirkesinin zayıflatıcı ve yağ yakıcı olarak nemli bir özelliği bulunmaktadır. Elma sirkesinden faydalanarak kilo vermek istiyorsanız bunun yanında egzersiz ve fitness ile beraber uygular iseniz daha etkili olacaktır. Elma sirkesi kilo vermek için özellikle bitkisel diyetlerin ilk sırasında yer alan kürleri ile uygulanmaktadır. Fakat elma sirkesi kürleri kişi de daha çabuk kilo vermesi için uygulanır. Yalnızca yoğun ve etkili kilo vermek için uygulanır.

Elma sirkesi kilo verme üzerinde etkileri

Elma sirkesi kilo verme özelliği içeriğinde A, B, C vitaminleri ve farklı vitamin grupları, asetik asit ev mineral grupları bulunmaktadır. İnsan vücudunda elma sirkesinin etkisi yağ yakıcı olmasıdır. Bu özelliği elma sirkesi kana karıştıktan sonra vücutta hücrelere kadar ilerleyerek fazla yağ yakımına yardımcı olmaktadır.Ayrıca açlık hissini de en aza indirilebilmektedir.

Elma sirkesi kilo verme için hangi gıdalarla tüketilmeli

Elma sirkesi kilo vermek amaçlanıyorsa bunun başarıya ulaşması için günlük tahminen 1200 kalori değerinden düşük gıdalar tüketilmelidir. Elma sirkesi kullanıldığı zaman meyveler, sebzeler, tam tahıllı gıdalar ve tam tahıllı ekmekler gibi yağ açısından düşük, fakat fiber açısından oldukça zengin bir diyet programı uygulanması gerekmektedir.

Elma sirkesi kilo verme için nasıl kullanılmalı ve dikkat edilmesi gerekenler

Elma sirkesinin düzenli olarak yemeklerden evvel bir su bardağı suyun içerisine yarım çorba kaşığı olarak ilave edilerek içilir. Bu işlem yemeklerden önce 45 dakika evvel içilmesinin nedeni kısmi olarak açlığı bastırmasından kaynaklıdır. Bu sebepten dolayı her yemek öğününden daha az kalori alınmış olur. Ayrıca elma sirkesi ile yapılan diyetlerde metabolizma hızlanır ve vücutta biriken zararlı toksinleri dolaşım sistemi sayesinde dışarı atılır. Elma sirkesi, diyet ve özellikle spor yapıldığı zaman yapılan egzersizle vücuttaki aslar uyarılır ve yağ yakımını hızlandırmış olur. Kan dolaşımı hızlandığı için karın yağı, basen yağı, göbek yağı ve bölgesel oluşan yağlardan da erimeler olur. Haftada 3-4 kez 40-45 dakika yapılan spor zayıflama işlemi için yeterli olacaktır. Midede rahatsızlık yaşayan kişiler için uzmanlar bu tarz diyetleri ve kilo verme programlarını uygun görmemektedir. Sebebi ise midesinden rahatsız olan kişilerde ciddi şekilde sorunlara neden olmaktadır. Sindirim sisteminde rahatsızlığı olan kişilerin elma sirkesi kilo vermeyi düşünmeden evvel uzman doktora danışmalıdır.Kilo vermek için elma sirkesinden yardım almayı düşünüyorsanız 4 hafta kullandığınızda yaklaşık olarak 5-6 kilo arası verebilirsiniz. Özellikle 4 hafta gibi uzun bir süreçte kullanacaksanız 2 hafta ara vermeniz gereklidir.

  
]]>
Ardıç Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/ardic-sirkesi.html Sun, 14 Oct 2018 20:02:42 +0000 Ardıç sirkesi; ardıç adı verilen meyveden üretilen bir sirke çeşitidir. Ülkemizde oldukça farklı meyvelerden sirke elde edilmektedir. Her bir sirke çeşitinin kullanım alanı ise birbirinden farklıdır. Eskiden sadece salata Ardıç sirkesi; ardıç adı verilen meyveden üretilen bir sirke çeşitidir. Ülkemizde oldukça farklı meyvelerden sirke elde edilmektedir. Her bir sirke çeşitinin kullanım alanı ise birbirinden farklıdır. Eskiden sadece salata ya da turşularda kullanılan sirke alternatif tıbbın gelişmesi ve bu alana olan ihtiyaç ve güvenin de artmasıyla artık sirke pek çok kullanım alanıyla karşımıza çıkmaktadır. Pek çok ardıç çeşiti bulunmaktadır. Ardıç içeriğinde sakaroz, glikoz ve asitler barındırmaktadır. Oldukça hoş bir kokusu olan ardıç siyah kozalak şeklinde bir görüntüye sahiptir ve meyveleri kış aylarında toplanarak ardıç sirkesi yapımında kullanılmaktadır. Diğer sirke çeşitlerinde olduğu gibi ardıç sirkesinin de insan vücudu için çok faydası bulunmaktadır. Ancak ardıç sirkesi insanlar tarafından elma ya da üzüm sirkesi gibi tam olarak keşfedilememiştir. 

Ardıç sirkesinin yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 100 gr ardıç meyvesi,
 • Bir avuç deniz tuzu,
 • 2 litre üzüm sirkesi,
 • 3 baş küçük küçük doğranmış sarımsak,
 • 1 avuç sedef otu yaprağı,
 • 1 tutam ezilmiş karanfil,
 • 1 tutam melek otu kökü. 
Ardıç sirkesi hazırlanışı: 

Geniş bir kabın içerinde tüm malzemeleri iyice karıştırın ve uygun bir cam kavanozun içerisine boşaltın. Kavanozu güneş ışığı alan bir ortama koyun ve yaklaşık olarak 15 gün bekletin. 15. günün sonunda elma sirkeniz hazır. Ardıç sirkesini kullanmadan önce süzün ve tekrar cam şişeye boşaltın. Ardıç sirkesini uzun süre muhafaza edebilmeniz için şişenin ağzını iyice kapatın ve serin yerde tutmaya da özen gösterin. Diğer sirkelere göre fazla malzemeyle yapılan ardıç sirkesinin tüketimi daha zordur ancak çok faydası bulunmaktadır. 

Ardıç sirkesinin faydaları:
 • Yıllar öncesinde ardıç sirkesi kötü huylu mikrobik hastalıkların tedavisinde oldukça fazla kullanılmıştır. Özellikle veba gibi hastalıklarda mikrop öldürücüdür.
 • İçerisindeki diğer malzemelerin de etkisiyle grip, nezle soğuk algınlığı için iyi bir şifa kaynağıdır. İçerek tüketilmesi daha faydalıdır. Ancak sabahları bir miktar buruna çekerseniz bunu dahi etkisini görebilirsiniz.
 • Cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça iyi bir alternatiftir. 
 • Ardıç sirkesinin ağrı dindirici özelliği bulunmaktadır. Özellikle baş ağrısı yaşayan insanlar için çok şifalıdır. Bunu için bir bez parçasını ardıç sirkesi ile ıslatın ve alnınıza koyarak bekletin. 
 • Ardıç sirkesinin kanı temizleme özelliği bulunmaktadır. Düzenli olarak içilen ardıç sirkesi iyi bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle prostat ve idrar yolu rahatsızlıkları çekenler için tavsiye edilir. Ancak içerisindeki tuz oranı nedeniyle tansiyon yükselmesi gibi durumlar yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 
 • Kansızlığa iyi gelir ve kanı temizler.
]]>
Karbonat Sirke https://www.sirke.gen.tr/karbonat-sirke.html Mon, 15 Oct 2018 08:11:28 +0000 Karbonat sirke ile ilgili kullanım alanlarını ve etkilerini duyunca oldukça şaşıracaksınız. Aşağıdaki kullanım alanları araştırmalar sonucu elde edilen kullanım alanlarıdır. Karbonat Karbonat sirke ile ilgili kullanım alanlarını ve etkilerini duyunca oldukça şaşıracaksınız. Aşağıdaki kullanım alanları araştırmalar sonucu elde edilen kullanım alanlarıdır. 

Karbonat sirke kullanım alanları
 • Mutfak için spreyli bir şişeye sirke ve karbonattan bir karışım hazırlayarak, ocağınızın her yerine sıkacağınız bu karışımı yaklaşık 10 yada 15 dakika bekletin ve mutfak süngeri yardımı ile güzelce temizleyin. Ocağınızın pırıl pırıl olacağı gözlerden kaçmayacaktır.
 • Mutfak tezgahınızı temizleyeceğiniz bu karışım hem bakteri ve virüslerden arındıracak hem de size sağlıklı bir temizlik yapmış olacaksınız.
 • Paslanmaz çelik olan lavabonuzu da gönül rahatlığı ile karbonat sirke karışımı ile kusursuz, mükemmel bir temizlik sağlayabilirsiniz.
 • Lavabonuza karbonat döküp beklettikten sonra bir süre bekletin ve sonra ovalayıp durulayın. Sonuca görünce inanamayacaksınız.
 • Muslukların temizlenmesi hassas ve önemli bir kullanım araçlardır. Kuvvetli temizleyiciler ile musluklarınıza zarar verip yıpranmalarına neden olabilirsiniz. Karbonat sirke karışımı ile temizleyeceğiniz musluklar doğal yollar ile ilk günkü gibi tertemiz ve ışıl ışıl olacaktır.
 • Buzdolabınızı güzelce silin. Buzdolabınızın içine bırakacağınız küçük bir kap karbonat dolap kokularını giderir ve kokuların oluşmasını önlemektedir.
 • Karbonat sirke karışımı ile çaydanlığınızı ovarak temizleyin, sonuç harika olacaktır.
 • Yemek hazırlarken ellerinize sinen sarımsak, soğan gibi kokuları karbonat sirke karışımı ile ovalamanız kokuları ellerinizden yok edecektir.
 • Meyve ve sebzelerinizi yemeden önce bir leğen içinde yaklaşık yirmi dakika sirkeli suda bekletmeniz, meyve ve sebze üzerindeki mikropları yok edecektir.
 • Aynı zamanda sirkeyi bulaşık makinenizde parlatıcı olarak kullanmanız, bulaşıkların daha parlak olmasını sağlayacaktır.
 • Mutfağınızda yemek kokularından arınmak için yarım bardak sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp ocakta kaynatın. Kaynadıktan sonra çıkan buhar mutfağınızdaki istenmeyen kokulardan kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Karbonat sirke karışımı ile fırınınızı da temizleyebilirsiniz. Bu karışımı fırınınıza sıktıktan sonra bir süre beklemeniz fırındaki kirlerin yumuşamasını sağlayacaktır, böylece kolaylıkla temizlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Banyodaki duşa kabin camlarını karbonat sirke karışımı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Daha sonra ılık bir su ile durulayacağınız camlar pırıl pırıl olacaktır.
 • Gömleklerin yaka ve kollarında meydana gelen lekeleri çıkarmak için karbonat sirke karışımı ile ilk önce yıkayın, yarım saat beklettikten sonra gömleği yıkayabilirsiniz.
 • Banyodaki lavabo ve küvetinize karbonat sirke karışımını döktükten sonra biraz bekletip ovalayın, lavabo ve küvetinizin nasıl parladığına inanamayacaksınız.
 • Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir bardak suya ilave edeceğiniz bir çorba kaşığı elma sirkesini karıştırıp bu karışım ile yüzünüzü durularsanız, cildiniz daha ışıltılı ve parlak bir cilt olacaktır. Bu sayede yüzünüz bakterilerden arınıp sivilce oluşumunu engelleyecektir.
 • Elma sirkesine batırdığınız pamuğu yaşlılık ve güneş lekelerinin üzerine bastırmanız ve günde on dakika bekletmeniz lekelerin kaybolmasını sağlayacaktır.
 • Ter lekeleri olan kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkamadan önce karbonat sirke ile yıkayıp daha sonra makinede yıkamanız, lekelerin daha kolay çıkmasına sebep olur.  ]]>
  Elma Sirkesi Yapılışı https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-yapilisi.html Mon, 15 Oct 2018 23:53:56 +0000 Elma sirkesi yapılışı: Elma sirkesi hepimizin evden eksik etmediği ve kullandığı ürünlerden biridir. Hem beslenme için hem de evde temizlik ve daha bir çok alanda kullanmak için faydalı bir maddedir. Sizde evinizde kolay malzeme Elma sirkesi yapılışı: Elma sirkesi hepimizin evden eksik etmediği ve kullandığı ürünlerden biridir. Hem beslenme için hem de evde temizlik ve daha bir çok alanda kullanmak için faydalı bir maddedir. Sizde evinizde kolay malzemelerle hemen hazırlayabileceğiniz doğal elma sirkesi yapabilirsiniz.  Ülkemizde doğal elma bulmak çok kolay olacağı için yapacağınız sirke doğal elma sirkesi olacaktır. 

  Elma sirkesi yapılışı için gerekli olan malzemeler:
  • 8-9 adet doğal elma
  • 2 litre temiz su
  • 2 yemek kaşığı doğal bal
  • 1 tatlı kaşığı tuz ( kaya tuzu olursa daha iyi olur)
  • 2 litrelik bir kavanoz veya ağzı kapalı olan cam bir kap
  Elma sirkesi yapılışı:

  Öncelikle elmalar güzelce kesilerek sap ve çekirdeklerinden ayıklayın. Ayıklanan elmaları irice doğrayın ve geniş ve temiz bir kabın içine koyun. Elmalar bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Bittikten sonra temiz suyu alın ve elmaların üzerini yaklaşık olarak 1 parmak kadar geçecek şekilde ilave edin. Suyu koyduktan sonra içine balı ve kaya tuzunu da ekleyip karıştırın ve daha sonra 2 litrelik bir cam kavanoz içine dikkatli bir şekilde doldurun. Dolduktan sonra ağzını sakın kapatmayın hava alması ve içine bir şeyler girmemesi için eğer mümkünse üzerini temiz bir tülbent ile kapatarak bağlayın. Sinekler ve sirke böcekleri geleceği için tülbent sirkenizi koruyacaktır. Sirkenizi ilk olarak her gün düzenli bir şekilde karıştırın ve daha sonra tekrar aynı şekilde üzerini kapatın. Günde bir defa daha sonra ise haftada bir defa karıştırmanız yeterli olacaktır. İlk haftadan sonra elma sirkesinin üzerinde küçük sirke böcekleri gelecek göreceksiniz bu sizin iyi bir yol izlediğiniz ve sirkenizi güzel olmuş demektir. Elma sirkenizin tam olarak olması için yaklaşık olarak 2 ay kadar beklemek gerekecektir. Sirkenizi hazır olduktan sonra tülbenti açın ve içinde bulunan bir tabaka mantar küfü  oluşmuş olacaktır. Bu durum gayet normaldir bu tabaka bir maya tabakasıdır. Hatta bu maya tabakası ile bal kullanmadan diğer yapacağınız elma şirketlerini de rahatça mayalayabilirsiniz. Ayrıca bu elma sirkesi yapılışını yol alarak diğer meyvelerden de şirketler yapılabilir. Elma sirkesi yapılışı bitti hepinize afiyet olsun. 
  ]]>
  Alıç Sirkesi Zayıflatırmı https://www.sirke.gen.tr/alic-sirkesi-zayiflatirmi.html Tue, 16 Oct 2018 22:25:27 +0000 Alıç Sirkesi Zayıflatırmı; Alıç özellikle ülkemizde çok bol olarak yetişen bir meyvedir. Ayrıca alıç herkesimin severek tükettiği ve halka arasında kızılcık adı ile de bilinen bir meyve türüdür. Alıç sirkesinin zayı Alıç Sirkesi Zayıflatırmı; Alıç özellikle ülkemizde çok bol olarak yetişen bir meyvedir. Ayrıca alıç herkesimin severek tükettiği ve halka arasında kızılcık adı ile de bilinen bir meyve türüdür. Alıç sirkesinin zayıflatıcı özelliği olduğu da söylenmektedir.

  Alıç Sirkesi Zayıflatırmı

  Alıç sirkesi insan vücudunda bulunan kan şekerini düzenleyerek zayıflatma özelliği olduğu düşünülmektedir. Özellikle alış meyvesi ile zayıflamanın çok da bir bağlantısı bulunmamaktadır. Normal suda dahi zayıflatma etkisi olduğu da herkes tarafından bilinmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi alıç sirkesi kan şekerini düzenlediği için zayıflatma özelliği olacağı düşünülmektedir. Zayıflama olayı genellikle insanların çok yemesi ile vücut içerisinde kan şekerinin yükselmesi ve sonucunda yağlanma ile kilo yapması sonucunda oluşan bir durumdur. Günümüzde obezite ve diyabet hastalıkları çok ileri derecede fazladır. İşte bu bağlamda alıç sirkesi kan şekerinin ani yükselmeler ve ani düşmelerini yani kan şekerini düzenleme etkisi olduğundan ve kan şekerini düzenlediğinden insanın kilo almamasını engelleyerek zayıflamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Alıç Sirkesinin Kullanım Süresi,

  Alıç sirkesi zayıflatırmı sorusunda alıcın zayıflatma etkisini olup olmadığını anlamak için alıç sirkesini düzenli olarak 1 ay süre ile düzenli olarak tüketilmesinde alıcın fazla kilolar üzerinde etkili olarak zayıflatma etkisi olduğu belirtilerden anlaşılacaktır. Alıç sirkesinin devamlı süreli kullanılmasında ise zayıflama etkisinin olduğu gözle görülecektir. Ayrıca kullanılan alıç sirkesinin insan sağlığına hiç bir yan etkisinin bulunmadığı da bilinenler arasındadır. Aynı zamanda alıç sirkesi kullanan kişilerde hiç bir şekilde bağımlılık yapmadığı da yine bilinenler arasındadır. Alıç sirkesi ile zayıflamada bir su bardağına bir tatlı kaşığı alıç sirkesi ilave ederek her yemek öncesinde içilmesi durumunda alıç sirkesinin zayıflatma etkisini göreceksiniz. Özellikle alıç sirkesini sabahları aç karnına kullanılmasında ise çok çabuk kana karışacağı ve kan şekerini düzenleyeceği için zayıflamada çok daha etkili olacaktır.
  ]]>
  Cilde Elma Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/cilde-elma-sirkesi.html Wed, 17 Oct 2018 02:10:31 +0000 Cilde Elma Sirkesi:Geleneksel olarak elma sirkesi ahşap fıçılarda ezilmiş olgunlaşmış elmaların fermantasyonu yoluyla yapılır. Bu doğal yollarla elde edilen elma sirkesi çeşitli mineraller ve kalsiyum, potasyum, fosfor, magn Cilde Elma Sirkesi:Geleneksel olarak elma sirkesi ahşap fıçılarda ezilmiş olgunlaşmış elmaların fermantasyonu yoluyla yapılır. Bu doğal yollarla elde edilen elma sirkesi çeşitli mineraller ve kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, kükürt, bakır, demir ve silikon gibi elementler bakımından zengindir. C vitamini, B vitamini, asetik asit ve sitrik asit açısından da zengindir. Yüksek kan basıncı ve sindirim sistemi sorunları için hala etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bunların yanında kilo vermek, sindirim ve bağırsak sistemini güçlendirmek için de kullanılmaktadır. Elma sirkesi cilt problemlerinin yanında, kötü vücut kokusu ve kötü nefes problemleri olanların sorunlarını ortadan kaldırmak için de çok etkili doğal bir yöntemdir. Elma sirkesi, cilt problemleri ve cilt bakımı için kullanılabilecek çok yönlü doğal bir ilaçtır. Elma sirkesi güneş yanığı, yaşlılık lekeleri, akne, siğil, selülit ve kepek için bir deva olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan cilde elma sirkesinin birçok yararı vardır

  Sivilcelerden Kurtulmak İçin Elma Sirkesi : 

  İnsanın cildi doğal olarak asidik bir yapıya sahiptir. Bu sebeple cildimiz alkali olduğunda, akne ve siyah nokta gibi çok çeşitli sorunlara yatkın bir hale gelmektedir. Cilt asidik halde olduğundan elma sirkesi cildin pH dengesini koruyarak sivilce ve akne oluşumunu engellemektedir. Ayrıca elma sirkesi cilt için antibakteriyel özelliklere sahip bir antiseptiktir. Bu bakımdan bakteri gibi patojenleri cildimizden uzak tutar. Sivilce ve aknelerden kurtulmak için bir şişe elma sirkesine eşit miktarda distile su ile sulandırıp cildimize sürelim. 

  Kuru/ Yağlı Ciltten Kurtulmak İçin Elma Sirkesi ;

  Elma sirkesi cildin normal pH seviyesini ayarlayarak cildin ne çok kuru ne çok yağlı görünmesini sağlar. Cilde uygulanacak elma sirkesini sulandırarak bir tonik haline getirip bu şekilde kullanabiliriz. Yüzümüzü temizledikten sonra, bu tonikten bir miktar hafifçe sürebiliriz. Bu çözeltiyi saça parlaklık katmak için de kullanabiliriz.

  Yaşlılık Lekelerini Ortadan Kaldırmak için Elma Sirkesi ;

  Yaşlılık lekelerini ortadan kaldırmak için cilde elma sirkesi uygulamak doğal bir yöntemdir. Bu lekeler için elma sirkesi ve soğan suyunu eşit olacak şekilde karıştırıp, yaşlılık lekelerin üzerine doğrudan sürülerek uygulanabilir. Cilde sürdüğümüz bu elma sirkesi toniğini yarım saat bekletip durulamamız gerekmektedir. Bu toniği en az bir ay boyunca günde bir kez kullanmak gerekmektedir. 

  Güneş Yanıklarını Rahatlatmak İçin Elma Sirkesi ;

  Cilde uygulanan elma sirkesi güneş yanığı için mükemmel bir ilaçtır. 
  ]]>
  Ceviz Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/ceviz-sirkesi.html Wed, 17 Oct 2018 15:11:06 +0000 Ceviz sirkesi, ceviz oldukça  faydalı bir meyve türüdür. cevizler eylül yada ekim aylarında toplanır kabuğu olan bir meyve türüdür.Ceviz sirkesinin hastalığa faydaları nelerdir, Ceviz sirkesi, ceviz oldukça  faydalı bir meyve türüdür. cevizler eylül yada ekim aylarında toplanır kabuğu olan bir meyve türüdür.

  Ceviz sirkesinin hastalığa faydaları nelerdir,

  Kalp ve damarlara faydaları: Sağlıklı bir yaşamınsa parçası olarak ceviz yemek kalp için çok iyidir. Doymamış yağ asitleri veya diğer besinleri içeren ceviz önemli bir aperatif yiyecekte diyebiliriz. Eğer kalp ile ilgili bir sorununuz varsa doğru olarak tüketilmesi durumundaysa cevizin faydasını görebilirsiniz.

  Kolestrole faydaları: Günlük en az 4-5 tane ceviz tüketimi kolestrolü düşürmektedir. iyi kolestrol seviyesini yükseltir yada kötü kolestrol yükselmesineyse engel olmaktadır. Böylece diyabet hastalarınınsa kalp hastalıklarına da yakalanma riskini düşürür.
  Kansere faydaları: Cevizin kanser hastalığını tedavi ettiği kesinlikle söylenemez. Fakat kanser hastalığına da neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırabiliyor yada hastalığa yakalanma riskinide azaltmaktadır. Düzenli şekilde ceviz tüketimi dolaylı olaraksa kansere karşı metabolizmanın direncini arttırmaktadır.

  Kemiklere faydası: Bazı uzmanlara göre cevizde bulunan kalori miktarınında kiloya neden olacağını iddia ediyorlar fakat buna karşılık olarak büyük bir çoğunluksa aşırı bir şekilde beslenilmediği sürece cevizin içerdiği kalorinin kemiklerin güçlenmesinede katkı sağladığı bilnmektedir. ayrıca ceviz tüketiminden sonraysa meydana çıkan kalorinin vücut tarafından depolanmadığı belirtilmektedir.

  Beyine faydaları: Ceviz linoleik, alfa linoleik ile birlikte olarak vitamine yada b6 vitaminlerini içerdiğinden dolayısıyla sinir sitemlerineyse olumlu yönde etki yapmaktadır. Bazı bilim adamalarına göreyse besin maddelerinin hangi organımıza benziyorsa o organa faydalı olduğu yönünde iddiaları varki cevizse görüntü olarak da beyine benzemektedir. Fakat cevizin beyine benzemenin ötesindeyse ciddi bir anlamda beyine faydaları vardır. Özellikle stresle mücadelede antideprasan görevini üstlenen ceviz uyku sorunu olanlar için şifa olduğu bilinmektedir. Yatmadan önce yenen ceviz içerdiği triptofan yardımıyla uyku sorunların çözebilmektedir.

  Cilde faydaları: Omega 3 yağı veya zengin bakır içeren cevizin cilde çok sayıda faydası olduğu bilinmektedir. Her gün 2-3 ceviz tüketimi cildin elastikliğini arttırır veya ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olmaktadır.
  ]]>
  Elma Sirkesi İçilirmi https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-icilirmi.html Thu, 18 Oct 2018 06:16:30 +0000 Elma sirkesi içilir mi Bu sorunun cevabı direk olarak evet olacaktır. Ancak yeterli miktarlarda içilerek. Elma sirkesi bildiğiniz gibi oldukça faydası olan bir üründür. Ben şahsen sabahları 1 tatlı kaşığı elma sirkesini Elma sirkesi içilir mi Bu sorunun cevabı direk olarak evet olacaktır. Ancak yeterli miktarlarda içilerek. Elma sirkesi bildiğiniz gibi oldukça faydası olan bir üründür. Ben şahsen sabahları 1 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile içiyorum. Zarar gördüm mü Hayır. Elma sirkesi çok uzun yıllardır kullanılmakta olan bir üründür. Salata soslarında, yeşillikleri dezenfekte etmede ve bazı metal eşyaları parlatmada kullanılan bu muhteşem lezzet mutfaklarda mutlaka bulunmalıdır. Mineral açısından zengin olan elma sirkesi aynı zamanda sindirim sistemi içinde oldukça faydalıdır. 

  Elma Sirkesinin Faydaları;
  • Elma sirkesi kan şekerinin dengelenmesinde oldukça faydalıdır. Bir bardak su ve 1 çay kaşığı elma sirkesi içmek insülin direncinin korunmasına destek olmaktadır. 
  • Dişlerinizin sarılığından şikayetçi iseniz ve özellikle sigara kullanıyorsanız, sabah kalkıp yüzünüzü yıkadıktan sonra ilk işiniz elma sirkesi ile gargara yapmak olsun. Hem dişlerin beyazlaması için yardımcı olacak hemde ağızda gece oluşan bakterilerin yok edilmesini sağlayacaktır. 
  • Elma sirkesi içtiğiniz zaman içeriğindeki pektin maddesi bağırsak sisteminizin çalışmasına destek olacaktır. İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile içerseniz, kabızlık probleminizin geçmesine destek olmuş olacaksınız. 
  • Elma sirkesi içmenin bir diğer faydası, içeriğindeki asetik asit sayesinde zayıflamanıza destek olmasıdır. Yapılan araştırmalar 3 ay boyunca asetik asit vücuda almanın bel bölgesindeki yağlanmanın azalmasını desteklediği görülmüştür. Asetik asit ayrıca karaciğer yağlanmasına da iyi gelmektedir. 
  • Elma sirkesi içmek, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı vb. enfeksiyonların iyileşme sürecini desteklemektedir. 1 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 bardak su içilirse daha iyi etki görebilirsiniz. 
  • Elma sirkesi içmek, kötü kolesterolün düşmesine iyi kolesterolün çıkmasına yardımcı olabilmektedir. 
  • Son olarak elma sirkesini günde 250 gr dan fazla tüketmemelisiniz. Aşırı kullanım vücutta potasyum eksilmesine neden olabilmektedir. 
  Şimdi başa dönelim ve elma sirkesi içilir mi sorusuna tekrar yanıtlayalım. Bu kadar faydası olan bir ürün evet içilir. Sağlıkla kalın. Bol şans. 
  ]]>
  Elma Sirkesi Saç https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-sac.html Thu, 18 Oct 2018 12:26:58 +0000 Elma sirkesi saç: Elma sirkesi doğal fermente bir ürün olup bin bir derde deva diye anlatılır. Elma sirkesinin saç için faydalı olduğu söylenilmektedir. Çok uygun fiyatlı olması çok doğal ürün oluşu ve herkesin evde r Elma sirkesi saç: Elma sirkesi doğal fermente bir ürün olup bin bir derde deva diye anlatılır. Elma sirkesinin saç için faydalı olduğu söylenilmektedir. Çok uygun fiyatlı olması çok doğal ürün oluşu ve herkesin evde rahatlıkla uygulayabilmesi gibi avantajları vardır. Sadece elma sirkesinin kokusu sorun olabilir, bunu da gece yatmadan önce uygulanırsa gündüze çok bir koku kalmaz.

  Elma sirkesinin saç için faydaları:

  Saç derisinin temiz ve sağlıklı olması, saçların uzaması için önemli bir faktördür. Elma sirkesi cilt deki gözenekleri derinden temizlemesi ile bilinen bir maddedir etkisini hemen gösterir. Saçın hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Saçı dökülmüş bir gurup erkek üzerinde elma sirkesinin saç büyümesini olumlu yönde etkilediği deneye katılmış olan erkeklerin %71 ille %78 i arasında yeni saçlar çıktığı görülmüştür.Elma sirkesinin gözenekleri tıkayan ölü hücreleri temizlediği, saç uzama yeteneğini tekrar kazandırdığı, saç foliküllerini desteklediği dökülmeyi durdurduğu, doğal saç bakımı yaptığı bilinmektedir. Elma sirkesi potasyum açısından zengin yapısı ile saç uzamasında büyük etki yapar. Elma sirkesinin 2.9 pH olan seviyesi insan saçının 4.5 pH olan seviyesine  oldukça yakındır. Bu sayede saçın pH dengesini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi saçtaki güneş uv ışınlarından kaynaklanan zararları onar maktadır. Elma sirkesi içerisinde bulundurduğu potasyum, pektin, asetik asit, mineraller, yararlı bakteriler gibi enzimler içermektedir. Bu sayede saç derisinde kaşıntı ve kepeğe sebep olan zararlı bakteri ve mantarları temizlemektedir.

  Elma sirkesi saça nasıl uygulanır:
  • Elma sirkesi.
  • Su.
  Duş almak için banyoya girildiğinde bir kaseye eşit olarak, yani bir su bardağı ılık suya bir su bardağı elma sirkesi, karıştırılarak saç derisine masaj yaparak uygulanır. 15- 20 dakika bekletildikten sonra saç yıkanır. Elma sirkesi çok iyi bir cilt bakım kürü olduğundan yüzde ve ciltte doğal bir temizlik yapacaktır. Elma sirkesini yüzünüze de sürerek çok iyi bir cilt bakımı yapılabilir. Yüzünüz bir süreliğine kızarır ama bir saat kadar sonra kızarıklık tamamen geçmektedir. Saç ve yüz bakımını birlikte yapmış olursunuz. Sonuç olarak düzenli bir şekilde kullandıktan sonra saçlarınızdaki değişimi sizler de fark edersiniz. Saç ve kepek sorunlarınız elma sirkesi sayesinde son bulabilir.
  ]]>
  Elma Sirkesi İçeriği https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-icerigi.html Thu, 18 Oct 2018 23:50:11 +0000 Elma sirkesi içeriği; elma sirkesi eski zamanlardan beri kullanılır ve birçok hastalığa iyi geldiğine inanılır. Elma sirkesi elma şırasından yapılır. Elmalar ezilerek suyu çıkarılır, şeker ile mayalanarak alkol ile fermente Elma sirkesi içeriği; elma sirkesi eski zamanlardan beri kullanılır ve birçok hastalığa iyi geldiğine inanılır. Elma sirkesi elma şırasından yapılır. Elmalar ezilerek suyu çıkarılır, şeker ile mayalanarak alkol ile fermente edilir. Asit formunda bakteri kullanılarak alkol sirkeye dönüştürülür.  Elma sirkesi vücuda detoks yapan ve sindirimi kolaylaştıran bir bakteriye dayanmaktadır. Ayrıca elma sirkesi potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır açısından da oldukça zengindir. Elma sirkesinin tabiki ev yapımı olanı makbuldür. Ancak günümüz şartlarında yani sürekli koşuşturma içerisinede olduğumuz için malesef bu mümkün değildir. Bu nedenlede elma sirkesi satın alınacaksa mutlaka organik olanı tercih edilmelidir. Elma sirkesinin vücudumuz için faydalarını saymakla bitiremeyiz. 

  Elma sirkesinin faydaları; 

  İnce ve kalın bağırsağa detoks uygulayarak sindirimin kolaylaşmasını sağlar, vücudun besinlerden aldığı gaz ve şişkinliğe iyi gelir, lenf sistemi ve kan dolaşımına faydası vardır, toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır, kilo vermeye yardımcıdır, kan şekerini dengeler çünkü kan şekerini dengelemek için insülin üretir, elma sirkesinin içerisinde pektin bulunur. Pektin suda çözülebilen bir liftir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler.

  Elma sirkesinde bulunan vitaminler;

  Elma sirkesinin içerikleri ise aminoasit asit, potasyum hidrat, aldehit, propionik asit ve pektin' dır. Doksan civarında mineral ve vitamin içermektedir.
  Elma sirkesinde bulunan vitaminler ise, A vitamini, B1 ve B2 vitamini, B6 vitamini, C vitamini,  E vitamini, demir, bakır, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve manganezdir. Elma sirkesini diğer sirkelerden ayıran en önemli özellik ise daha çok sağlık alanında kullanılmasıdır.
  ]]>
  Kekik Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/kekik-sirkesi.html Fri, 19 Oct 2018 03:34:21 +0000 Kekik sirkesi; sirke aromaları içinde en keskin ve şifalı olan kemik sirkesi her derde şifadır. Kekik sirkesi salatalar için tam bir lezzet kaynağı olarak bilinir. Her derde deva olan kekik sirkesi sağlık alanından yemek alanına k Kekik sirkesi; sirke aromaları içinde en keskin ve şifalı olan kemik sirkesi her derde şifadır. Kekik sirkesi salatalar için tam bir lezzet kaynağı olarak bilinir. Her derde deva olan kekik sirkesi sağlık alanından yemek alanına kadar bir çok alanda kullanılır. Kekik sirkesi çok uzun yıllardır hayatta olan ve en çok Ege Bölgesinde tüketilen bir sirke çeşididir. Cilde parlaklık verip, hücreleri yenileyen kekik sirkesi tüm cilt sorunlarını ortadan kaldırarak cildi yeniler ve doğal güzellik verir. Tüm cilt ve dermotoloji uzmanlarının her türlü cilt kuruluğuna birebir geldiği konusunu vurgulayarak her evde kekik sirkesi olması gerektiğinin önemi uzmanlar tarafından vurgulanmıştır.

  Kekik sirkesinin keşfi,

  Kekik sirkesi son 15 yıldır daha çok kullanım alanı yaygınlaşmıştır. Kekik sirkesi iştah açıcı özelliği sayesinde yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı alınması gerektiği tavsiye edilir. Bu sayede salatalarda kullanılarak, hem iştah açıcı özelliği hemde aromatik lezzeti sayesinde her zaman zevkine hitap eder kemik sirkesi.

  Kekik sirkesi faydaları;

  Kekik sirkesinin en çok bilinen faydalarından bir tanesi kan basıncını ayarlayarak tansiyonu dengede tutar. Kekik sirkesi cilde tazelik vererek, ciltteki akneleri arındırıp temizler. Kekik sirkesi, banyo yapılacak suyun içeriğe bir kaç damla ilave edilerek cildi nemlilik sağlar. Mide ağrıları ve kalp damar sağlığı için dost bilinen kekik sirkesi tam bir şifa kaynağıdır. Kekik sirkesi sabahları aç karnına ılık su ile karıştırılır içilir ise iç organların temizlenmesini sağlayarak yağ yakımını kolaylaştırır. Kekik sirkesi, metobolizmayı hızlandırarak kan şekerini dengede tutar. Kekik sirkesi idrar yolu enfeksiyonu için ilaç değerinde bir şifa kaynağıdır. Aç karnına içilen kekik sirkesi idrar yolu enfeksiyonuna birebirdir.

  Kekik sirkesi pasta ve tarlalarda kullanıldığı da, pastanın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Kekik sirkesi egzama ve ayakta oluşan mantarlar için tam bir çözümdür. Ayakta oluşan mantar için,  3 damla kekik sirkesi ile ayakları ılık suda bekletmek tüm mantarı ortadan kaldırıp ayak kokusuna etkili bir çözüm olarak uygulanır. Kekik sirkesi kan pıhtılaşmasını sağlar.  Kesilen yaralarda bir kaç damla kekik sirkesi kan durdurarak,  yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlar.  Göz çevresini kekik sirkesi ile silmek, göz altı morlukları ortadan kaldırarak göz şiskinliğinide önler. Kekik sirkesi doğanın insanlara sunduğu en değerli ve kıymetli sirke çeşididir. 
  ]]>
  Elma Sirkesi Karbonat https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-karbonat.html Fri, 19 Oct 2018 15:19:48 +0000 Elma sirkesi karbonat kür olarak kullanılarak zayıflamanıza yardımcı olabilecek bir ürün olarak kullanılabilmektedir. Zayıflamak isteyenler için iki ürünü de kullanmak oldukça etkili olsa da ikisini birlikte kullanmanın çok d Elma sirkesi karbonat kür olarak kullanılarak zayıflamanıza yardımcı olabilecek bir ürün olarak kullanılabilmektedir. Zayıflamak isteyenler için iki ürünü de kullanmak oldukça etkili olsa da ikisini birlikte kullanmanın çok daha etkili bir sonuç vereceğinden emin olabilirsiniz. Vücuttan toksinlerin atılması üzerinde oldukça etkili olmakla birlikte metabolizmayı hızlandırmakta, yağları parçalamakta ve uzun süre tok tutmaya yaramaktadır. Sirkenin içinde bulunan insülin sayesinde kan şekerinin dengelenmesi de mümkün olduğundan uzun süre aç kalsanız da bir sorun yaşamayacağınızı görebilirsiniz.

  forma girmeniz üzerinde oldukça etkili olan elma sirkesi karbonat karışımı sayesinde metabolizmanızın hızlanması ve kilo vermeniz kolaylaşacağı gibi forma girebilmenizin mümkün olduğunu görebilirsiniz. Emzirmekte olan annelerin, tansiyon hastalarının ve kronik bir rahatsızlığa sahip olan kişilerin bu ikili kürü kullanması için öncelikle doktorundan izin alması gerekmektedir. 

  Elma Sirkesi Karbonat Kürü Malzemeleri
  • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1/2 çay kaşığı karbonat
  • 1 bardak su
  Elma Sirkesi Karbonat Kürü Yapılışı ve Uygulanışı

  Tüm malzemelerimizi karıştırıp karışımı hazır hale getiriyoruz. Karıştırdığımız bu içeceği günde 3 kez ve yemeklerden 1 saat önce içiyoruz. Bu kürü uygularken 5 gün uygulayıp 2 gün ara vermeniz gerekiyor. Bu sayede kullanacağınız bu kürle kısa sürede 10 kilo verebilmeniz mümkün olacaktır. Ancak elma sirkesi karbonat karışımı kullanırken yediklerinize dikkat etmeniz ve hayatınızı biraz daha hareketli bir hale getirmeniz kesinlikle çok doğru bir tutum olacaktır. Bu sayede hedefinizden daha fazla kiloyu kısa sürede verme olanağına sahip olabilirsiniz.
  ]]>
  Hurma Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/hurma-sirkesi.html Sat, 20 Oct 2018 00:05:23 +0000 Hurma Sirkesi, hurma meyvesinden üretilir. Hurma sirkesi elma ve üzüm sirkesine göre daha hoş bir tada ve kokuya sahiptir. Doğu ülkelerinde daha çok tüketilir ve dini inançlara göre de şifalı olmasıyla öne çıkar. Bu nedenle t Hurma Sirkesi, hurma meyvesinden üretilir. Hurma sirkesi elma ve üzüm sirkesine göre daha hoş bir tada ve kokuya sahiptir. Doğu ülkelerinde daha çok tüketilir ve dini inançlara göre de şifalı olmasıyla öne çıkar. Bu nedenle tüketilmesi tavsiye edilir. İsterseniz bunu evde zahmetsiz bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

  Hurma sirkesi yapımı; aktardan aldığımız hurmalar temizlendikten sonra cam bir kavanozun içine dörtte birine denk gelecek bir şekilde yerleştirilir. Kavanozun tamamını doldurmayacak şekilde su ilave edilir. Üzerine tülbentle kapattığımız kavanoz 40 gün kadar güneş almayan bir yerde bekletilir. Kırk gün sonunda süzülür cam bir kavanozda saklanmaya devam edilir. Artık hurma sirkemiz hazır.

  Hurma sirkesi nasıl kullanılır; tadı ve hoş aromasıyla salatalarda kullanılabildiği gibi diğer sirke çeşitlerine nazaran keskin olmadığı için yemeklere de eklenebiliyor. Ayrıca bal ve pekmez ile karıştırılıp içecek olarak tüketilebilir. Faydaları düşünüldüğünde, hazır bulamasanız bile hurma sirkesini evde yaparak tüketmeniz yerinde olacaktır.

  Hurma sirkesi faydaları; cildin daha güzel ve parlak olmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, zihin yorgunluğunu alır ve açık yaralara sürüldüğünde iyileştirdiği düşünülür.
  ]]>
  Yoğurt Sirke Maskesi https://www.sirke.gen.tr/yogurt-sirke-maskesi.html Sat, 20 Oct 2018 09:27:24 +0000 Yoğurt Sirke Maskesi, yoğurt özellikle içerdiği mineraller ve vitaminler açısından en zengin olan besin maddesidir. Bu özelliği sayesinde yoğurt güneş ve diğer sebeplerden dolayı meydana gelen tahrişler de, kızarmış olan cil Yoğurt Sirke Maskesi, yoğurt özellikle içerdiği mineraller ve vitaminler açısından en zengin olan besin maddesidir. Bu özelliği sayesinde yoğurt güneş ve diğer sebeplerden dolayı meydana gelen tahrişler de, kızarmış olan ciltlerde, sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde oldukça faydalıdır. Sirke en iyi antibakteriyel özelliğe sahip olan ve cilt lekelerine, kızarıklıklara, siyah noktalara ve sivilcelere iyi gelmektedir. Bu iki muhteşem madde bir arada yoğurt sirke maskesi olarak hazırlandığında en etkili olan maske çeşitlerinden bir tanesidir. Hem sirkede hem de yoğurtta mevcut olan antibakteriyel özelliği ile ciltteki bakterilerin temizlenmesinde büyük yarar sağlamaktadır. Ayrıca yoğurt cildi besleyerek nemlendirir ve cildin yağ oranını da dengelemektedir. Eğer düzenli olarak yoğurt sirke maskesi yapılır ise, cildinizde özellikle yüzünüzde oluşan sivilcelerin oluşmasını büyük çapta engellemektedir. Sirke yoğurt maskesi cilt yüzeyinde bulunan  bakterileri temizleyerek dezenfekte ederken, aynı zamanda hem sivilceleri hem de cilt altında ve üzerinde iltihaplanmaları büyük çapta engellemektedir. Maskenin içerisinde bulunan sirke sayesinde cildin kendi asit dengesini sağlayarak aşırı şekilde yağlanmasını önler. Düzenli olarak yoğurt sirke maskesi cilde uygulandığı zaman daha pürüzsüz, parlak ve canlı bir cilde sahip olursunuz. 

  Yoğurt Sirke Maskesi Malzemeleri
  •  2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi (üzüm sirkesi de olabilir)
  • 1 çorba kaşığı bal
  Yoğurt Sirke Maskesi Hazırlanması, orta boy bir kabın içerisine ilk önce yoğurdu, balı ve sirkeyi ilave ederek iyice karıştırıyoruz. Daha sonra cildinizin üzerine bir fırça ya da elinizi kullanarak sürün. Yoğurt sirke maskesi cildinize sürdükten sonra yaklaşık olarak 10-15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra bol ılık su ile iyice yıkayarak temizleyin. Yoğurt sirke maskesini cildinize haftada bir ya da iki kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu maske özellikle cilt lekelerine ve sivilce oluşumlarının engellenmesinde çok faydalıdır. Hem lekeleri yok ederken hem de yeniden sivilce oluşumunu önlemektedir. İsterseniz yoğurdu tek başına cildinize uygulayabilir, isterseniz sirkeyi az miktarda suyla inceltip direkt olarak cildinize sürebilirsiniz. 
  ]]>
  Sirke Faydaları https://www.sirke.gen.tr/sirke-faydalari.html Sat, 20 Oct 2018 10:55:08 +0000 Sirke Faydaları, sirke başlı başına bir mucizedir. Neredeyse tüm market raflarında bulunan sirkenin yemeklerde turşu yapımında ve çeşitli gıda malzemelerinde kullanımı dışında hastalıkların tedavisinde de yaygın olarak kul Sirke Faydaları, sirke başlı başına bir mucizedir. Neredeyse tüm market raflarında bulunan sirkenin yemeklerde turşu yapımında ve çeşitli gıda malzemelerinde kullanımı dışında hastalıkların tedavisinde de yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda sirkenin birçok hastalığa iyi geldiğini ve hatta bazı hastalıklara yakalanma riskini ciddi oranda azalttığı ortaya konulmuştur.

  Sirkenin Faydaları
  • Mat ve kepekli saçlarda durulama suyuna bir miktar ilave edilir. Düzenli kullanımda saçta oluşan kepek ve cansızlık giderilmiş olur.
  • Yüksek ateşte sirkeli bez alına koyularak ateşin düşmesi sağlanır.
  • Kilo vermede bal ile karıştırılıp içilen sirke suyu kilo vermeye yardımcıdır.
  • Burun kanamasında sirkeye batırılmış tampon ile burun kanaması durdurulabilir.
  • Kolestrolünüz yükseliyor ise bal ile karıştırıp ballı sirke suyunu yemeklerden önce içerek kolestrolünüzü kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Adet kanamaları ve hemoroit kanamalarında aşırı olan adet ve hemoroit kanamalarına karşı olarak yemeklerden önce ılık ballı suyun içerine bir tatlı kaşığı sirke ekleyip içilmesi önerilir.
  • Bulantı ve kusmada sirkeli bez mide üzerine koyulduğunda bulantı ve kusmayı önlemektedir. Özellikle hamile kadınlara önerilir.
  • Gözdeki iltihaplanma gibi rahatsızlıkta bir ölçü elma sirkesi ile 4 ölçü su karıştırılıp göz çevresine uygulanabilir.
  • Tüm zehirlere karşı tam bir panzehir görevi görmektedir. Hayvan zehirlerini etkisiz hale getirir. 
  • Sebze ve meyvelerin yıkanmasında kullanılır. özellikle yapraklı sebzelerin yıkanmasında oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Fayans ve mermer temizliğinde sirke oldukça etkili sonuçlar vermektedir, temizlik için kullanılacak suyun içerisine bir miktar sirke koyulabilir.
  • Anemi hastalığında sirke kullanılmasında fayda vardır. Sirkeyi günde bir defa ılık ballı suyun içerisine ilave edip içmek anemi hastalarına iyi gelmektedir.
  • Sedef hastalığı dünya üzerinde çok sayıda insanda bulunmaktadır. bu hastalığın tedavisi için pek çok tedavi yöntemi denendi fakat kesin bir tedavi bulunamadı. Bunun yerine sirke önerilmektedir. Sirke vücudun ph değerini dengelediği için sedef hastalarına iyi gelmektedir.
  • Gümüşlerin parlatılmasında sirke kullanılmaktadır.
  • Duman kokusunu gidermede kullanılır. Eve sinmiş yanık veya sigara kokusunu odalara sirkeyle dolu kaseler koyarak birkaç günde giderilebilir.
  • Bilgisayar ve diğer elektronik aletlerin temizliğinde kullanılır. Her şeyden önce elektronik aletlerin kapalı olduğundan emin olunup daha sonra bir kaba sirke ve su koyulup temiz bir bezle temizlik yapılabilinir.
  • Küf lekelerinin giderilmesinde kullanılır.
  • Tükenmez kalem olmuş kıyafetlerde tükenmez kalem lekelerini silmek için sirke kullanılır.


  ]]>
  Limon Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/limon-sirkesi.html Sun, 21 Oct 2018 10:25:00 +0000 Limon sirkesi, limon sirkesi doğal bir antibiyotiktir. Vücudun direncini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve C vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar için son derece faydalıdır. Herkesin bildiği s Limon sirkesi, limon sirkesi doğal bir antibiyotiktir. Vücudun direncini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve C vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar için son derece faydalıdır. Herkesin bildiği sirke türleri  genelde elma ve üzüm sirkesidir. Limondan sirke olur mu demeyin ve bu mucizevi tarifi sağlığınız için mutlaka deneyin. Ayrıca kilo vermek isteyenler içinde mutlaka kullanmaları gereken bir tarif. Metabolizmayı hızlandırarak ve vücudu alkali hale getirerek hem formda kalmanızı hem de kilo vermenizi sağlıyor. Limonun en önemli kısmı kabuğun altındaki beyaz kısmıdır. Kansere karşı tam bir koruyucudur. Özellikle bayanlarda görülen meme kanseri için bulunmaz bir mucizedir. Metabolizmayı hızlandırarak enerji verici özelliğe sahiptir. Nezle ve grip gibi rahatsızlıklarda burun akıntısını rahatlatır, ve damar tıkanıklığına son derece iyi gelir. Bu sirkenin yapılışı ok kolay olup sağlığınıza getireceği faydaları düşündükçe bunca zaman bu nimetten mahrum kaldığınıza çok üzüleceksiniz. Bu sirkeyi çorbalarınızda, salata da yada sulandırarak içmek sureti ile tüketebilirsiniz. Aç karnınıza içmemeye özen gösterin.

  Limon sirkesi için gerekli malzemeler,

  • 10 adet orta boy limon
  • 3 litre kaynatılmış ılık hale getirilmiş içme suyu
  • 1 yemek kaşığı kadar doğal tuz
  • ve en önemli malzeme olan sirke mayası 1 kahve fincanı
  • 1 adet orta boy eşil elma
  • 5 litrelik cam kavanoz

  Limon sirkesi yapılışı,

  10 adet limonu tıpkı mandalina soyar gibi kabuk kısımlarını alacak şekilde soyalım. Soyma işlemi sırasında beyaz kısmı fazla kesmeden yüzeysel olarak soymaya dikkat edelim. Dış yüzeydeki sarı kısmı elimizle soyduktan sonra metal bıçak yada herhangi bir şey değdirmeden elimizle limonları küçük parçalara ayıralım.  Çekirdeklerini kesinlikle çıkarmayın içinde kalsın. Çıkan çekirdekler olursa da atmayalım kavanoza ekleyebiliriz. Limon çekirdeklerinin içeriğinde çok fazla miktarda vitamin bulunmaktadır. Ve çekirdeklerin sirkeyi acıtması gibi bir durum olmaz. Limonları cam bir kavanoza koyduktan sonra  elmaları da küp şeklinde doğrayarak ılıtılmış suyunu ekleyip tuzunu atalım. En son olarak evde yapılmış doğal bir sirke tercih edersek daha iyi olur. Ama bulamaz isek marketlerde satılan ve özellikle cam şişede olan kaliteli sirkelerden tercih etmemiz gerekir. 1 fincan sirkeyi de ekledikten sonra bir tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştıralım. Kesinlikle metal olan bir kaşık değdirmeyelim. Kavanozun ağzını bir tülbent yada temiz bir bez ile kapatalım. Bir lastikle bezi sabitleyelim. Evin bir köşesinde 20 gün süresince bekletilmelidir. Ve her gün tahta kaşıkla bir sefer karıştırılması gerekiyor. Sirkemizin olmaya başladığını limonların dibe çökmesinden anlayabiliriz. 20 günün sonunda bir tülbent ile süzerek cam bir şişeye dolduralım. Tadına bakarsanız ekşimtırak bir tada sahip olduğunu görürsünüz. Şişeye aldığımız sirkenin ağzını yine bir bezle kapatalım. Çünkü fermentasyon süreci devam edecektir. Kavanozu serin ve güneş almayan bir yerde tutalım.       

  ]]>
  Siyah Havuç Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/siyah-havuc-sirkesi.html Sun, 21 Oct 2018 16:16:08 +0000 Siyak havuç sirkesi : Siyah havuç genellikle şalgam yapımında kullanılmaktadır. Ama son zamanlarda bazı firmalar siyah havuç sirkesi yaparak piyasada satışa sunmuşlardır. Bu siyah havuç sirkesi zaten eski dönemlerden beri Siyak havuç sirkesi : Siyah havuç genellikle şalgam yapımında kullanılmaktadır. Ama son zamanlarda bazı firmalar siyah havuç sirkesi yaparak piyasada satışa sunmuşlardır. Bu siyah havuç sirkesi zaten eski dönemlerden beri var olan insanlar tarafından çokça kullanılan bir sirke çeşitidir.
  Siyah havucun binlerce yıldan beridir, Anadolu da, Asya da ve doğu Akdeniz de olmak üzere üretimi yapılmaktadır. Siyah havuç sirkesinin bazı özelliklerinden bahsedecek olursak içerisinde bulundurduğu Antosiyaninler normal havuçtan on iki kat daha fazladır. Bunun için şöyle bir cümle kullanır isek yanlış söylememiş oluruz. Siyah havuç  içeriğinde bulundurduğu mineraller sayesinde siyah bir doğa mucizesidir.  Siyah havucun faydalarından azami ölçüde yararlanmak için sirkede kullanılan havucun nelere iyi geldiğine bir göz atalım.

  Siyah havuç sirkesinde kullanılan siyah havucun faydaları:
  • Havuç denilince akla göz sağlığı gelmektedir, göze çok fazla faydası olan göz ve çevresinde oluşabilecek rahatsızlıkları engelleme özelliği bulunmaktadır.
  • Özellikle A vitamini ve selenyum mineralleri bakımından çok zengindir.
  • Siyah havuç mide ve ülser rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • İştahsızlık sorunu olanlar içim iştah açıcı özellikleri vardır.
  • Ciltte, yüzde ve boyunda oluşan kırışıklıkları giderir ve oluşumunu engeller.
  • Sarılık ve verem gibi zor olan hastalıklarda tüketilmesi gereken bir besindir.
  • Saç sağlığı için koruyucu bir etkiye sahiptir.
  • Zihinsel yorgunluğu giderir.
  • Vücudumuzun en önemli savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir.
  • Cildin daha fazla sağlıklı ve parlak görünümüne yardımcı olur.
  • Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olan damar sertliğine karşı fayda sağlarken, kan dolaşımını da rahatlatır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Mükemmel bir kan üreticisidir, kansızlık sorunu olanlara önerilmektedir.
  • Vücutta iltihap giderici özelliği vardır, vücudun daha dinç ve enerjik olmasını sağlar.
  • Emziren annelere sütün arttırıcı etkisi vardır.
  • Kolon kanserine karşı vücuda iyi gelmektedir.
  • Hücrelerin onarılmasını ve güçlenmesini sağlamaktadır.
  • Yaralara karşı tedavi edici özelliği vardır.
  • Bağırsak sorunlarını giderir ve idrar sökücü özelliğe sahiptir.
  Siyah havuç sirkesini nerelerde kullanabiliriz:
  • Siyah havuç sirkesi en çok salatalara farklı bir lezzet katabilme adına sos olarak kullanabilirsiniz.
  • Siyah havuç sirkesi büyük bir vitamin deposu olduğundan güne zinde başlamak için sulandırılarak içilebilir.
  • Siyah havuç sirkesini bir çok farklı yemeğe lezzet vermesi için sos olarak kullanabilirsiniz.
  Sonuç olarak siyah havuç sirkesini tüketme alışkanlığımız yok ise, bunu geri kazanmalıyız. Siyah havuç sirkesine mutfakta yer almasını sağlamalıyız. Unutmayalım ki çok ucuz fiyatlı olan bu ürünler ile sağlıklı yaşamamız hiçte zor değildir, yeter ki bilinçli tüketici olalım.  
  ]]>
  Sirke Maskesi https://www.sirke.gen.tr/sirke-maskesi.html Sun, 21 Oct 2018 17:36:11 +0000 Sirke maskesi özellikle cilt sorunlarını giderme konusunda etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Her evde bulunan basit malzemeleri kullanarak rahatlıkla hazırlayacağınız bu maske sayesinde sivilce ve cilt lekeleri sor Sirke maskesi özellikle cilt sorunlarını giderme konusunda etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Her evde bulunan basit malzemeleri kullanarak rahatlıkla hazırlayacağınız bu maske sayesinde sivilce ve cilt lekeleri sorunlarınızdan kurtulabileceğiniz gibi siyah nokta sorunlarınızın da giderek azaldığını görme olanağına sahip olabilirsiniz. Hem sivilceler hemde sivilce lekeleri üzerinde etkili olan ve elma sirkesiyle yapılan farklı kürleri kullanarak daha pürüzsüz görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

  Sirke Maskesi Tarifleri ve Uygulanışı
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1 kahve fincanı maden suyu
  Aynı ölçülerdeki maden suyu ve elma sirkesini karıştırarak hem sabah hem de akşam olmak üzere günde iki kez bir pamuk yardımıyla sivilcelerin, sivilce izlerinin, siyah noktalarının ve benekleşen gözeneklerin bulunduğu bölgelere sürüyoruz. Bu karışımı cildinizde 30 dakika beklettikten sonra ılık su kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Her gün uyguladığınız bu sirke maskesi sayesinde sivilcelerinizden hızlı bir şekilde kurtulabilir ve sürekli başınıza dert olan sivilceleri etkin bir şekilde engeleyebilirsiniz. Bu maskeyi uygularken kullanacağınız elma sirkesinin asetik asit içermediğinden emin olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde cildiniz tahriş olabilecektir.

  Limon Suyu Elma Sirkesi Maskesi Tarifi
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 çorba kaşığı gül suyu
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  Aynı ölçülerdeki limon suyu, gül suyu ve elma sirkesini bir araya getirdikten sonra pamuk kullanarak sivilcelerinizin üzerine bu toniği uygulayın. Bu toniği cildinizde 30 dakika bekletip ılık suyla yıkamanız yeterlidir. Her gün uygulandığı takdirde 1 hafta içerisinde sivilcelerinizden ve sivilce lekelerinizden rahatlıkla kurtulabileceğinizi görebilirsiniz.

  Elma Sirkesi Buharı Tarifi Malzemeleri
  • 1 çay bardağı elma sirkesi
  • 1 çay bardağı su
  Aynı ölçülere sahip elma sirkesi ile suyu bir tencere içine alıp karıştırın ve kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. Daha sonra büyük bir havluyu kafanızın üzerine alın ve kafanızı da buhar dışarıya çıkmayacak ve havlu içerisinde kalacak şekilde tencerenin üzerine tutun. Bu sayede sivilce lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

  Sirke Maskesi Faydaları
  • Elma sirkesi antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan dolayı ciltte bulunan iltihaptan ve sivilceden kurtulmayı sağlar.
  • Elma sirkesi içeriğindeki maddeler sayesinde cildin yağ ve asit oranının dengelenmesi üzerinde etkilidir.
  • Elma sirkesi ile cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelerden kurtulmak mümkündür.
  • Sirke maskesi uygulanarak ciltteki sivilce lekelerinin, güneş lekelerinin ve yaşlılık nedeni ile oluşan lekelerin görüntüsünü azaltabilmeniz mümkün olacaktır.
  • Uygulayacağınız maske sayesinde cilt hastalıklarınız bulunuyorsa buna bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı sorununuzdan da kurtulabileceğinizi görebilirsiniz.
  ]]>
  Elma Sirkesi Maden Suyu Sivilce https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-maden-suyu-sivilce.html Mon, 22 Oct 2018 00:04:36 +0000 Elma sirkesi maden suyu sivilce: Elma sirkesi ve maden suyu ayrı ayrı cilde olan faydasıyla bilinmektedir. Her iki malzemede keskin ve doğal asit bileşenlerinin etkin olduğu ürünler olduğu için sulandırılarak kullanılmasında fayd Elma sirkesi maden suyu sivilce: Elma sirkesi ve maden suyu ayrı ayrı cilde olan faydasıyla bilinmektedir. Her iki malzemede keskin ve doğal asit bileşenlerinin etkin olduğu ürünler olduğu için sulandırılarak kullanılmasında fayda vardır. Elma sirkesi maden suyu sivilce maskesinin hazırlanması oldukça pratik ve kolaydır. Sivilce oluşumları zamanla cilt üzerinde lekelere neden olarak kahverengi bir tabaka halinde kalıcı izler bırakır. Bu sivilce izleri giderilmesi zor olan lekeler grubunda yer almaktadır. Fakat elma sirkesi içeriğindeki doğal asit lekelerin giderilmesinde tedavi rolü üstlenmektedir. Ayrıca ciltte yeni sivilce oluşumlarını da engellemektedir. Kişinin özellikle ergenlik döneminde çıkan kontrolsüz sivilce oluşumları yaş ilerledikçe hafiflemektedir. Fakat ciltteki izleri kalıcı olmaya devam etmektedir. Bu gibi durumlarda kişi lazer yöntemi ile tedavi veya kimyasal peeling yöntemlerine başvurmakta isteksizlik yaşamaktadır. Çoğu zaman cilt problemlerini doğal olarak gidermeyi tercih etmek öncelikli tercihler arasında olmalıdır. Son çare olarak kimyasal peeling, pahalı kozmetikler ve lazer tedavi tercih edilmesinde fayda vardır. 

  Elma sirkesi maden suyu sivilce maskesi sivilce izleri ve sivilce oluşumu dışında bir çok cilt problemini gidermek içinde uygulayabilirsiniz. Güneş lekeleri, hamilelik ve doğum lekeleri, hava değişimlerinin sebep olduğu cilt hasarları, yaş ilerlemesi sonucu ortaya çıkan yaşlılık lekeleri, ciltteki pullanma ve daha birçok problemin giderilmesinde fayda sağlamaktadır. Maske düzenli olarak kullanıldığında cildin daha pürüzsüz daha genç, lekelerden uzak, canlı ve taze görünmesine fayda sağlayacaktır. Doğal olarak sivilce lekeleri ve sivilce oluşumlarını engellemek için evde hazırlanan doğal, yan etkiye sebebiyet vermeyen maskeleri tercih etmekte fayda vardır. Zaman almadan evde kolayca hazırlanan bu maskeler doğal olmanın yanı sıra çokta uygun bir maliyetle hazırlanmaktadır. Sizde elma sirkesi maden suyu sivilce maskesi ile sivilce lekelerini gidermek istiyorsanız ve yeni sivilce oluşumlarının önüne geçmek istiyorsanız işte tarifi. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

  Elma sirkesi maden suyu sivilce maskesi için gerekli malzemeler:
  • 2 çay kaşığı elma sirkesi
  • 2 yemek kaşığı maden suyu
  Elma sirkesi maden suyu sivilce maskesinin uygulanışı: Öncelikle elma sirkesini bir kab içerisindee maden suyu ilave ederek biraz karıştırın. Daha sonra cildinizi uygun malzemelerle temizleyin. Temizlenen cilt üzerine hazırlanan elma sirkesi ve maden suyunu sürün. Hassas bir cilde sahipseniz bu maskeyi sadece 5 dakika ciltte bekletmeniz yeterlidir. Ama cildinizde herhangi bir problem yaşamıyorsanız 15 dakika bekleyebilirsiniz. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayarak elma sirkesi ve maden suyundan arındırın. Elma sirkesi maden suyu sivilce maskesi haftada bir kez düzenli olarak uygulandığında sivilce izlerini hafifleterek yeni sivilce oluşumlarını engelleyecektir. Cilt üzerinde yaşanan değişimi yakın zamanda sizde fark edeceksiniz.
  ]]>
  Elma Sirkesi Şekere İyi Gelirmi https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-sekere-iyi-gelirmi.html Mon, 22 Oct 2018 09:47:34 +0000 Elma sirkesi şekere iyi gelir mi sorusunun cevabı günümüzde  bilimsel olarak kanıtlandı. Evet, elma sirkesi şekere iyi gelir. Yapılan bilimsel araştırmalarda elma sirkesinin kan şekeri seviyesi üzerindeki somut tesiri test edild Elma sirkesi şekere iyi gelir mi sorusunun cevabı günümüzde  bilimsel olarak kanıtlandı. Evet, elma sirkesi şekere iyi gelir. Yapılan bilimsel araştırmalarda elma sirkesinin kan şekeri seviyesi üzerindeki somut tesiri test edildi. Bu çalışmalarda görüldü ki elma sirkesi glisemik indeksi yüksek (kan şekerini hızlı ve çok  miktarda yükselten) bir öğün (mesela patates püresi) sonrası kan şekerinin düşmesine yardımcı oldu. Fakat glisemik indeksi düşük (mesela tam buğday ekmeği veya salata) bir öğün sonrası bir değişiklik gözlenmedi. Sirke, diyabet ve insülin direnci hallerinde şeker seviyesini düşürücü değil dengeleyici bir etkiye sahipti. Elma sirkesi, sirkelerin kralı olarak anılır. Milattan 400 yıl önce, tıbbın babası Hipokrat bir çok tedavisinde bu sirkeden faydalanmıştır.

  Özellikle tip-2 diyabetli hastalarda (kan şekeri düşüklüğü çeken hastalar) sirkenin kan şekeri düşürücü etkisi durumlarının ağırlaşmasına sebep olabilir.
  Asit etkisiyle dişleri aşındırıp zarar verebilir. Bu sebepten su ile karıştırılmadan asla içilmemelidir. Günde iki kaşıktan fazla içilirse, yemek borusu ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

  Elma sirkesi şekere iyi gelir mi sorusuna tekrar dönecek olursak; evet, elma sirkesi diğer pek çok rahatsızlık gibi şekere de iyi gelir. Antiglisemik özelliği kan şekeri seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Fakat şu da unutulmamalıdır ki, her bünye birbirinden farklı olduğu için kullanırken dikkatli olmak gerekir.

  ]]>
  Sirke Çeşitleri https://www.sirke.gen.tr/sirke-cesitleri.html Mon, 22 Oct 2018 18:16:34 +0000 Sirke çeşitleri; İnsanların şarap yapmaya başladıklarından beri sirkeyi tanıdıkları söylenebilir. Yunanlılar, Romalılar, Asurlar ve Mısırlılar sirkeyi yemeklerde, balık, et, sebze konservesi yapımında ve ilaç olarak h Sirke çeşitleri; İnsanların şarap yapmaya başladıklarından beri sirkeyi tanıdıkları söylenebilir. Yunanlılar, Romalılar, Asurlar ve Mısırlılar sirkeyi yemeklerde, balık, et, sebze konservesi yapımında ve ilaç olarak hastalıkların tedavisinde kullanıyordu. Sirkeler eskiden toprak küplerde mayalandırılıyordu. Tahta fıçının bulunmasıyla, karnı şiş fıçılarda mayalandırılmaya başlandı ve günümüze kadar geldi.

  Sirke çeşitleri ve özellikleri
  • Adaçayı sirkesi: Sinir bozukluklarını düzeltir. Çorbaya veya suya karıştırılır.
  • Ananas sirkesi: Ananasın uzun ve doğal fermantasyonu yoluyla elde edilen ananas sirkesi, kalsiyum, demir, A vitamini, B vitamini ve C vitamini içermektedir. İnsan sağlığı için çok güçlü bir besin kaynağı gibi çalışmasına neden oluyor. Ayrıca Sindirimi kolaylaştırma özelliğine de sahiptir.
  • Ardıç üzüm: Ardıç Sirkesi güçlü bir mikrop temizleyicidir. İçildiği zaman epitelyum dokuyu tahriş ettiğinden çok az kullanılır. O yüzden kullanmadan önce muhakkak işinde uzman birine danışmalıdır.
  • Ayva sirkesi: Vücut Yanıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Bahçe nanesi sirkesi: Midenizi ve sindirim sisteminizi rahatlatır (bir bardak suya karıştırılan bir tatlı kaşığı nane sirkesi). Bağırsak gazlarının oluşmasına engel olur.
  • Bal sirkesi: Alerjiye en az rastlanan sirkedir. Öksürüğü yumuşatır ve mikrop öldürücüdür.
  • Balsamik sirke: Sirkelerin kralı olarak adlandırılır. Yıllarca tahta fıçılarda saklanır. Üretiminin zor olması nedeniyle fiyatı çok pahalıdır. Eskidikçe ve zaman geçtikçe değerlenir.
  • Bektaşi üzümü sirkesi: Saçların uzamasına ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. bağ dokuyu ve Kan damarlarını güçlendirir. Vücudu toksinlerden temizler ve solunumu rahatlatır.
  • Çilek sirkesi: Bağışıklık sisteminizi uyarır. Canlılık hissi verir. Çoğunlukla orman çileği sirkesi tercih edilir.
  • Çoban üzümü sirkesi: İshale yardımcıdır ve iltihaplanmaların önüne geçer. Kandaki yağ oranına olumlu etki yapar.
  • Elma sirkesi: Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Tansiyonunuzu ve kan dolaşımınızı düzenler. Cildinizde oluşan sivilce, çil ve yaşlılık lekelerine iyi gelir.
  • Frenküzümü sirkesi: Doku iltihaplarında oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini uyarır ve kan oluşumu sağlar.
  • Hurma sirkesi: Metabolizmayı uyarır daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve peklik gidericidir. Ayrıca Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
  • Karahindiba sirkesi: Antiseptik ve peklik gidericidir. Ayrıca bağırsaklarda iltihap oluşmasını önler.
  • Karanfil sirkesi: Baharat olarak kullanılan karanfilden yapılır. Bulantıyı ve Kusmayı kesmekte oldukça etkilidir.
  • Kayısı sirkesi: Kan temizleyici, toksinlerden arındırıcıdır. Tırnak, saç ve cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Solunum zorluklarında yardımcı olur. Hücre koruyucudur. Aynı zamanda Konsantrasyonunuzu artırır.
  ]]>
  Elma Sirkesi Feridun Kunak https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-feridun-kunak.html Tue, 23 Oct 2018 05:23:15 +0000 Elma Sirkesi Feridun Kunak;  Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır fakat, en önemlilerini sıralamak gerekmektedir. Elma sirkesinin faydalı olabilmesi için doğal bir biçimde mümkünse ev yapımı elde etmemiz ge Elma Sirkesi Feridun Kunak;  Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır fakat, en önemlilerini sıralamak gerekmektedir. Elma sirkesinin faydalı olabilmesi için doğal bir biçimde mümkünse ev yapımı elde etmemiz gerekir. Evde elma sirkesi yapmak, sanılanın aksine oldukça pratik ve ekonomiktir.

  Elma kabuğu, tuz ve su yapılan elma sirkesinin yapımını en faydalı şekilde anlatan Dr. Feridun Kunak, ilk olarak sirkenin sağlık için adeta bir altın değerinde olduğunu ifade etmiştir.

  Elma Sirkesinin Faydaları;

  • Elma sirkesi yüksek tansiyonu düşürücü ve tansiyonu dengede tutar. 
  • Boğaz enfeksiyonlarına, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Elma Sirkesi kalp ve damar ile ilgili hastalıklara faydalıdır.
  • Cilt ve saçlar için adeta bir mucize etkisi yaratır. Bir miktar pamuğa dökülüp, yüz silinebilir ve saçlar için durulama suyuna eklenebilir.
  • Her sabah aç karına, bir bardak suya birkaç damla elma sirkesi eklenip içilirse, vücuttaki toksitlerin atılıp, kilo vermeye yardımcı olur. İşte Dr. Feridun Kunak'ın evdeki malzemelerle kolayca yapılabilecek son derece faydalı, elma sirkesi tarifi;

  Elma Sirkesi Feridun Kunak Gerekli Olan Malzemeler; 

  • 9-10 tane elma kabuğu
  • 1 litre ılık su
  • 1 parça kadar ekmek kabuğu
  • 1 büyük yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı kadar tuz

  Yapılışı; Elmanın kabukları birkaç taşım kaynatılır. Diğer malzemeler eklenip karıştırılır,  serin ve kuru  bir yerde 10 gün kadar bekletilir. Daha sonra elma sirkesini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

  ]]>
  Sirke Sivilce https://www.sirke.gen.tr/sirke-sivilce.html Tue, 23 Oct 2018 17:43:02 +0000 Sirke sivilce üzerinde etkili bir yöntemdir. Mutfakta salatalarda veya turşu yaparken kullandığınız sirkenin gizemli ve faydalı yüzünü görmeye ne dersiniz. Sirke içeriğindeki mineraller ve vitaminlerle vücudu ve cildi besler. Si Sirke sivilce üzerinde etkili bir yöntemdir. Mutfakta salatalarda veya turşu yaparken kullandığınız sirkenin gizemli ve faydalı yüzünü görmeye ne dersiniz. Sirke içeriğindeki mineraller ve vitaminlerle vücudu ve cildi besler. Sirke de bulunan potasyum, silisyum, magnezyum, C vitamini, B1, B6 ve B2 vitaminleriyle insan sağlığına son derece yararlıdır. Çoğu insan sirkenin kokusundan rahatsız olduğu için kullanmayı tercih etmesede sırf şifa niyetine kullanmakta fayda var.

  Sirke Sivilce Üzerinde Nasıl Etkilidir

  Sirke asit özelliğinde olduğundan dolayı anti-bakteriyel sergiler ve ciltteki mikropları yok eder. Sirke sivilce kürü yüzdeki tıkalı gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu önler. Sirkenin sivilceler üzerindeki bir diğer etkiside cildin dengesini koruyarak fazla yağlanmayı önlemektir. Ergenlik dönemimde veya vücudun aşırı yağ oranından dolayı oluşan sivilce, siyah nokta, hatta yüz kurdu oluşumunu önler. Sirke içeriğindeki maddelerden ve antioksidan özelliğinden dolayı cildin sıkılaşmasını sağlar ve ciltteki sarkmaları kırışıklıkları önler. İltihap kapan sivilceleri ve nodüllerin yok edilmesinde sirke doğal bir çözüm yöntemidir. Sirke sivilcelerin yanında yazın oluşan ve kötü görünen güneş lekelerini geçirir. Bunun için eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırıp bu karışımı düzenli şekilde lekelerin olduğu yere sürün. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Sirke nasır başlangıcında ve deri ince iken düzenli olarak uygulanırsa nasırı geçirir. Sirke sivilce tedavisinde elma sirkesi kullanmak daha faydalı olabilir.

  Sirke Sivilceler İçin Nasıl Uygulanmalıdır

  Sirke sivilceleri geçirmek için farklı yöntemlerle cilde uygulanabilir. Sirke sivilce tedavisinde buhar yöntemiyle uygulandığında tıkalı gözeneklerin açılmasını, siyah noktaların ve sivilcelerin sıcaklığın etkisiyle yumuşamasını sağlar. Sirke sivilce uygulamasında elma sirkesini kullanmanızı tavsiye ediyorum. 1 su bardağı elma sirkesi ile 2 su bardağı suyu tencerede kaynatın. Saçınızı toplayıp çember yardımıyla saçlarınızı koruyun. Buharlaşmakta olan karışıma yüzünüzü 10 dakika boyunca tutun. Sirke sivilce tedavisinde etkisini göstermeye başlayacaktır. Cildi gözeneklerden arındırdıktan sonra bir pamuk veya makyaj temizleme bezi yardımıyla yüzünüzü sirkeyle tonik gibi temizleyin. Haftada 2 kez uygulandığında bir ayda etkisini göreceksiniz. Sivilcelerin veya lekelerin fazla olduğu bölgelerde pamuğu daha bol şekilde sirkeye batırabilirsiniz. Sirke sivilce tedavisinde diğer yöntemde 1 kase doğal, asit içermeyen elma sirkesiyle 1 kase maden suyunu karıştırıp her gün düzenli olarak yüze uygulanmalıdır. Fakat cilt temizliği son derece önemlidir.Makyaj kalıntılarından arındırılmış cilt daha iyi sonuç verir. Hem maddi açıdan uygun hem kolay bulunabilen hemde yan etkisi olmayan zararsız bir tedavi yöntemi olan sirke sivilce kürünü mutlaka denemelisiniz.
  ]]>
  Ayva Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/ayva-sirkesi.html Wed, 24 Oct 2018 05:46:34 +0000 Ayva Sirkesi, Ayva, gülgillerden olan sarı renkli tüketilen bir meyve çeşitidir. Ayvadan yapılan ayva sirkesi, koruyucu bir özelliğe sahip olup, salata ve yemeklerimizde tatlandırıcı olarak kullanılan ekşi bir meyve suyudur. Eski Ayva Sirkesi, Ayva, gülgillerden olan sarı renkli tüketilen bir meyve çeşitidir. Ayvadan yapılan ayva sirkesi, koruyucu bir özelliğe sahip olup, salata ve yemeklerimizde tatlandırıcı olarak kullanılan ekşi bir meyve suyudur. Eski zamanlardan beri yemeklerimizde koruyucu olarak ve de salamura yapım aşamasında kullanılan sirke, mucizevi bir bileşim olarak bilinmektedir. Alışkın olduğumuz elma ve üzüm sirkesine alternatif olarak günümüzde artık salatalarımızda ayva sirkesi de kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde yeşilliklerden hazırlanmış güzel bir salataya farklı bir lezzet kattığı da aşikar bir durumdur. Ayva sirkesi kullanıldığı zaman tariflerimiz de tatlı ve hafif bir ekşi tat bırakabilmektedir.

  Ayva Sirkesi Besin Değeri; İçeriğinde bulunan bileşenlerden ötürü özel olarak kolesterol ve diyabet hastalarının kullanması için alternatif sirkeler arasında yer almaktadır. 100 gram bir porsiyonda demir mineralleri ve kalsiyum, gelişim çağında bulunan çocuklar açısından oldukça faydalıdır. Bununla birlikte ayva sirkesi potasyum ve A vitamini bakımından oldukça zengin bir sirkedir. Ayva sirkesi de mayalı olduğundan mide rahatsızlığı bulunan kişiler kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir.

  Ayva Sirkesinin Faydaları Nelerdir
  • Çocuklarda büyüme ve gelişme bakımından oldukça etkilidir.
  • Varis tedavilerinde oldukça etkilidir.
  • Hazımsızlığı gidererek, bağırsak ve midedeki zararlı mikrorganizmaları temizler.
  • Ağız kokusu bakımından etkili olup, diş ve diş eti sağlığı açısından oldukça yararlıdır.
  • Cildimizi ve saçımızı daha güçlü bir hal alması bakımından faydalıdır.
  • Vücudumuzu zinde tutarak, yorgunluk ve halsizlik gibi sıkıntılarımızı atlatmamızı sağlayabilmektedir.
  • Üst solunum enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Öksürük ve balgamı kesmekte faydalıdır.

  Ayva Sirkesi Yapımı;

  Ayva sirkesi marketlerde rahat bir biçimde bulunacağı gibi evlerde de kolaylıkla üretilmektedir. Sirkenin mayalanması için kesinlikle başka bir sirkeden yardım alınması gerekmektedir. Diğer türdeki sirke üretimlerindeki gibi fermantasyon aşamasından geçilmektedir. Haşlanmış olan ayva parçaları sirke, tuz ve sudan yapılan salamura içerisine bırakılarak, karanlık bir ortamda bekletilmesi sonucu elde edilen ayva sirkesi, 1 ay içerisinde tüketilmeye hazır şekle gelmektedir. Yapımı çok basit olup, son zamanlarda oldukça tüketilmektedir.
  ]]>
  Elma Sirkesi Bal Faydaları https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-bal-faydalari.html Wed, 24 Oct 2018 22:02:49 +0000 Elma Sirkesi Bal Faydaları, Tüm dünya tarafından bilinen, kuşaktan kuşağa aktarılan ve birçok rahatsızlığın tedavisinde oldukça etkili olan elma sirkesi, bal ile birçok sorundan kurtulmanız mümkün. Vücuda enerji veren elma Elma Sirkesi Bal Faydaları, Tüm dünya tarafından bilinen, kuşaktan kuşağa aktarılan ve birçok rahatsızlığın tedavisinde oldukça etkili olan elma sirkesi, bal ile birçok sorundan kurtulmanız mümkün. Vücuda enerji veren elma sirkesi ve bal karışımı müthiş bir şifa kaynağıdır ve yapılış aşaması oldukça kısa ve pratiktir. 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı çiçek balı ilave edilip karıştırılarak sabahları aç karnına içildiğinde sağlığa bir çok katkı sağlar.

  Elma sirkesi bal faydaları: 
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren elma sirkesi ve bal sürekli kullanıldığı zaman vücudun birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olur. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıkların önüne geçer ve vücudu mikroplara karşı koruyarak ses kısılması ve boğaz ağrısı gibi sorunları ortadan kaldırır.
  • Adet dönemine yakın hanımlarda oluşan ödem ve şişkinlik sorununa iyi gelir, vücutta olan fazla suyun atılmasını sağlar, yağ yakıcı özelliğe sahiptir ve bu nedenle zayıflamaya yardımcı olur.
  • Mide sorunu olanlar için oldukça faydalı olan elma sirkesi bal karışımı hazmı kolaylaştırarak midede olan şişkinliği giderir.
  • 1 çay bardağı suyun içerisine, 2 yemek kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı bal  karıştırılarak hazırlanan karışım pamuk yardımı ile cilt üzerinde oluşan lekelere sürüldüğünde siyah noktaların temizler ve cilt lekelerini yok ederek cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.
  • 1 su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı sirke ilave edilerek elde edilen karışım günde 4 öğün içildiğinde kabızlık problemini ortadan kaldırır ve bağırsak sorunlarına ne iyi gelir.
  • Yara iyileştirici özelliğinden dolayı açık veya kapalı yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Balın etkisi ve sirkenin şifası sayesinde vücutta onunla birçok yara kısa sürede iyileşme gösterir.
  • 1 su bardağı sirkenin içerisinde 3 yemek kaşığı bal koyularak saça bakım yapıldığında saç dökülmesi kepek ve cansız. Saç gibi sorun yaşayanlar için dökülmelerini önüne geçer ve saçı canlandırır.
  • Detoks etkisine sahip olan elma sirkesi bal karışımı özellikle kış aylarının sonunda tüketildiğinde vücudun yorgunluğunu alır, bağırsak sistemi ve vücudun tamamını temizleyerek arındırır ve vücudun yenilenmesini sağlar.
  • İdrar yolu enfeksiyonu, uyku bozukluğu, kulak çınlaması ve krampların giderilmesinde oldukça yardımcı olur.
  •  İnce ve kırılgan olan tırnak yapısını güçlendirir. 
  • Menopozdan kaynaklanan sıcak basması gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.
  •  Ağız kokusu problemini ortadan kaldırır.
  ]]>
  Ahmet Maranki Elma Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/ahmet-maranki-elma-sirkesi.html Thu, 25 Oct 2018 08:22:24 +0000 Ahmet Maranki elma sirkesi, Elma insan vücuduna en uygun meyveler arasında yer almaktadır. Elma sirkesi taze elmadan yapılan ve vücuda bir çok faydası olan tamamen doğal bir üründür. Elma sirkesi salatalarda, zencefil eklenerek vey Ahmet Maranki elma sirkesi, Elma insan vücuduna en uygun meyveler arasında yer almaktadır. Elma sirkesi taze elmadan yapılan ve vücuda bir çok faydası olan tamamen doğal bir üründür. Elma sirkesi salatalarda, zencefil eklenerek veya bal eklenerek içilebilen sağlıklı bir üründür. Fakat elma sirkesini sulandırmadan bilinçsizce içmek bazı durumlarda uygun olmayabilir. Elma sirkesi her gece yatmadan önce 1 bardak ılık su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenip iyice karıştırıldıktan sonra içilmelidir. Aynı şekilde kişi sabah uyanınca yine aynı işlemi tekrarlamalıdır. Böylece vücut bir çok hastalığa karşı direnç kazanır. Vücuttaki bütün toksinlerden arınmak için sabah akşam elma sirkesi sulandırarak içmek gereklidir. Bu karışıma 3 hafta devam ederek vücuttaki tüm toksinleri dışarı atabilirsiniz. Bu uygulama kişide cilt tonunu da düzenleyerek cilde taze bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca böbreklere de iyi gelecektir. Ahmet Maranki anlatımı ile elma sirkesi tarifini sizler için paylaşıyoruz.

  Ahmet Maranki elma sirkesi tarifi için gerekli olan malzemeler:
  • 10 kilo saf su
  • 5 kilo elma
  Ahmet Maranki elma sirkesi yapılışı: Öncelikle elmaları bol su ile yıkayın. Daha sonra elmaları bir bıçakla ortadan bölün. Tam ortadan bölünen elmaları tekrar yarıya bölün. Böylece her elma 4 eşit parçaya bölünmüş olacak. Fakat elmaları metal bıçak kullanarak bölmeyi tercih etmemelisiniz. Elma sirkesi yapımında elmaları tahta bıçak kullanarak bölme işlemini gerçekleştirmeniz püf noktalar arasında yer almaktadır. Elmaların bölünme işlemi tamamlandıktan sonra elmaları büyük cam kavanozlara doldurun ve üzerine eşit miktarda su ekleyin. Su ekleme de tamamlandıktan sonra kavanozların kapağını kapatın. Eğer kavanozların kapağını tamamen kapattığınızda sirkenin çok keskin olacağını düşünüyorsanız kavanozların ağzını tülbentle kapatıp bir lastikle sıkıştırabilirsiniz.Yaklaşık 6 ay kadar kavanozları üstü kapalı bir şekilde bekletin. Bekleyen kavanozlar 6 ayın sonunda elma sirkesi olarak kullanıma hazır hale gelecektir.

  Ahmet Maranki elma sirkesi faydaları:
  • Elma sirkesi içerdiği beta karoten sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda hastalıklara karşı dayanıklılık ve direnç kazandırmaktadır.
  • Doğru ve bilinçli bir şekilde tüketildiği takdirde kolesterol ve tansiyon gibi hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Elma sirkesinin antiseptik özelliği bu sayede vücudumuzdaki toksin atımını hızlandırır.
  • Vücuttaki iltihaplanmalar üzerinde iyileştirici özelliğe sahiptir.
  • Vücudu hem vitamin ve minerallerle besler hemde zayıflamaya yardımcı olur.
  • Vücutta sindirimi kolaylaştırır ve karaciğerin yükünü hafifletir.
  • Böbrekleri düzenleyerek sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
  • Cildin PH seviyesini dengeler, ciltteki yağlanmayı azaltır, yaşlılık lekelerine iyi gelir. Ayrıca güneş lekelerine de iyi gelen bir üründür.
  • Grip ve soğuk algınlıklarına karşı vücuda direnç kazandırır.
  ]]>
  Beyaz Sirke https://www.sirke.gen.tr/beyaz-sirke.html Fri, 26 Oct 2018 06:21:40 +0000 Beyaz sirke, su görünümlü, oldukça çeşitli alanlarda kullanılabilen, birçok yararı bulunan, kimyasal temizleyici maddelere karşı alternatif, çevre dostu bir üründür. Halk arasında sirke ruhu adı ile de bilinmektedir. B Beyaz sirke, su görünümlü, oldukça çeşitli alanlarda kullanılabilen, birçok yararı bulunan, kimyasal temizleyici maddelere karşı alternatif, çevre dostu bir üründür. Halk arasında sirke ruhu adı ile de bilinmektedir. Beyaz sirke, çeşitli kullanım alanları bulunan bir üründür. Mutfakta, temizlik işlerinde kullanılabilmektedir. Tadı diğer sirkeler kadar yoğun olmamak ile birlikte kokusu da kalıcı ve keskin değildir.

  Beyaz Sirke Ne İşe Yarar

  Beyaz sirke yurt dışında çoğunlukla doğa dostu temizlik malzemesi amacı ile ve mutfakta kullanılmaktadır. Kimyasallar içeren temizleyici ürünlere karşı tamamen doğal, doğa dostu ve etkili bir alternatiftir.

  • Dezenfekte etmek ile görevlidir,
  • Kokuları giderir,
  • Kireç çözücüdür,
  • Naturel bir temizleyicidir.

  Alerjik bünyesi olan kişilerin, çocukların, yaşlıların ve evcil hayvanların yaşamış olduğu mekanlarda rahat bir şekilde kullanılabilecek, çevreye zararı olmayan organik ve doğal bir temizlik malzemesidir.

  Beyaz Sirke Mutfak Malzemesi Olarak Nasıl Kullanılır

  • Beyaz sirke salata sosu yapımında ve yemeklerin yapımlarında kullanılmaktadır. Özellikle değişik damak zevklerinin birlikte bulunduğu yemeklere az bir miktarda beyaz sirke kullanılması lezzeti dengelemeyi sağlamaktadır.
  • Etleri marine etmede kullanılmaktadır. Beyaz sirke, zeytinyağı, bal, limon suyu, sarımsak ve dilediğiniz baharatları birbirleri ile karıştırarak dana etinizi en az 12 saat bu karışım içerisinde bekleterek marine edebilirsiniz.
  • Meyve ve sebzeleri dezenfekte etmekte kullanılmaktadır. Meyve ve sebzelerin üzerlerindeki kir, böcek, bakteri gibi maddelerden arındırmak amacıyla beyaz sirke kullanılmaktadır. 1 lt. kadar soğuk su içerisine 1 yemek kaşığı sirke ekleyerek sebzeleri 10 dakika bu suda bekletmek kirlerden ve bakterilerden arındırmanıza yetecektir. Meyveleri ise beyaz sirkeli su ile yıkayınız.
  • Yemek yaparken elinize bulaşan sarımsak, soğan gibi kokuları çıkarabilmeniz için bu yiyeceklere dokunmadan önce ve sonra beyaz sirkeyi elinize sürmelisiniz.

  Beyaz Sirke Temizlik Malzemesi Olarak Nasıl Kullanılır

  • Beyaz sirke ile mutfağınız içerisindeki demir döküm ve alüminyum kaplar dışındaki tüm mutfak araçlarınızı beyaz sirkeli su ile tertemiz yapabilirsiniz. Eşit oranca tuz ile unu karıştırınız ve macun kıvamına getirmek için beyaz sirke ekleyiniz. Bu macunla tavalarınızın içini ve dışını ovunuz ve ılık suyla durulayınız.
  • Cam bardaklarınızı patlatmak amacıyla bulaşık makinenizin çalkalama devresine çeyrek su bardağı beyaz sirke dökünüz.
  • Çaydanlık ve kettledaki zamanla oluşan kireçlenmelerinizi beyaz sirke ile aşabilirsiniz.
  • Tıkalı olan lavaboları açarak kötü kokuları giderebilirsiniz.
  • Gümüş eşya ve takılarınızı parlatıp temizleyebilirsiniz. Bunun için yarım bardak beyaz sirke ile karbonatı karıştırınız. Daha sonra takınızı bu karışımın içerisine koyarak 2 saat bekletip, durulayın.
  • Makas kirlenir veya yapış yapış olur ise makası beyaz sirkeye batırın ve derhal bir bez ile silerek kurulayın.
  • Klima ve hava nemlendiricilerin filtrelerini dezenfekte edebilirsiniz.
  • Kumaş ve halılardaki lekeleri beyaz sirke yardımı ile çıkarabilirsiniz.


  ]]>
  Doğal Elma Sirkesi Faydaları https://www.sirke.gen.tr/dogal-elma-sirkesi-faydalari.html Fri, 26 Oct 2018 19:24:07 +0000 Doğal elma sirkesi faydaları, her türlü alanda sayılamayacak kadar çoktur. Ne sebeple kullanılacaksa kullanılsın günlük tüketime ve sirkenin doğal olmasına özen gösterilmelidir.Doğal elma sirkesini hayatımızda günlük Doğal elma sirkesi faydaları, her türlü alanda sayılamayacak kadar çoktur. Ne sebeple kullanılacaksa kullanılsın günlük tüketime ve sirkenin doğal olmasına özen gösterilmelidir.Doğal elma sirkesini hayatımızda günlük kullandığımız sürece birçok hastalığı ve şikayeti hayatımızdan çıkarmış oluruz. Mikrop ve bakterileri öldürmekte birebir olan doğal elma sirkesi, hem ciltte hem de ev temizliğinde kullanılabilecek bir üründür. Elma sirkesi özellikle demir eksikliği olanlara doğal bir takviyedir. Doğal elma sirkesi faydaları içinde birkaç tane sayacak olursak:
  • Ciltteki sivilce, siyah nokta, sivilce sonrası oluşan cilt lekeleri ve güneş lekelerini geçirmede oldukça faydalıdır. Elmanın cildi güzelleştirme özelliği ile birleşen elma sirkesi ciltte adeta bir tonik etkisi yaratır. Düzenli kullanımda ciltteki problemlerin derecesine göre 2 haftadan 1 buçuk aya kadar etkisini kısa bir sürede gösterir. Doğal elma sirkesini direk yüze bir pamuk yardımı ile sürmek ciltte tahrişlere sebep olabilir.Bu sebepten dolayı su ile karıştırılarak uygulamak en sağlıklısıdır. Daha hızlı ve pürüzsüzleştirici bir etki istiyorsak da maden suyu ile karıştırarak cilde sürmek, en az yarım saat bekletip yıkamak gerekmektedir. Bu işlem günde iki kez yapılabilir. Bir yandan sivilceler geçerken bir yandan da lekelerden kurtulduğunuza şahit olacaksınız.
  • Günde 2 çay kaşığı elma sirkesi tüketmek bel ve karın yağlarını eriterek zayıflamayı sağlar. 12 hafta boyu bu yöntemi deneyerek kolayca kilolardan kurtulabilirsiniz.
  • İçerisindeki elementler sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmayı engeller. 
  • Kabızlık problemi yaşayanların bu şikayetlerine son verecektir.
  • Banyo esnasında şampuanın ardından doğal elma sirkesi ile saçları durulayarak hacimli ve parlak saçlar elde edebilirsiniz.
  • Doğal elma sirkesi faydaları arasında bir diğeri de dış lekelerine iyi gelmesidir. Elma sirkesi ile dişleri ovmak veya ağza gargara yapmak bu lekelerden kurtulmamıza yardımcı olur.
  • Doğul elma sirkesi ile tuvalet, banyo ve mutfak temizliği de pekala yapılabilmektedir. Klozetin içine bir miktar sirke döküp bir gece bekletip tuvalet temizliğini tamamlamış olabilirsiniz. Aynı zamanda bulaşık makinesine deterjan yerine elma sirkesi koymakta deterjanla aynı görevi yapmaktadır.
  ]]>
  Elma Sirkesi Bal https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-bal.html Fri, 26 Oct 2018 19:56:42 +0000 Elma Sirkesi Bal, denilince akla ilk olarak alkali diyeti gelir. Çünkü elma sirkesi ve bal bir arada vücudu asidik olan maddelerden temizleyerek direnci arttırır ve vücudun toksinlerini atmasını sağlayarak daha sağlıklı olmasını Elma Sirkesi Bal, denilince akla ilk olarak alkali diyeti gelir. Çünkü elma sirkesi ve bal bir arada vücudu asidik olan maddelerden temizleyerek direnci arttırır ve vücudun toksinlerini atmasını sağlayarak daha sağlıklı olmasını sağlar. Dengesiz ve sağlıksız beslenme nedeni ile vücut bir çok zararlı bakteri ile karşı karşıya kalmak zorunda kalır. Bu nedenle elma sirkesi ve baldan bir kür hazırlayarak düzenli olarak içmek gerekir. Vücuda zarar veren en büyük nedenlerden biri de Fast Food beslenme tarzı ve hazır paketlenmiş gıdalar tüketmektir. Bu tarz bir beslenme alışkanlığı vücuda bir çok zararlı mikrop ve zararlı asit yayar. Vücudu bu bu zararlı etkenlerden arındırmamak iç organlara zarar vereceği gibi, birçok ciddi hastalığa da neden olabilmektedir. 

  Elma Sirkesi Bal Nasıl Hazırlanır
  • 1 tatlı kaşığı doğal hakiki süzme bal
  • 1 tatlı Kaşığı elma sirkesi 
  • 1 su bardağı soğuk ılık su
  Elma Sirkesi Bal kürünü hazırlamak için öncelikle balın hakiki ve doğal olması gerekir. Ayrıca elma sirkesini evde kendiniz hazırlamanız yada ev yapımı doğal sirke bulmanız daha faydalı olacaktır. Bir geniş kaseye balı ve elma sirkesini ekleyin. Suyu ılıklaştırmak içinde önce soğuk suyu ekleyin ve daha sonra sıcak suyu ekleyerek suyu ılıklaştırın. Bu kürü içmeden önce en az iki saat bir şey yememiş olmanız gerekir ve içmeden önce mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Elma sirkesi ve bal kürünü yudum yudum için. Kesinlikle içerken acele etmeyin. İçtikten sonra en az yirmi dakika kadar bir şey yeyip içmeyin. Vücuda detoks etkisi yapması ve vücudu zararlı asitlerden temizlemesi için bu süreç önemlidir. Bir haftadan fazla yapmak vücuda zarar vereceğinden bir hafta sonra ara verin. Daha sonra ihtiyaç halinde tekrar bir hafta ara vermeden devam edebilirsiniz. 

  Elma Sirkesi Bal Neye İyi Gelir

  Elma Sirkesi ve Bal kürü, vücudu toksinlerden arındırdığı gibi bir çok hastalığa da çok iyi gelmektedir. Bunların başında vücuttaki yağları yakarak obezitenin önüne geçerek, zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonlarını dengeler. Vücudu ateş bastığında (özellikle menopoza girmiş kadınlarda) bu kürü uygulamak vücudu serinletir ve ateşi düşürür. Ayrıca yüksek kan basıncına karşı kanı dengeler ve düşürür. Mide yanması şikayeti olan kişilerde mide yanmasını engeller ve midedeki zararlı asitlerden mideyi temizler. Aynı zaman kırılgan olan tırnakları güçlendirir ve ağız kokusunu engeller. Ayrıca besin zehirlenmesi yaşayan kişiler de bu kürü uygulamalıdır. Böylelikle besin zehirlenmesi nedeni ile asit ve toksin biriktiren vücudun direnci tekrar sağlanır. 

  ]]>
  Bal Elma Sirkesi Karışımı https://www.sirke.gen.tr/bal-elma-sirkesi-karisimi.html Sat, 27 Oct 2018 15:58:50 +0000 Bal elma sirkesi karışımı, Bal elma sirmesi karışımının faydaları artık tüm dünya tarafından bilinmektedir ve nesilden nesile aktarılarak bir çok hastalığın tedavisinde ve hatta yaşlanma karşıtı kozmetik amaçlı iksir Bal elma sirkesi karışımı, Bal elma sirmesi karışımının faydaları artık tüm dünya tarafından bilinmektedir ve nesilden nesile aktarılarak bir çok hastalığın tedavisinde ve hatta yaşlanma karşıtı kozmetik amaçlı iksir olarak kullanılarak bir çok faydası görülmüştür. Bir çok kişi bu içeriğin temizleme ve dezenfekte etme özelliğinden yararlanarak cildini toksinlerden arındırır ve temizler. Ayrıca mikroplar ve bakterilere karşı savaşarak antibiyotik ve antiseptik hal alan bal elma sirkesi karışımı güçlü bir temizleme ajanı ve doğal bir iyileştirme kürüdür. Kan dolaşım sisteminiz yağ, nişasta ve işlenmiş yiyecekler ve modern beslenme alışkanlıkları ile asitik duruma gelir ve bedenimiz asitik olduğu zaman ortaya hastalıklar çıkabilir ve gelişebilir. Ancak bal elma sirkesi karışımı vücuda girdiğinde eklem ve kas ağrıları düşük enerji ve kronik yorgunluk, böbrek, osteoporoz, kırılgan kemikler ve yavaş sindirim sistemi gibi hastalıklarla mücadele edilebilir. 

  Bal elma sirkesi karışımı faydaları:
  • Bal elma sirkesi karışımı içtiğinizde tadı berbat gelebilir. Ancak bedeniniz daha az asidik ve daha az alkali hale geldikçe keyif alarak içeceğiniz bir içecek haline gelebilir. 
  • Öncelikle bedenin pH olarak adı verilen asit-akali dengesi bulunur. 
  • Zayıflamakta yardımcı olur. Yemeklerden en az 30 dakika önce içmeniz yeterli olacaktır. 
  • Adet dönemi yaklaşan kadınlarda sıkça görülen ödem yani şişkinlik sorununa iyi gelir. Vücutta bulunan fazla sıvının atılmasına önemli oranda katkı sağlar. Ayrıca çok iyi bir yağ yakıcıdır.
  • Mide sorunu olanlar için çok faydalı bir karışımdır. Bal elma sirkesi karışımı hazmı kolaylaştırır. Mide içerisinde bulunan ve mideyi rahatsız eden şişkinliği alır. Kaynamış ve soğutulmuş suyun içine 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal ilave edip karıştırın. Bu kürü sabah öğle akşam olmak üzere günde 3 kere tüketilmelidir. 
  • Ayrıca bu kür cilt lekelerini de temizler. Cilt üzerinde oluşan siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur. Cilde canlılık, parlaklık ve renk tonunda iyileşme sağlar. 1 çay bardağı suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edip karıştırın. Bu karışımın içine bir pamuk veya temiz bir bez parçası batırarak yüzünüzün tamamını silin. Önemli ölçüde faydasını göreceksiniz. 
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Nezle grup ve soğuk algınlığının önüne geçer. 
  • Dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyucudur. 
  • Bağırsak sorunlarına iyi gelir. Açık ya da kapalı yaraların iyileşmesini sağlar. Kemik ve eklemleri güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırır ve yok tutma özelliği vardır. 
  ]]>
  Balzamik Sirke https://www.sirke.gen.tr/balzamik-sirke.html Sun, 28 Oct 2018 13:54:35 +0000 Balzamik sirke, İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. İtalya'da Modena şehrinde yetişen beyaz Trebbiano üzümlerinden yapılan balzamik sirke, son dönemlerde beyaz Occhio di Gatto ile Spergola ve kırmızı Lambrusco Balzamik sirke, İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. İtalya'da Modena şehrinde yetişen beyaz Trebbiano üzümlerinden yapılan balzamik sirke, son dönemlerde beyaz Occhio di Gatto ile Spergola ve kırmızı Lambrusco ile Berzemino üzümlerinden de üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde tüm dünyaya yayılan balzamik sirke lezzet bakımından diğer sirke türlerine göre daha keskindir. Kullanımı 11. yüzyıla kadar inen bu sirke, o dönemlerde vebadan korunma amacıyla sulandırılarak içilirmiş. Üretimi belirli ailelerce belirli miktarlarda yapılarak, günümüze kadar ulaşmıştır. İtalyan mutfağında lezzetinin keşfedilmesiyle, tüm dünyada aranan bir sirke haline gelmiştir. Kaliteli balzamik sirke özel denetleme mekanizmaları tarafından denetlenmekte ve kalitesi belgelenmiş olanlar Aceto Balsmico Tradizionale ifadesiyle satışa sunulmaktadır.

  Balzamik sirke nasıl üretilir

  Balzamik sirkenin kaliteli olanının üretimi aynı şarap yapımındaki gibi yıllarca sürer. Toplanan üzümler ezilerek, şırası çıkarılır. Bunlar tahta fıçılarda güneş alacak şekilde yeterli şeker seviyesine gelinceye kadar bekletilerek koyulaştırılır. Daha sonra mayalandırılmadan şıra üzeri açık büyük kazanlarda yaklaşık 30 saat kadar kaynatılır. Kısık ateşte iyice koyulaşana kadar içerisindeki şeker hafif karamelize olana kadar tutulur. Mayalanmış olan bu şıra İtalyanlar tarafından mosto cotto olarak adlandırılır. Şıranın soğumasından sonra içine özel sirke mayası ilave edilir. Daha sonra fermente olmasını sağlamak içinde Batteria denilen özel meşe fıçılara konur. Bu fıçıların boyları giderek küçülür. Ayrıca üretildiği ağacın etkisiyle balzamik sirkeye tadını veren, rengini etkileyen lezzet karakterleri bu fıçılar sayesinde olur. Beş yıl süren fermantasyon sonrasında, sirke 10-15 yıl dinlenmeye bırakılır. Yıllar geçtikçe balzamik sirke daha lezzetli hale gelir. Böyle 25-100 yıl dinlendirilen balzamik sirke bulunmaktadır. Bunların lezzeti zamanla daha aromatik, şurupsu kıvamda, tatlımsı bir anlamda karmaşık bir hale gelir. İlk aşamada 3 ton üzümle başlanan balzamik sirke üretiminden, ortalama 100 litre balzamik sirke elde edilebilir.

  Balzamik sirke kullanımı nasıl olur

  Balzamik sirkenin tadı hafif tatlımsı, damağı tırmalayan bir özelliktedir. Tüketiminin yemek ve salatada servisten hemen önce olması önerilir. Çünkü pişirme sırasında balzamik sirke aromatik özelliklerini kaybedebilir. Kullanılacak olan balzamik sirkenin genç ya da olgunlaşmış olması,, tadındaki ekşi tatlı dengesi kullanılacağı yemeği oldukça etkiler. Bu yüzden yemeğe uygun olan markaların balzamik sirkesi tercih edilmelidir. Karanlık yerde saklanmış olanlar tercih edilmelidir. Balzamik sirkede kaliteli olanların fiyatları da daha yüksek olur.

  Yemekle balzamik sirke kullanımı: Özellikle et ve tavuk yemekleriyle balzamik sirke uyum sağlar. Daha lezzetli yemekler yapmanıza yardımcı olur. Sebze yemeklerinde, kısır ve bulgur pilavı gibi tariflerde de kullanılabilir.

  Salatada balzamik sirke kullanımı: Diyet salatada, yeşil salatada, ton balıklı salatada limonla birlikte kullanılabilir. Yanında nar ekşi de servis edilebilir.

  Sos olarak balzamik sirke kullanımı: Penne makarna için balzamik sirke ile hazırlanan domates sosu kullanılabilir. Mantar sosu olarak ta kullanılabilir. Sabah kahvaltısında zeytinyağı ile karıştırılabilir. Hardalla da iyi uyum sağlar. Kahvaltıda salam ve parmesan peyniri yanında balzamik sirke tüketimi önerilir.

  Balzamik sirke insan sağlığına oldukça faydalıdır. Vücutta yağ yakma özelliği nedeniyle, diyette kullanılabilir. Tansiyon ve kolesterolü dengeler. Bunun yanında iştah açıcı olarak ta etkili olur. Ancak balzamik sirke kullanırken pişirmemeye dikkat etmelisiniz. Fırında yemeklerin üzerine döküldüğünde, ısıyla buharlaşıp yemeğe lezzet verir. Ancak balzamik sirke fazla tüketilmemelidir. Bu mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir.
  ]]>
  Elma Sirkesi Cilt https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-cilt.html Mon, 29 Oct 2018 06:34:39 +0000 Elma sirkesi cilt, Asit içeriği ile cilde uygulandığında ciltteki lekelerin giderilmesini sağlayan mucizevi bir yöntemdir. Hücre yenileyici cilt sorunlarına iyi gelen elma sirkesi cildinizi hızla onarır ve ölü derilerin atılmas Elma sirkesi cilt, Asit içeriği ile cilde uygulandığında ciltteki lekelerin giderilmesini sağlayan mucizevi bir yöntemdir. Hücre yenileyici cilt sorunlarına iyi gelen elma sirkesi cildinizi hızla onarır ve ölü derilerin atılmasını sağlar. Elma sirkesi cilt için kullanıldığı zaman öncesinde mutlaka eşit oranda su ile karıştırıp sirkeyi seyreltmek gerekmektedir. 

  Elma sirkesi cilt için faydaları nelerdir:
  • Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile cildinizi silebilirsiniz. Cilt lekelerinden kurtulana kadar bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayın. Cildiniz hassas bir yapıya sahip ise bu karışımı iki günde bir olarak da uygulayabilirsiniz. Elma sirkesinin cildinize alerjik reaksiyonlar göstermesi durumunda uygulamayı hemen bırakmalısınız. Cilt lekelerini gidermek için kullanılan elma sirkesi gece yatmadan önce yapılmalıdır. Bunun sebebi ise güneş ışığından etkilenip cilt dengesini bozacak olmasıdır. 
  • Yüzünüzü yine aynı şekilde sirkesini su ile karıştırarak yüzünüzü yıkadığınız zaman yüzünüzde sivilce oluşumunu engelleyebilir ve aynı zamanda da var olan sivilcelerinizi yok edebilirsiniz. 
  • Cildinize su ile karıştırılmış elma sirkesini kompres yaparak güneşin zararlı ışınlarından oluşan güneş lekeleri ve oluşan çillerden önlemiş olursunuz. Aynı zamanda buhar banyosu şeklinde şirketi de kullanabilirsiniz. Ayrıca bu güneş lekelerinin üzerine pamuk ile uygulama yapıp 20-25 dakika kadar bekletip daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Düzenli kullanımda etkisini daha hızlı göreceksiniz. 
  • Elma sirkesi cilt üzerine uygulandığında cildi soyucu özelliği olduğundan cilt renginin açılmasına, siyah noktaların kaybolmasında ve ölü derilerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca cilde canlılık verir ve parlaklık kazandırır. Daha genç ve taze bir görünüm sağlar. Elma sirkesi yaşlılık ile birlikte oluşan kahverengi lekelerin giderilmesinde etkili olur. 
  • Elma sirkesi cilt üzerinde meydana gelen siğil, selülit ve böcek ısırıklarına çare olarak da kullanılmaktadır. 
  • Bu karışım ne çok kuru ve de çok yağlı olacak şekilde cildin normal pH seviyesini sağlar. Sirkeyi sulandırarak tonik şekilde de kullanabilirsiniz. 
  • Elma sirkesini soğan suyu ile eşit miktarda da karıştırıp cildinize sürebilirsiniz. Sürdükten 30 dakika sonra durulamanız gerekmektedir. Aynı zamanda cilt bakımı için iki çorba kaşığı portakal suyuna yarım çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Cildinize sürüp yaklaşık olarak 30 dakika kadar bekletin ve bol su ile durulayın. 
  • Başka bir yöntem ise bir kahve fincanı maden suyu ile yine bir kahve fincanı elma sirkesini karıştırıp sabah akşam olmak üzere günde 2 kere bir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Yaklaşık olarak 30 dakika kadar bekleyin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün düzenli olarak uygulandığında cilt lekeleri ve sivilceler üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
  ]]>
  Elma Sirkesi Cilt Beyazlatma https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-cilt-beyazlatma.html Mon, 29 Oct 2018 20:02:33 +0000 Elma sirkesi cilt beyazlatma: Elma sirkesinin cilt üzerinde birçok faydası vardır. Tamamen doğal olan elma sirkesi cildin renk tonunun açılmasına fayda sağlayan bir üründür. Organik elma sirkesi hiçbir kimyasal madde içermediği Elma sirkesi cilt beyazlatma: Elma sirkesinin cilt üzerinde birçok faydası vardır. Tamamen doğal olan elma sirkesi cildin renk tonunun açılmasına fayda sağlayan bir üründür. Organik elma sirkesi hiçbir kimyasal madde içermediği için yan etkilere neden olmaz. Doğal hazırlanan çoğu maske yan etkilere sebebiyet vermez. Hatta elma sirkesi maskeleri gebelik döneminde bile kullanılabilmektedir. Güneşin yaydığı zararlı ışınlar cilt üzerinde lekelenmeye ve kahverengi bir tabaka oluşmasına neden olmaktadır. Güneş ışınları ciltte lekelenmeye, çil oluşmasına, ben yada siyah noktalar oluşmasına neden olmaktadır. Elma sirkesi tüm bu lekelenmeleri cilt üzerinde hafifletmekte ve hatta yok etmektedir. Elma sirkesinin cildi beyazlatması ise içeriğindeki asitli yapı nedeni iledir. Elma sirkesinde bulunan asitli yapı cilt renginin açılmasına fayda sağlamakta ve çeşitli nedenlerle ciltte oluşan kahverengi tabakayı yok etmektedir. Elma sirkesi buhar olarak da cilde uygulanabilmektedir. Ciltte elma sirkesi gibi doğal asitli ürünler kullanılması lekelerde ve cilt tabakası üzerinde soyucu etki oluşturarak cilt üzerinden leke tabakasını kaldırarak cildin rengini açmakta ve altta bulunan taze tabakayı açığa çıkarmaktadır. Elma sirkesi cilt beyazlatmada oldukça etkilidir. Ayrıca ciltte var olan genel problemleri de en aza indirerek cildin daha pürüzsüz ve daha canlı görünmesine fayda sağlamaktadır. Elma sirkesi ciltte koyulaşma yaşayanlara tavsiye edilebilecek en ideal doğal yöntemlerden biridir. Cilt üzerinde yaşlanma karşıtı olarak da cildin genç kalmasına fayda sağlamaktadır. Elma sirkesi ile yapılan maskeleri deneyerek cildinizin renk tonunun açılmasını sağlayabilirsiniz.

  Elma sirkesi cilt beyazlatma maskesi malzemeleri:
  • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 2 yemek kaşığı sade su
  Elma sirkesi cilt beyazlatma maskesi yapılışı: Öncelikle bir kab içerisine elma sirkesini koyun. Daha sonra elma sirkesi içerisine su ilave edin ve biraz karıştırın. Karışımı biraz bekletin. Bu arada sizde cildinizi uygun ürünlerle yıkayarak temizleyin. İyice yıkanan cildi kurutun. Temiz cilt üzerine hazırlanan ve su ile inceltilen elma sirkesini cildinize sürün. Cildiniz hassas ise 20 dakika bekletmeniz yeter. Ama cildinizde her hangi bir sorun yaşanmıyorsa akşam yatmadan önce sürüp sabah yıkayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde kullanıldığında elma sirkesi cilt beyazlatmada oldukça etkili olacaktır. 1 ay içerisinde cildinizdeki renk açılmasını sizde göreceksiniz.
  ]]>
  Elma Sirkesi Kolesterol https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-kolesterol.html Mon, 29 Oct 2018 22:23:37 +0000 Elma sirkesi kolesterol, Elma sirkesi hayatın mucizelerinden biridir. Hem ilaç olarak hem temizlik aracı olarak hem de vücudu bakterilere karşı koruyan hastalıklarla savaşan bir koruyucu olarak hayatımızda mutlaka bulunm Elma sirkesi kolesterol, Elma sirkesi hayatın mucizelerinden biridir. Hem ilaç olarak hem temizlik aracı olarak hem de vücudu bakterilere karşı koruyan hastalıklarla savaşan bir koruyucu olarak hayatımızda mutlaka bulunması gereken bileşimlerden biridir. Elma sirkesi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan doğal ve bitkisel bir şifa kaynağıdır. Sirke ile hazırlanan pek çok basit karışımla dertlerine deva bulabilmeniz mümkün.  

  Elma sirkesi kolesterol düşürür mü

  Bazı deneylerle ispatlanmış olarak elma sirkesinin yüksek kolesterole iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yurtdışından bir üniversitede yapılan bir araştırmada 120 gönüllü hastanın kolesterol seviyelerinde düşme kaydedilmiştir. Hastalara 8 hafta boyunca elma sirkesi verilmiş ve elma sirkesinin vücutta tokluk hissi yaratarak iştahı azalttığı gözlemlenmiştir. Diyabetli hayvanlar dada aynı şekilde test edilmiş ve kötü kolesterolü düşürmenin yanı sıra iyi kolesterolü yükselttiği gözlenmiştir.  

  Hücrelerde ve vücut sıvılarında bulunmakta olan kolesterol vücutta serbest halde bulunduğu gibi uzun yağ asitleri ile esterlenmiş halde lipoproteinlerin bileşiminde de bulunmaktadır. Bu yağ asitleri doymuş yağ asitleri ya da doymamış yağ asitleri olabilir. Kolesterol vücutta iki kaynaktan temin edilir. İlki yiyecek ve içecekler yolu ile aldığımız kolesterol ikincisi de  vücudun kendi üretmiş olduğu kolesteroldür. Kanda bulunan toplam kolesterol miktarı aşağı yukarı 180-200 mg/100 dl civarındandır. Kanda bulunmakta olan kolesteroller lipoproteinlerle taşınmaktadır. Aldığımız besinler yolu ile doymuş yağ asitlerinin kandaki kolesterolü artırdığı doymamış yağ asitlerinin de kolesterolü azalttığı bilinmektedir. Harcadığından çok daha fazla enerji alan bir kişinin normal diyete devam etmekte olan birine göre kolesterolünün arttığı gözlemlenmiştir. Kolesterol tamamen damarlarla alakalı olup, kolesterol hangi organa ait damarda birikir ise o organ ile alakalı bir hastalık ortaya çıkmaktadır. Kolesterol için elma sirkesi önerilmekte ve faydası görülmektedir. Elma sirkesi vücuda alınan besinlerin ve sıvıların bağırsaktaki emilimini yavaşlatarak tokluk hissini artırmakta ve elma sirkesi suda çözünen lifli yapısı ile pektin açısından çok zengin bir bileşimdir. Pektin denilen madde bağırsaklara yapışmak sureti ile kolesterol emilimini engellemektedir.  

  Elma sirkesi nasıl kullanılmalı

  Kandaki kolesterolü etkileyen en önemli nedenler genetik faktörler, aşırı kilo ve strestir. Kolesterol için günlük olarak uygulanacak elma sirkesi tedavisinde 1 bardak içme suyuna 1 yemek kaşığı kaliteli ve organik elma sirkesi eklenerek içilmeye devam edilirse ve tabi ki sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ile birlikte uygulanırsa ve yanına düzenli olarak egzersizin de dahil edilmesi şartı ile elma sirkesi iyi huylu kolesterolü yükseltir, kötü huylu kolesterolü düşürür. Düzenli olarak kolesterol ölçümü yaptırılarak evde doğal yollardan imal ettiğimiz elma sirkesini kullanmalıyız.

  ]]>
  Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Oktay Usta https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-nasil-yapilir-oktay-usta.html Tue, 30 Oct 2018 08:40:36 +0000 Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Oktay Usta,  Sirkenin tarihçesi uzun  yıllara dayanıyor. Sirke deyince aklımıza üzüm sirkesi gelse de, elma, şeftali armut, limon meyvelerinden de sirke yapılır, pirinç yulaf ve arpa gibi tahıl Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Oktay Usta,  Sirkenin tarihçesi uzun  yıllara dayanıyor. Sirke deyince aklımıza üzüm sirkesi gelse de, elma, şeftali armut, limon meyvelerinden de sirke yapılır, pirinç yulaf ve arpa gibi tahılların, mayalı ve ekşimiş suyundan sirke yapılabiliyor.

  Milattan 400 yıl kadar önce tıbbın babası sayılan Hipokrat’ın, hastaları için sirkeyi ilaç olarak önerdiği biliniyor. Daha sonradan, doktorlar sirkeyi nefes açıcı olarak akciğer rahatsızlıkları, deri hastalıklarında, incinme ve burkulma, ateş düşürme ve iç kanamalarda tedavi için yaygın bir şekilde kullanmışlardır. Bu yazımızda elma sirkesi nasıl yapılır Oktay usta tarifiyle sizlere sunacağım.

  Elma Sirkesi Yapımında Kullanılacak Malzemeler:

  • 3 kilo elma (yeşil veya kırmızı elma fark etmez)
  • 1 çay bardağı kadar elma sirkesi
  • 1 çay bardağı kadar toz şeker
  • 10 adet nohut
  • 1 tatlı kaşığı miktarınca deniz tuzu
  • 5 litrelik kavanoz
  • İçme suyu

  Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi:

  • Elmaları yıkayıp, kabuğu ve çekirdeğiyle birlikte dörde bölün, istenirse yediğiniz elma kabuğu ile kurulur.
  • Önce kavanoz dibine altına nohutları koyun, bundan sonra elmaları yerleştirin, üzerine sirkeyi dökün, şekeri, tuzu serpin, kavanozun ağzı üç parmak kadar boş kalacak biçimde su doldurun, üzerini çift katlı bir tülbentle örtün, mutfağın güneş almayan bir yerinde beklemeye bırakın,
  • Kavanozun üzerine kurduğunuz tarihi not edin, sonra süzdüğünüz tarihi not yazın. ilerde, süresi doldu mu diye problem olmasın.
  • Kavanozun üzeri, önce, on beş gün içerisinde üzeri köpük olup, kabaracak etrafa güzel koku yayılacak, bu arada sirkenizi ara sıra temiz bir kaşıkla karıştırın.
  • Bir buçuk ay içinde sirke olmaya başladı demektir. Sirkenin üstü denizanası gibi mantar olmaya başlayacak, bundan sonra artık karıştırmıyoruz kendi haline bırakıyoruz.
  • Sirke olması süreci iki ay, iki ay sonra tamamen mis gibi sirke kokacak, üzerinde denizanası görümünde kocaman mantar olacak
  • Bu İkinci aşamada  mantarı üzerinden başka kavanoza alın, ince bir tülbentten iki üç defa, süzün, temiz kavanoza boşaltın buzdolabına soğutucu bölümüne kaldırın, mis gibi ev yapımı doğal sirkeniz kullanmaya hazırdır.
  • Sirke olmuştur, ancak keskin sirke tadının daha da artması için, iki ay daha beklemesi gerekir, bu süreyi buzdolabının soğutucu bölümünde tamamlıyoruz, bu sürede sirkenizi kullanılabilir.
  • Bir sene boyunca dolapta bozulmadan duruyor, sirke iyice süzülmez ise üstünde aylar geçince beyaz köpük meydana geliyor, bu sebeple sirkeyi dolaptan çıkarıp ve tekrar süzün.
  • Sirke kurmak için elinizde ev yapımı sirke yok, normal sirke ile kurulabilir, sirke oluşmaya başladığında, kokuyu, aromayı alıyor.

  ]]>
  Bal Sirke https://www.sirke.gen.tr/bal-sirke.html Tue, 30 Oct 2018 23:44:24 +0000 Bal sirke, doğal süzme bal ile yapılan bal sirkesi, şifalı özelliğiyle öne çıkan bir sirke türüdür. Normal olarak halk arasında fazla bilinmemekle beraber, sirkenin arıcılık sektöründe polenli bal sirkesi olarak tanınan tü Bal sirke, doğal süzme bal ile yapılan bal sirkesi, şifalı özelliğiyle öne çıkan bir sirke türüdür. Normal olarak halk arasında fazla bilinmemekle beraber, sirkenin arıcılık sektöründe polenli bal sirkesi olarak tanınan türü, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Polenli bal sirkesi gıda olarak tüketilmeye uygun olmayan ve arıcılık malzemesi olarak satılmaktadır. Gıda şeklinde tüketilen bal sirkesi ise kestane balına benzer bal çeşitlerinden doğal yöntemlerle üretilmektedir. Bal sirkesi berrak ve hafif tadıyla bilinir.

  Bal sirke nasıl yapılır
  • 1 şu bardağı taze şekilde sıkılmış meyve suyu
  • 2 litre kaynar su
  • 1 kilo hakiki bal
  Bal sirke yapılışı: Kaynamış olan suyu balın üzerine  dökülür. Mayalanmasını hızlandırmak için karışıma bir bardak taze sıkılmış meyve suyu eklenir, sonuç olarak daha iyi olacaktır. Bir çorba kaşığı ılık suyun içine bir miktar maya karıştırılır. Mayayı ballı suyun üzerine koyulacak bir dilim ekmek içi üzerine yayılır. Kabın üzerine bir tülbentle örtülüp, 15 gün kadar dinlendirilir. Akabinde üzerine ekmek dilimi alıp, köpüğü temizledikten sonra süzülür. Elde edilen sıvıyı üzerine tülbentle örtülü olacak şekilde açık havada sirke haline kadar yaklaşık olarak bir ay boyunca dinlenmeye bırakılmalıdır.

  Bal sirkesi faydaları 
  • Kolesterolü düşürmektedir. İçerdiği doğal enzimler ve asitler kanın daha ince akmasını ve sağlıklı olmasınını sağlar.
  • Başta böbrekler, damarlar, karaciğer olmak üzere vücudu detoks görevi görüp temizler, mukus ve yağ kalıntılarını parçalar.
  • İçinde bulunan yoğun potasyum sayesinde hücrenin büyümesini desteklemektedir.
  • İçinde bulunan yoğun potasyum sayesinde hücrenin büyümesini desteklemektedir.
  • Boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte, soğuk algınlığında içilebilir veya buğusu yapılabilmektedir.
  • Sindirim bozukluklarından, kramplarda, idrar yolları enfeksiyonlarında şikayetleri hafifletir.
  • Temizlik iş yerlerinde hem parlatıcı hem de dezenfektan olarak kullanılabilir.
  • Bal sirkesi cildi gençleştirir.
  • Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar.
  • Zayıflamayı sağlar.
  • Boğaz ağrısın giderir.
  • Saman nezlesini giderir ve mevsimsel olarak alerjilere iyi gelir.
  • Mide hastalıklarına iyi gelir.
  • Damarları temizler ve kan dolaşımını düzenlemeyi sağlar.
  • Beyin ve sinir sistemlerine faydalı gelir.
  • Özellikle buharı ses kısıklığına faydalıdır. Bundan dolayı yapılması gereken azıcık sirkeyi suya koyduktan sonra elde edilen buharı soluyarak sinüsler içinde faydalı gelebileceği söylenir. 

  ]]>
  Enginar Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/enginar-sirkesi.html Wed, 31 Oct 2018 14:54:07 +0000 Enginar sirkesi, Karaciğer en sadık dostu olan enginar artık ülkemizde bol miktarda yetiştirilmekte ve hemen hemen her markette kolayca bulunabilmektedir. Eskiden enginar bulmak daha zordu. Dolayısı ile elimizin altında ar Enginar sirkesi, Karaciğer en sadık dostu olan enginar artık ülkemizde bol miktarda yetiştirilmekte ve hemen hemen her markette kolayca bulunabilmektedir. Eskiden enginar bulmak daha zordu. Dolayısı ile elimizin altında artık her daim bulunan bu şifa deposundan sonuna kadar faydalanmalıyız. Enginar azımsanamayacak miktarda C ve K vitamini içerir. Düzenli olarak tüketilirse vücudun ihtiyacı olan magnezyum, çinko, demir ve potasyumu sağlar. Hem lifli bir gıdadır hem de bolca kalsiyum içerir. Ve bu harika sebzenin sirke olarak kullanılması da vücut için son derece faydalıdır.

  Enginar sirkesi nasıl yapılır

  Enginar sirkesi için gereken malzemeler

  • Yeterince içme suyu
  • 3 kilogram enginar
  • Fermente olmuş halde sirke 

  Yapılışı: Doğal sirke bu aşamada çok önemli. Tabi ki bir çoğumuz doğal yolla fermente olmuş sirke bulamayabiliriz. Bundan dolayı eğer doğal sirkeniz yoksa sakın vazgeçmeyin. Bal bu konuda bize yardımcı olacak. Enginar sirkesi için kullanacağımız 5 kilogramlık kavanoz için 3.5 çorba kaşığı bal kullanmamız yeterli olacak. Sirke süreciniz tamamlandığında artık elinizde doğal yolla fermente olmuş sirkeniz olacak. Bundan sonraki sirke yapımları için bu sirkeyi gönül rahatlığı ile kullanabileceksiniz. Öncelikle enginarlarınızın ilaçsız ve doğal olduğundan emin olabilecek şekilde güvendiğiniz bir yerden temin etmelisiniz. Yıkanmış olan enginarların tamamen kuru olması gerekir. Dilerseniz 1 gün önceden yıkayıp kurulayın ve kağıt bir havlunun üzerinde 1 gece bekletin. Sonra enginarları küçük parçalar halinde doğrayın. 

  Doğranmış enginarları cam kavanozun içine doldurun ve ağzından 3 parmak boşluk kalacak şekilde ballı suyunu ilave edin. Ve üzerini kapatalım tam 20 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere tahta bir kaşık yardımı ile karıştıralım. Enginarların suyun yüzeyine çıkmaması bu aşamada çok önemli çünkü suyun yüzeyinde olan enginarlar küflenir bu da sirkenizin tadını bozar. Bu karıştırma işlemi ilk 4-5 gün çok önemli. Bu süreden sonra enginarlar yavaş yavaş ağırlaşarak dibe çökmeye başlayacaklardır. 20 günlük süre dolduğunda kavanozun üzerinde sirke anası ve kurtçukların oluştuğunu gözlemleyeceksiniz. Sonra bunlarda yavaş yavaş dibe çökecek. Sirkenin tam olarak oluşma süreci yaklaşık 3  ay kadar sürecek. Bu süre sonunda sirkenizi bir tülbent yardımı ile süzerek kullanabilirsiniz. Süzme işlemi sırasında sirke anasına zarar vermeden süzün ki bu sirke anasını daha sonraki sirke yapımlarınızda maya olarak kullanabilirsiniz. Eğer sirke anasını hemen kullanmayacaksanız üzerine yapmış olduğunuz sirkeden biraz ekleyerek ve ağzını kapalı tutarak muhafaza edebilirsiniz. Süzdüğünüz enginar sirkesinin tadına baktığınızda size yeteri kadar keskin gelmezse sirke anasını tekrar içine atıp ağzını da tülbentle kapayıp bir süre daha istediğiniz keskinliğe gelene kadar bekletebilirsiniz. Enginar sirkesi hazır.          

  ]]>
  Enginar Sirkesi Faydaları https://www.sirke.gen.tr/enginar-sirkesi-faydalari.html Thu, 01 Nov 2018 12:58:01 +0000 Enginar sirkesi faydaları, Doğal yöntemlerde elde edilmiş bir sirke meyvenin veya sebzenin tüm niteliklerini içinde barındırır ve bu nedenle vitamin ve mineraller bakımından ve enginler yönünden son derece zengindir. Sirkenin ür Enginar sirkesi faydaları, Doğal yöntemlerde elde edilmiş bir sirke meyvenin veya sebzenin tüm niteliklerini içinde barındırır ve bu nedenle vitamin ve mineraller bakımından ve enginler yönünden son derece zengindir. Sirkenin üretim tarzı ve içeriğine göre bir çok değişik çeşidi vardır. Enginar sirkesinin insan vücudunda bir çok faydası vardır. Bunların arasında en iyi bilinen yararı karaciğer yağlanmasına yüksek oranda fayda sağlamasıdır. Enginar sirkesinin karaciğer yağlanmasında ne kadar yararlı olduğunu enginar sirkesi içen kişiler daha iyi görüp bilmektedir. Birçok kişi bu şikayet nedeni ile düzenli olarak enginar sirkesi içmektedir. 

  Enginar sirkesi faydaları nelerdir
  • Yukarıda da belirtildiği gibi en önemli özelliği karaciğer yağlanmasını önlemesidir. 
  • Yorgunluğu gidermesi ile birlikte kronik bitkinlik hissini de alır. 
  • Kanı temizleme özelliği vardır ve aynı zamanda beyin hücrelerini de yeniler. 
  • Enginar sirkesi demir bakımından oldukça zengin bir maddedir. Bu sebeple kansızlığa ve demir eksikliğine iyi geldiği bilinmektedir. 
  • Vücudu kuvvetlendirici ve güçlendiren bir etkisi vardır. Aynı zamanda iştah açıcı yönden de etkisi bilinir. 
  • Bilinen diğer bir faydası ise safra kesesi rahatsızlıklarında iyi geldiği söylenmektedir. 
  • Enginar sirkesi aynı zamanda karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Günlük hayatta sıkça karşılaşan ve hemen hemen herkeste bulunan kolesterol rahatsızlığı için de fayda sağlamaktadır. 
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında dezenfekte edici olduğu gibi iyileştiricidir. 
  • Enginar sirkesinin kullanımı her sabah aç karnına bir çay bardağının yarısı kadar içilmesi yeterli olacaktır. Eğer mide rahatsızlığı olan kişiler var ise yok karnına içmelidir. Ama eğer mide rahatsızlığınız yok ise kesinlikle her gün aç karnına bir çay bardağının yarısı kadar içilmelidir. İçtiğiniz sirke mutlaka doğal ve kimyasal madde içermeyen sirke olmalıdır. 
  ]]>
  Armut Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/armut-sirkesi.html Thu, 01 Nov 2018 19:55:08 +0000 Armut sirkesi, diğer meyve sirkeleri gibi yapımı hem kolay hemde faydalı ürünlerden biridir. Sirkeler hayatımızda her ne kadar salata sosları olarak yer alsalar bile tek başına kullanımlarında bile yüksek oranlarda fayda sağlama Armut sirkesi, diğer meyve sirkeleri gibi yapımı hem kolay hemde faydalı ürünlerden biridir. Sirkeler hayatımızda her ne kadar salata sosları olarak yer alsalar bile tek başına kullanımlarında bile yüksek oranlarda fayda sağlamaktadırlar. Günümüzde artık doğal olan şeylerden bile şüphe duyar hale gelmişken sirke yapacağımız meyveler de insanı düşündürmektedir. Armut sirkesini evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum. Mümkünse doğal ortamdan toplanmış meyveler kullanırsanız hem ilaçsız hemde mumsuz olacaklardır. Mesela kendi köyünüzde yada bir yakınınızın köyünde armut ağacı varsa armut sirkesi için ideal bir kaynak olacaktır. 

  Armut sirkesi yapımını 

  Malzemeler
  • 3 kg armut
  • Dinlendirilmiş içme suyu
  • Bal yada sirke anası. Sirke anası sirke yapımı esnasında meyvenin posasını süzdükten sonra kalan sıvının üstünde oluşan beyaz renkte bir organizmadır. 
  Yapılışı: Öncelikle meyvelerimizi güzelce yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Daha sonra çekirdeklerini çıkarıp küçük parçalara ayırıyoruz. Malzemenin yarısını kavanozun içerisine dolduruyoruz. Daha sonra kavanozun omuz hizasına kadar su ilave ediyoruz. En son olarak litreye yarım yemek kaşığı bal katıyoruz. Kavanozun ağzını iple bağlıyoruz ve 20-30 derece arasında oynayan bir sıcaklıktaki ortamda 1.5-2 ay beklemeye alıyoruz. Süre tamamlandığı zaman armut sirkesini süzdürüp posaları atıyoruz. Tekrar kavanoza koyduğumuz sirkenin üzerini kapatıyoruz. Yaptığınız bu sirkenin üzerinde sirke anası oluşmuş olacaktır. Ana oluştuğunda tekrar süzdürüyoruz ve kapatıyoruz. Sirke anasını buzdolabında saklayabilirsiniz. Daha sonra kuracağınız sirkeler de faydalı olacaktır. Ancak çok bekletmeyin fazla dayanmaz. Sirkenin tadına baktığınızda şeker tadı yoksa her şey yolunda demektir. Eğer keskinlik oluşmamışsa sirke anası ilave edip tekrar ağzını kapatın ve keskinleşinceye kadar bekletin. Keskinlik oluştuğu zaman bir çay kaşığı kaya tuzu atın. Ev yapımı armut sirkesinin içerisinde tortu oluşacaktır. Ama zamanla dibe çöker. Hazır sirkeler gibi berrak olmamaktadır. Armut sirkesi zihin yorgunluğunda, sinilerin sakinleşmesinde, hazımsızlık sorununda, tansiyonun dengelenmesinde ve böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olabilmektedir. Kendinize iyi bakın. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Elma Sirkesi Yüz Maskesi https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-yuz-maskesi.html Fri, 02 Nov 2018 05:00:45 +0000 Elma Sirkesi Yüz Maskesi; Elma sirkesinden elde edilen yüz maskesi cildi yağdan, kirden arındırır ve tertemiz yapar. Sivilce oluşumunu da engellemiş olur bu yöntemle. Sirke ayrıca sivilce ve güneş lekelerini yok etmekte de kullanı Elma Sirkesi Yüz Maskesi; Elma sirkesinden elde edilen yüz maskesi cildi yağdan, kirden arındırır ve tertemiz yapar. Sivilce oluşumunu da engellemiş olur bu yöntemle. Sirke ayrıca sivilce ve güneş lekelerini yok etmekte de kullanılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey gece yatmadan önce lekeli yerlere pamuk üzerine birkaç damla damlamış sirkeyi sürmeniz yeter. Elma sirkesi ile hazırlayabileceğiniz çeşitli yüz maskeleri de vardır. Bunları da kullanarak cildinizdeki sorunlardan daha kolay kurtulabilirsiniz. Vereceğimiz pratik elma sirkesi yüz maskesini belirli aralıklarla cildinize uygulayabilirsiniz.

  Elma Sirkesi Yüz Maskesi Malzemeleri; 
  • Yarım limon suyu 
  • 2 Adet yumurta 
  • 2 Çay kaşığı elma sirkesi 
  Elma Sirkesi Yüz Maskesinin Yapılışı ve Uygulanışı; Öncelikle yumurtanın akını kullanacağımız için akıyla sarısını ayıralım ve aklarını maskeyi yapacağımız tasa alalım. Üzerine limon suyunu döküp biraz karıştırın. Karıştırdıktan sonra sirkeyi de karışımın içine ekleyip yumurta akları köpürene kadar çırpın. Maskemiz hazır. Kullanmadan önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Daha sonra öz ve ağız çevrenize sürmeden parmaklarınızla maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekletin. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın ve ardından nemlendirici kullanın. 

  Elma Sirkesinin Cilde Faydaları; Sirke cilt yüzeyindeki bakterileri temizler bu demek oluyor ki sivilcelere bibere bir sifadır. Ciltteki fazla yağları alır ciltteki asidi dengeler. Ciltteki pürüzleri düzeltir düzenli uygulanırsa. Hassas Ciltlerde daha dikkatli kullanılmalıdır suyla karıştırıla bilir. 
  Cilt deki egzama ve mantar gibi kaşıntı yapan hastalıklar içinde kullanılır. Kullanımı ise kolonya döker gibi döküp ciltte kurumasını beklemektir. 

  ]]>
  Sirke Neye İyi Gelir https://www.sirke.gen.tr/sirke-neye-iyi-gelir.html Fri, 02 Nov 2018 23:51:28 +0000 Sirke neye iyi gelir, hemen hemen bütün market raflarında bulunan sirke yemek harici farklı hastalıkların tedavisi içinde kullanılabilir. Yapılan araştırmalarda sirkenin birçok sağlık sorununa karşı iyi geldiğini, Sirke neye iyi gelir, hemen hemen bütün market raflarında bulunan sirke yemek harici farklı hastalıkların tedavisi içinde kullanılabilir. Yapılan araştırmalarda sirkenin birçok sağlık sorununa karşı iyi geldiğini, hastalıkların gelişme riskini azalttığı ortaya koymuştur. Baş ağrısı, böcek ısırığı, boğaz ağrısı gibi daha pek çok rahatsızlığa karşı kullanılan sirke, halk arasında yaygın şekilde ateş düşürücü etkisinden dolayı kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı içinde yaygın şekilde kullanılan sirke neye iyi gelir, yazımızın devamında detaylı şekilde bulabilirsiniz.

  Sirke neye iyi gelir

  Kan şekeri: Sirke glisemik indeksi düzenleyici etkisi sayesinde vücutta kan şekeri düzeyini ayarlar. Glisemik indeksi azaltarak metabolik sürecin dengelenmesini sağlar. Sirke keskin bir madde olduğu için mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır. Bal ya da suyla seyreltilerek kullanılan sirke, şeker hastalığı için oldukça faydalıdır. Ancak aşırı ve bilinçsiz kullanımdan kaçınılmalıdır. Günlük 2 yemek kaşığı kadar kullanmak diyabet hastaları için yeterlidir. Sirkenin faydalarından yararlanabilmek için mutlaka organik olanı tercih edilmelidir.

  Sedef hastalığı: Sedef hastalığı dünya genelinde pek çok kişiyi etkileyebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Kronik bir hastalık olan sedef hastalığının tedavisi için kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Uzmanlar tarafından tedavide alternatif olarak sirke önerilir. Sirke sedef hastalığına karşı iyi gelir.

  Cilt sağlığı: Cilt sağlığı için etkili bir alternatif olan sirke, cilt sağlığı için hazırlanan maskelere ilave edilerek kullanılabilir. Cildi temizler, cildin sıkılaşmasını sağlar, gözenekleri açar. 1 tatlı kaşığı balın içine 1 çay kaşığı sirke eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım cilde tatbik edilir. Düzenli olarak haftada bir defa uygulandığında cildin pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlar.

  Kilo kontrolü: Sirke kilo vermek içinde toplumda yaygın şekilde kullanılan bir üründür. Sebze ve meyvelere karıştırılarak kullanılabileceği gibi suya ilave edilerek de içilebilir.

  Ayak sağlığı: Bir leğen içine su doldurulur ve içine 1 su bardağı kadar su eklenerek ayaklar bu suyun içine 20 dakika bekletilir. Sirkeli su ayak yorgunluğu ve ayaktaki kötü kokuyu giderir.

  Kabızlığa iyi gelir: Pektin içeren elma sirkesi bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasını sağlar. Pektin suda çözülebilen bir liftir. 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 su bardağı suyun içine eklenip gün içinde 2 defa içilir. Kabızlık problemine anlık çözüm getirilmiş olur.

  Öksürük ve soğuk algınlığı: Sirke öksürük, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklar için kullanılabilir. 1 çay kaşığı bal, bir çay kaşığı elma sirkesi 1 su bardağı sıcak suyun içine eklenerek karıştırılır. İçine bir miktar zencefil eklenerek karışımın etkisi arttırılabilir. Elde edilen karışım günde 2-3 defa içilebilir.

  Enfeksiyon: Antiseptik etkisi bulunan sirke, vücudu bakteri ve mantarlara karşı korur. Sirke, kulak enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyon için etkili bir çözümdür. Kulak enfeksiyonuna karşı sorunlu kulağın etrafı sirkeyle silinebilir.

  Krampa karşı iyi gelir: Özellikle geceleri bacaklara giren kramp çoğu kişinin kabusu olmaktadır. Sirke mineral bakımından zengin içeriğe sahiptir ve şiddetli gelişen krampları hafifletir. Kramp oluştuğunda bir miktar suyun içine sirke eklenip kramplı bölge bu suyla silinebilir.

  ]]>
  Elma Sirkesi Ne İşe Yarar https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-ne-ise-yarar.html Sat, 03 Nov 2018 06:07:50 +0000 Elma sirkesi ne işe yarar, denilince herhalde bayanların ilk aklına gelen şey cilt sağlığı olur. Mucizevi bir yapıya sahip olan elma sirkesinin o kadar çok faydası bulunmaktadır ki bu nedenle herkesin mutlaka evinde bu iksir Elma sirkesi ne işe yarar, denilince herhalde bayanların ilk aklına gelen şey cilt sağlığı olur. Mucizevi bir yapıya sahip olan elma sirkesinin o kadar çok faydası bulunmaktadır ki bu nedenle herkesin mutlaka evinde bu iksir şişesi için küçük bir yer ayırması gerekmektedir. Maliyeti çok düşük olan elma sirkesi hatta evde dahi üretilebilmektedir. Elma sirkesinin dönüşümü aşamasında içinde bir bakteri oluşmaktadır ve bu bakteri sayesinde sirkenin bir sürü faydası bulunmaktadır. 

  Elma sirkesinin kullanım alanları ve faydaları:
  • Elma sirkesi yüksek oranda potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi maddeler içerdiğinden insan vücudu için oldukça değerlidir. En azından günlük olarak salatalarınızda kullanarak elma sirkesinden fayda elde edebiliriz. Özellikle çocuklar ve hamileler için oldukça faydalıdır. Bu nedenle de ne kadar doğal ve katkı maddesiz olursa o kadar istifade edileceği unutulmamalı ve mümkünse kendiniz yapmalısınız. 
  • Sabah uyandığınızda aç karnına bir tatlı kaşığı elma sirkesi ılık su ile düzenli olarak tüketirseniz elma sirkesi hem sindiriminizi güçlendirir hem de sindirim siteminde detoks etkisi meydana getirir ve zararlı maddelerin yani toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Ayrıca fazla yağların dahi vücuttan atılmasına katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Eğer kokusundan dolayı içmekte zorlanırsanız biraz bal ile tatlandırabilirsiniz.
  • Elma sirkesi sadece aç karnına değil tok karnına da en mükemmel ilaçtır. İçerisinde bulunan B6 vitamini sayesinde yemeklerden sonra içilen elma sirkesi yavaş çalışan insan metabolizmasını hızlandırmakta ve böylece kilo vermek isteyenlere yardımcı olmaktadır. Bunun için yaklaşık bir hafta boyunca elma sirkesini su ile açarak kahvaltı hariç diğer öğünlerden sonra tüketmeniz gerekmektedir. 
  • Sirke sadece beslenme dostu değil aynı zamanda temizlikte de bayanların en iyi dostudur. Bulaşık makinenizin parlatıcısı bittiğinde parlatıcı gözünü elma sirkesi ile doldurursanız farkı siz de görürsünüz. Ayrıca yüzey temizliği için iyi bir dezenfektandır. Temizlik suyuna birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Günümüzde yumuşatıcılar artık tavsiye edilmemektedir. Onun yerine elma sirkesini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 
  • Elma sirkesi cilt temizliği ve lekeleri için iyi bir alternatif kozmetiktir. 2 çorba kaşığı sirkeyi 2 su bardağı su ile kaynatın ve üzerinizi kapatarak suyun buharına durun. Bu işleme bir süre devam etiğinizde yüzünüzdeki lekelerin azaldığını, gözeneklerin de temizlendiğini hissedeceksiniz.
  • Basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında bal ile tatlandırılmış elma sirkesine bir kaç hafta devem ederseniz şifa bulursunuz. 
  • Elma sirkesi ne işe yarar sorusuna verilecek onlarca cevaba ilave olarak vücutta meydana gelen yaranın ve enfeksiyonun kolay kurutulması için elma sirkesi tüketmek faydalıdır.
  ]]>
  Sirke Sineği https://www.sirke.gen.tr/sirke-sinegi.html Sun, 04 Nov 2018 03:52:05 +0000 Sirke sineği, ortalama 3.5-5.5 mm arasında değişen boyutlara sahip çürük ve ekşimiş gıdalarla beslenen sarımsı ve siyah renkteki minik canlılardır. Latince ismi drosophiladır. Yani meyve sinekleri olarak adlandır Sirke sineği, ortalama 3.5-5.5 mm arasında değişen boyutlara sahip çürük ve ekşimiş gıdalarla beslenen sarımsı ve siyah renkteki minik canlılardır. Latince ismi drosophiladır. Yani meyve sinekleri olarak adlandırılırlar. Şarap sineği, posa sineği, üzüm sineği gibi adlandırılan değişik isimleri de mevcuttur. Olgunlaşmış veya olgunlaşmamış meyvelerle beslenen sineklerdir.

  Sirke sineği (Drosophila cinsi),

  Bu sinekler şekil bakımından görüntüleri, davranışları, ve üreme şekli olarak yaklaşık 1500 çeşit tür içerir. Drosophilla cinsinin üyelerinin tamamı küçük sineklerden oluşur. Genelde soluk sarı, kırmızı, kahverengi ve siyah renklerden oluşurlar. Göz renkleri kırmızıdır. Bir çoğunun kanatlarında belirgin şekilde siyah desenler bulunmaktadır. Geneli 2.4 mm boyunda küçücüktür. Ama hawai türleri denilen türler bir ev sineğinden bile daha büyüktür. Meyve sinekleri çiftleşmek için karşı tarafa çağrıda bulunurken kanatlarını kullanırlar. Erkek türü meyve sineği dişinin yanında onun tüylü kanatlarına dik bir açı oluşturacak şekilde konumlanır. Sonra bir kanadını yada her iki kanadını birden türüne göre 160-300 hertz arasında değişmekte olan  bir hızla dişiye çarpar. Drosophilanın minik kanatlarından titreşimi çok zayıf derecede olan bir ses çıkar. Dişi sinek ise mucizevi ve içgüdüsel olarak bu sinyali algılar ve hemen tanır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre havanın hareket biçiminin sineğin anten kökünde bulunan johnston organı adı verilmekte olan bir dokunun içinde bulunan hücreleri sayesinde algılandığını ve dişi sinek tarafından bu şekilde çözümlendiğini  tespit etmişlerdir. İnanılmaz derecede karmaşık olan bu yapıda yaklaşık 30.000'e yakın duyu hücresi bulunduğundan dolayı biyologlar henüz buna bir açıklama getirememiştir.

  Sirke sineği özellikle yaz aylarında manav yada pazarların bulunduğu yerlerde özellikle çürümüş yada çürümeye yüz tutmuş meyve yığıntılarının arasında kalabalık bir grup halinde uçuşurken görülürler. Çünkü bu minik sinekler maya mantarları ile beslendiklerinden yumurtalarını sadece çürüyen meyvelere bırakırlar. Bu sinekler laboratuvar koşullarında rahatlıkla üretilebilmektedir. Yumurtadan çıkan larvalar besi ortamında 4-5 gün gelişimlerini sürdürürler. Besi ortamından çıkan kurtçuklar derileri sertleşerek ve kahverengileşerek pupa kılıfına dönerler. Bu kılıfın içinde başkalaşım evresini geçirdikten sonra erişkin bir sinek olurlar. Sirke sinekleri pupa evrelerinin arkasından 24 saat içinde çiftleşmeye hazır hale gelmektedirler. Bu sineklerin çiftleşmesi ile yeni nesilin üreme süresi yaklaşık 14 gün olmaktadır. Dişi sirke sineği kısacık yaşamında yüzlerce yumurta bırakmaktadır. Çok hızlı ve kısa sürede üremelerinden dolayı bilim adamları çok rahatlıkla inceleme yapabilmektedir. Bir yılda arka arkaya 30 kuşak üremektedir. Çıplak gözle takip edilebilecek kadar iri bir yapıya sahiptirler. Sirke sineklerinin kendi aralarında kuşaktan kuşağa değişen bir çok özellikleri ve yapısal farklılıkları bulunmaktadır. Bundan dolayı da kanatları, renkleri, gövde yapıları farklı olabilmektedir.

  ]]>
  Elma Sirkesi Sivilce İzleri https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-sivilce-izleri.html Sun, 04 Nov 2018 14:51:34 +0000 Elma Sirkesi Sivilce İzleri, sivilce lekelerinin giderilmesini, cildin tıkalı gözeneklerinin temizlenmesini ve cildin yağ üretiminin dengelenmesini sağlar. Elma sirkesi cildin ph dengesini kurmaya yardımcı olmaktadır. Bayanla Elma Sirkesi Sivilce İzleri, sivilce lekelerinin giderilmesini, cildin tıkalı gözeneklerinin temizlenmesini ve cildin yağ üretiminin dengelenmesini sağlar. Elma sirkesi cildin ph dengesini kurmaya yardımcı olmaktadır. Bayanlar için cilt bakımı günümüzde çok önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü sivilce ve sivilce izleri problemiyle çok fazla karşı karşıya geliyoruz. Her bayanın cildini pürüzsüz ve güzel görünmesini istemesi en doğal hakkıdır. Bu yüzden doğal yöntemlere çok fazla başvurulmaktadır. Elma sirkesi de bunlardan bir tanesidir. Elma sirkesinin içeriğinden dolayı bunun faydasını cildinizde görebilirsiniz. Bu sebeple hem yağlı ciltlerde hem kuru ve hassas ciltlerde beklenmedik sonuçlar elde edebilirsiniz. Elma sirkesinin antibakteriyel özelliği vardır. Antibakteriyel özelliği olması sebebiyle sivilce oluşumu ve sivilce izlerinin giderilmesinde büyük rol oynar. 

  Elma Sirkesi Sivilce İzleri İçin Nasıl Kullanılır 

  Çok çeşitli ve doğal yöntemler var ama en çok sivilce izleri için bu elma sirkesi yöntemi oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Elma sirkesi sivilcelere ve sivilce izlerine uygulamak oldukça basittir. Bu sizin fazla vaktinizi almayacağı gibi cildinizde güzel sonuçlar görmenizi sağlayacaktır. Elma sirkesini saf olarak kullanmak yerine az miktar suyla karıştırmanız daha iyi olacaktır. Çünkü cilt yüzeyinde alerjik reaksiyonlar meydana gelmesini engellemiş olur.Elma sirkesini bir çok farklı karışımlar uygulayarak kullanabilirsiniz. 

  Elma Sirkesi Sivilce İzleri İçin 
  • 1 çay bardağı elma sirkesi
  • Yarım çay bardağı su 
  Malzemeleri bir kabın içinde karıştırın. İlk olarak uygulamaya geçmeden önce yüzünüzü yıkayınız. Bir parça pamuğu bu karışıma batırarak sivilce izlerinizin üzerine yumuşak hareketlerle sürünüz. 15 dakika bekletiniz. Beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayınız. Elma sirkesi kokusu sizi rahatsız edebilir. Uygulamayı yapıp yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici kremlerle bu kokuya çözüm bulabilirsiniz. Bu işlemi sivilce izlerinizin olmaması için haftada en az bir kere uygulayınız.

  Elma Sirkesi Sivilce İzleri İçin 
  • 1 çay kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı su
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  Bu malzemeleri karıştınız. Bu karışımı gece yatmadan önce cildinizi temizleyip uygulayabilirsiniz ve özellikle sivilce izlerinin bulunduğu bölgelere yoğunlukta olmak üzere pamuk yardımıyla uygulayınız. Sabaha kadar bu karışım yüzünüzde kalması gerekiyor. Elma sirkesinin kokusunu limon biraz hafifletir. Sabaha kadar bekleyen bu karışımı yıkayarak temizleyebilirsiniz. Gece boyu yüzünüzde kalan bu elma sirkesi sayesinde sivilce izlerinin giderilmesinde etkili sonuçlar göreceksiniz.

  Elma Sirkesi Sivilce İzleri İçin 
  • 1 kahve fincanı maden suyu
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  Bu malzemeleri bir kaba aldıktan sonra karıştınız. Sabah akşam günde 2 kez kullanma kaydıyla sivilcelerin ve sivilce izlerinizin üzerine pamuk yardımıyla uygulama yapınız. En az yarım saat beklettikten sonra ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Bu işlemi sivilce izleriniz yok olana kadar ve güzel sonuçlar görünceye kadar kullanabilirsiniz. Emin olun elma sirkesi sayesinde cildinizin ilk baştaki görünümü ve bu uygulamayı düzenli bir şekilde yaparak cildinizin son görünümünü fark edeceksiniz.

  ]]>
  Elma Sirkesinin Zararları https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesinin-zararlari.html Sun, 04 Nov 2018 16:47:47 +0000 Elma Sirkesinin Zararları, Elma sirkesi senelerdir çeşitli birçok rahatsızlığın tedavisi ile mutfaklarda oldukça sıkça kullanılır. Günümüzde de oldukça fazla kullanılan elma sirkesini her markette rahatlıkla bulabilirsin Elma Sirkesinin Zararları, Elma sirkesi senelerdir çeşitli birçok rahatsızlığın tedavisi ile mutfaklarda oldukça sıkça kullanılır. Günümüzde de oldukça fazla kullanılan elma sirkesini her markette rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak marketlerde temin edilen elma sirkesi sağlık bakımından hiçbir faydası bulunmaktadır. Eğer elma sirkesi sağlık için kullanılacak ise kesinlikle organik olması gerekir. Ev ortamında yapılan doğal elma sirkesi sağlık bakımından oldukça faydalı olur. Elma sirkesini çok şifalı bir hale getiren madde ise elmanın içerisinde bulunan asittir. Elma sirkesi içinde oldukça fazla sodyum, C vitamini, potasyum ve kalsiyum vardır. Özellikle de yükselen ateşi düşürmek ve zayıflamak için elma sirkesi halk arasında oldukça yaygın kullanılmaktadır. Hastalıklar karşısında vücudu koruma altına alan elma sirkesi metabolizmayı da hızlandırıcı etkiye sahiptir. Elma sirkesinin bu etkisi sayesinde zayıflama programlarında da kullanılmaktadır. Doğal bir antibiyotik etkisine sahip olan elma sirkesi vücudun daha fonksiyonel bir biçimde çalışmasına yardımcı olarak çeşitli birçok hastalığa yakalanma riskini de önemli ölçüde azaltır. Elma sirkesi sağlık açısından bu denli faydalı iken çok fazla alınmasında ise zararlarıyla da karşılaşmak mümkündür. Özellikle de bazı rahatsızlıklar sebebiyle sürekli ilaç alan kişiler elma sirkesi kullanmadan ilk önce mutlaka doktora danışmaları gerekir.

  Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir

  • Elma sirkesinin içinde bulunan aitler sebebiyle hazımsızlık, midede yanma, ekşime ve ishal gibi problemlere neden olmaktadır. Sindirimi güçlüğü çeken veya sindirim ile ilgili rahatsızlığı olanlar bu be sebepten dolayı ilaç alan kişiler elma sirkesi tüketir iken çok daha dikkatli olmaları gerekir.
  • Elma sirkesi oldukça yoğun bir şekilde sitrik asit barındırmaktadır. Bu sebepten dolayıda mutlaka su ile incelterek kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde yemek borusu ile hücrelere hasar verebilir. Deriye direk olarak temas edildiğinde cilt üzerinde kızarıklığa ve tahrişe neden olur. Elma sirkesi cilt tahrişine neden olmaması için kesinlikle bal yada biraz su ilave edilerek alınması gerekir. 
  • Elma sirkesinin diş eti ve diş üstünde olumlu etkisi olsa bile çok fazla alınması tam tersi etki yapar. Elma sirkesi diş eti ve diş için kullanılacak ise mutlaka su ile inceltilerek kullanılması gerekir.
  • Elma sirkesinin içinde bulunan asit potasyum miktarının azalmasına neden olur. Bu etkisinden dolayı da kemiklerde mineral düzeyini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tip yan etkilere maruz kalmamak içinde elma sirkesini kullanmadan önce mutlaka su ile incelterek kullanın.
  • Elma sirkesinin ne kadar alınacağı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Elma sirkesi bazı bünyelerde bir fincan yarar sağlar iken bazı bünyelerde ise bir fincan olumsuz etkiye neden olur. Bu sebepten dolayı tüketim oranı özenle ayarlanmalıdır. Elma sirkesini bu püf noktalara dikkat ederek kullanır iseniz olumlu sonuçlar verecektir.
  ]]>
  Elma Sirkesi Sarımsak Kürü https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-sarimsak-kuru.html Mon, 05 Nov 2018 06:47:50 +0000 Elma Sirkesi Sarımsak Kürü, zayıflama kürleri arasında elma sirkesi sarımsak kürü, en tesirli kür olduğu bilinmektedir. Kilo vermeyi ve sıkılaşmayı sağlayan bu kürün sağlık için de yararlar Elma Sirkesi Sarımsak Kürü, zayıflama kürleri arasında elma sirkesi sarımsak kürü, en tesirli kür olduğu bilinmektedir. Kilo vermeyi ve sıkılaşmayı sağlayan bu kürün sağlık için de yararları vardır. Uzun yıllardan beri süre gelen bu karışım, ilk zamanlarda sağlık amaçlı kullanılmaktaydı. Bedendeki kireç ile yağ kalıntılarını atan bu kür metabolizmanın sağlıklı olarak çalışmasını ve bir ayda 6-7 kilo civarında ciddi şekilde kilo verilmesini sağlıyor. Ayrıca Uzmanlar bu kürün hiçbir yan etkisinin bulunmadığını belirtiyorlar.

  Elma Sirkesi Sarımsak Kürü İçin Malzemeler:

  • 4 Baş sarımsak
  • 500 mililitre organik elma sirkesi

  Elma Sirkesi Sarımsak Kürü Yapılışı:

  Öncelikle şunu belirtmem gerekir; bu kürde kullanılacak olan sarımsak ve sirkenin tam olarak organik olması, hiçbir kimyasal katkı maddesi içermemesi gerekir. Hatta fiyatı 17-20 lira arasıdır. Bilgi olsun diye yazıyorum. Yoksa yapılacak işlemler tamamen boşa çıkar ve etkisini göremezsiniz. İlk olarak sarımsakların hepsini soyup, robottan geçirin ve cam bir kavanozun içerisine koyun. Üstüne organik elma sirkesini ekleyip, 10 gün süre ile bekleyin. Kavanozu siyah bir poşete koyup, mutfak dolabı ya da evin her hangi bir karanlık bölümüne yani hiçbir biçimde güneş almayacak ve oda ısısında 10 gün boyunca bekletin. 10. günün sonunda bu kürü günde 1 tatlı kaşığı miktarı kadar, 2 kere kullanacaksınız. Sabah öğle akşam hangi aralıkta kullanacağınıza siz karar verin. Sabah kullanmanızı çok tavsiye etmem midenizde hassasiyet varsa sıkıntı çıkabilir. Öğle ve aksam öğünleri daha iyidir. Yemekten 15 dakika kadar önce 1 tatlı kaşığı bu elma sirkesi sarımsak kürü suyundan alın. Aynı anda diğer elinizde bir bardak içme suyu hazır olsun. Kürden alınan sarımsak suyunu ağzınıza alın, ama yutmayın. Ardından Hemen diğer elde bulunan suyu içerek, ikisinin de aynı anda boğazdan geçmesini temin edin. Bu şekilde ağız kokumuz falan olmaz. İşte iştah kesen ve kilo vermeye yardımcı olan bu kürdür. Bu tarif denenmiş ve ayda 8 kiloya kadar verilebileceği söyleyebilirim. Burada sabırla elma sirkesi sarımsak kürünün uygulanması ve hırslı olunması gerekir. Umarım bu kürü dener ve sabır göstererek, başarıya ulaşır harika bir fiziğe kavuşursunuz. Bu kürün yapılış ve uygulanışını internet aracılığıyla öğrendim. Yapanlara ve emeği geçenlere buradan teşekkür ediyorum.

  Uyarılar: Yapılan elma sirkesi sarımsak kürünün doğru olduğunu renginden anlayabilirsiniz. Eğer kür yemyeşil ise korkmayın demek ki her şey yolundadır. Emzikli anneler ile herhangi bir rahatsızlık sebebiyle ilaç kullanan hastalar için uygun olamayabilir. Doktora başvurup, doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

  ]]>
  Saçta Sirke https://www.sirke.gen.tr/sacta-sirke.html Mon, 05 Nov 2018 11:15:41 +0000 Saçta sirke, Saç biti kolaylıkla bulaşabilen bir canlı türüdür. Bitlerin yumurtalarına ise sirke adı verilir.Saçlı derideki kanı emerek yaşamlarını sürdürürler. Asalak canlılar olup yaz aylarında daha çok or Saçta sirke, Saç biti kolaylıkla bulaşabilen bir canlı türüdür. Bitlerin yumurtalarına ise sirke adı verilir.Saçlı derideki kanı emerek yaşamlarını sürdürürler. Asalak canlılar olup yaz aylarında daha çok ortaya çıkarlar. Saçlarında sirke ve bit olan kişiler bunu utanılacak bir durum olarak görüp son derece rahatsızlık duyarlar. Bitlenmemek için temizlik tabi ki çok önemlidir fakat temiz saça bit gelmez diye de kesin bir kural yoktur. Bitin en kolay bulaşma şekli yakın temastır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda bu durum daha fazla yaşanmaktadır. Üst üste asılan montlar bitin en kolay bulaşma şekillerinden birisidir. Bitin başlıca sebebi temizliğin eksik olmasıdır. Fakat toplu yaşanılan yerler sebebi ile temiz kişilerde nasibini almaktadır.

  Saçta bit kendini nasıl belli eder

  İlk belirti kaşınma şeklinde ortaya çıkar. Kaşınmaya bağlı olarak saçlı deride kızarıklık ve yaralar meydana gelir. Bit tespit edildikten hemen sonra vakit kaybetmeden temizlik aşamasına geçilmelidir.Zaten tespit edildiği andan itibaren bitler sirkelerini saç diplerine bırakmış olacaklardır. Çok kolay ve kısa bir zamanda üreme gerçekleştiğinden sirkeleri temizlemek zaman geçtikçe daha zor hale gelecektir.

  Saçta sirke nasıl anlaşılır ve temizliği nasıl yapılmalıdır

  Saçta bit ve sirke tespit edildiği andan itibaren bir eczaneden bit ilacı alınmalıdır. Bit ilacının kullanım prospektüsü dikkatlice okunarak talimatlara uygun şekilde uygulama yapılmalıdır. Aksi takdirde fayda sağlayamazsınız. Bit ilacından önce saçı kirinden ve yağından mutlaka arındırarak işleme başlamalısınız. Bit ilacı başlangıç aşaması olup saçınızı sadece asalak olarak yaşamını sürdüren bitlerden temizler. Maalesef ilaçtan sonra sirkeler saç diplerinizde kalmaya devam eder. Bit ilacını uyguladıktan sonra saçlarınızı elma yada üzüm sirkesi ile durulamanız gerekir. Bu işlem saç diplerindeki sirkelerin daha kolay çözülmelerini ve saçı bırakmalarını sağlar. Sık dişli bir tarak ile saçları tarayarak sirkelerden arındırma işlemi yapmalısınız. Sonuçta sirkeler bit yumurtası olduğundan sirkeden arındırılmayan saçlarda tekrar bit oluşumu başlar. 1 hafta sonrasında tekrar bit şampuanı yada bit ilacı uygulanması gerekir.

  Saçtaki sirkeler çok uzun süre kuluçka döneminde kalabilmektedir. Tek bir sirke yumurtası yüz binlerce yeni sirke yumurtası oluşturabilme özelliğine sahiptir. Bir elbise parçası üzerinde bile hava alması koşulu ile aylarca yaşayabilir. Sirkeler yaşamlarını sürdürebilmek için uygun şartlar oluşturdukları zaman çatlayarak biti meydana getirirler. Bit haline dönüşmeden sirke durumunda iken tespit edilirse temizlenme aşaması daha kolay olur. Bunun için sirkeyi nasıl tespit edeceğinizi bilmeniz gerekir. Sirke saç diplerinde deri artığı ya da kepeğe benzeyen minicik bir maddedir. Canlı halde değildir yani hareket etmez. Bu tür bir oluşumla karşılaştığınızda yapmanız gereken tırnağınız yardımı ile saçtan çekerek yakından bakmaktır. İki tırnağınızın arasına alıp kırmaya çalıştığınızda kırılıyor ve çıt şeklinde bir ses çıkarıyor ise sirkedir. Asitli maddelerden yararlanarak bunları öldürmek ve yok etmek mümkündür. 

  Bitin bulaşma ihtimali olduğu tüm aile bireyleri de aynı işlemleri uygulamalıdır. Bit ve sirke temizliği için kullanılan tarak vs. atılmalıdır. Tekrar kullanılmamalıdır. Evde kullanılan yastık, yorgan, havlu, çarşaf gibi ve giyim malzemeleri yüksek ısıda yıkanıp hijyen bakımı yapılmalıdır.

  ]]>
  Elma Sirkesi Su Karışımı https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-su-karisimi.html Mon, 05 Nov 2018 16:14:34 +0000 Elma sirkesi su karışımı, Elma sirkesinin artık sadece yemeklerde ve salatalar da kullanılan bir karışım olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Elma sirkesi her daim elinizin altında bulunması gereken ve organik olar Elma sirkesi su karışımı, Elma sirkesinin artık sadece yemeklerde ve salatalar da kullanılan bir karışım olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Elma sirkesi her daim elinizin altında bulunması gereken ve organik olarak kendinizin yapabileceği son derece şifalı bir bileşimdir. İçeriğinde bulunan mineraller bakımından çok zengindir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, bakır ve magnezyum içerir. Aynı zamanda pektin bakımından zengin olup (pektin lifli yapı), A,B1, B2, B6,C ve E vitaminleri içerir. İçeriğindeki asetik asit sayesinde sindirim sisteminde sindirilemeyen besinlerin sindirilmesinde yardımcı olur. Organik bir elma sirkesini suyla karışım haline getirdiğinizde aklınıza gelmeyecek pek çok derdinize şifa olabilmektedir.

  Elma sirkesi su karışımı nerelerde kullanılır ve nelere iyi gelir

  • 1 bardak içme suyuna 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilerek içildiğinde vücudun kan şekerini dengelemek için insülin üretir. Bu karışım günde 3 defa tüketilirse midenin sindirim oranı sabit kalarak, vücudunuz yeni üretilen şekerleri sindirirken kandaki şeker oranı sabit kalır.
  • 2 çorba kaşığı elma sirkesi 1 bardak içme suyu ile karışım haline getirilip günde 3 defa tüketildiğinde, içeriğinde pektin bulunmasından dolayı kabızlık probleminize iyi gelir. Kabızlığın en büyük çözümü pektindir. 
  • Yine elma sirkesi su ile karıştırılıp içildiğinde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi asetik asit içerdiğinden yapılan araştırmalara göre 12 hafta boyunca düzenli olarak elma sirkesi-su karışımı tüketenlerde kilo verildiği, karın ve bel bölgesindeki yağların yakıldığı ve trigliserit miktarında önemli derecede bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Asetik asit karaciğer dahil vücutta yağlanmayı engeller.
  • Elma sirkesi ve su eşit oranda karıştırılarak saçları yıkadıktan sonra son durulama suyu olarak kullanılırsa saçlarda yumuşaklık, parlaklık ve beslenme sağlar.
  • Yine saçlarda kepek sorunu olanlar için eşit miktardaki elma sirkesi-su karışımı kafa derisine solüsyon yapılarak bekletilirse ve haftada 2 defa uygulama yapılırsa kepek probleminiz çözülür.
  • Cilt bakımı içinde eşit miktarda karışım yapılan elma sirkesi-su karışımı yüze düzenli olarak kompres yapıldığında cildi sıkılaştırarak hem parlamasına yardımcı olur hem de ciltteki asit-baz dengesini sağlayarak enfeksiyonlara karşı koruyucu bariyer yaratır.
  • Bir çok kişi geceleri bacaklarına giren kramptan yakınırlar. Elma sirkesi zengin mineral içeriğinden dolayı bacak kramplarının azalmasına yardımcıdır. Bacağa kramp girdiğinde 1 bardak sıcak içme suyuna 3-4 damla elma sirkesi damlatılarak içilirse kramp hemen geçer.
  • Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal ile 1 bardak içme suyu karışım haline getirilip içilirse soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrıları için çözümdür.
  • Yine kulak enfeksiyonlarında elma sirkesinin antiseptik özelliğinden faydalanmak mümkündür. Sulandırılmış elma sirkesini temiz bir pamuğa batırıp temizlik yapabilirsiniz.
  • Mesane enfeksiyonu için rahatsızlık geçene kadar her gece yatmadan önce 1 bardak suyla karıştırılan 1 çay kaşığı elma sirkesi tüketilebilir.

  Tabi elma sirkesi ve su karışımı şifalı bir içecek olmasına karşın her türlü rahatsızlığınızda mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız çok büyük önem taşımaktadır. Bu bilgiler genel bilgilerdir.

  ]]>
  Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır https://www.sirke.gen.tr/alic-sirkesi-nasil-kullanilir.html Sat, 25 Jan 2020 11:24:13 +0000 Alıç sirkesi nasıl kullanılır, alıç bitkisinin dağların eteğinde ki çalılık görünümlü ağaçlardan toplanmaktadır. Bu nedenden dolayı piyasada bulunabilir. Belki de en doğal sirke alıç sirkesi diyebiliriz. Alıç toplama Alıç sirkesi nasıl kullanılır, alıç bitkisinin dağların eteğinde ki çalılık görünümlü ağaçlardan toplanmaktadır. Bu nedenden dolayı piyasada bulunabilir. Belki de en doğal sirke alıç sirkesi diyebiliriz. Alıç toplamak kolay bir iş değildir. Çünkü yetiştiği ağacı dikenli bir bitki halindedir. Çocukluktan beri birçok kişi hatırlayabilir, iplere dizilerek pazarlarda satılır ve madalyon gibi boyuna takılarak tüketilen alıçları..

  Alıç sirkesi  nasıl kullanılır

  Alıç bitkisinin sirkesi, bir bardak suya 1 tatlı kaşığı alıç sirkesi karıştırılarak hazırlanmaktadır. Sabah ve akşam aç yada tok karnına içilmektedir.  Alıç sirkesinin yararlarını göstermesi bir ay ya da bir aydan daha fazla sürebilir. O yüzden sabırla etkilerini beklemek gerekir. Alıç sirkesini hiç sıkılmadan kullanılmalıdır. Bir yandan yan etkisi yoktur. Bir kullanılır bir kullanmazsanız etkilerini göstermesi daha uzun bir zaman alabilir. Ayrıca ağrı sirkesini görmek çok daha uzun zaman alabilir. Ayrıca alıç sirkesinin kullanmak için hasta olmaya gerek yoktur. Sağlıklı insanda sağlığını korumak için güvenle tüketebilir. Bunun yanında salatalar da tıpkı veya limon kullanmayı alışkanlık haline getirildiği gibi alıç sirkesinin kullanmaya da alışkanlık haline getirebilirsiniz. Hem kendi sağlığımız  hem de aile sağlığı için son derece önemlidir. Kullanılan alıç sirkesi mümkün mertebede doğal olarak yapılmış köy ürünü olması daha iyidir. Market raflarında satılanların etkisi az olabilir.

  Alıç sirkesinin faydaları
  • Boğaz iltihabında hastalığın süresini azalmaktadır. Hastaların çok daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir.
  • Damar ve kalp rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Kalbi güçlendirerek, daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Çok yüksek düzeyde antioksidan içerir. Bundan dolayı en ufak rahatsızlığa karşı koruyucu etkisini göstermektedir.
  • Böbrek hastalıklarına faydalıdır.
  • Sürekli kullanıldığında şeker hastalığının etkilerini azalmaktadır.  Alıç sirkesi sayesinde şeker hastalığından kurtulmak mümkün olabilir. 
  • Tansiyonu dengede tutmasını sağlar.
  • Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi bulunur. Hasta olan kişilerin ise daha kısa zamanda içerisinde iyileşmelerine yardımcı olmaktadır.
  • Açık kalp ameliyatlarında ve anjiyoda sonra hastaya verilirse, kalbi güçlendirir ve hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlar. 
  • Bilhassa şeker hastalarının ameliyat sonrasında veya başka nedenden dolayı vücutta oluşan yaraların kısa bir zaman içinde iyileşmesinde etkili olur.
  ]]>
  Elma Sirkesi Bal Su https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-bal-su.html Tue, 06 Nov 2018 15:16:05 +0000 Elma sirkesi bal su karışımı sayesinde hazım sorunlarınızı ortadan kaldırabileceğiniz gibi fazla yağlarınızı da eritebilmeniz mümkün olacaktır. Çok etkili zayıflama yöntemlerinden biri olmakla birlikte vücut için zararı Elma sirkesi bal su karışımı sayesinde hazım sorunlarınızı ortadan kaldırabileceğiniz gibi fazla yağlarınızı da eritebilmeniz mümkün olacaktır. Çok etkili zayıflama yöntemlerinden biri olmakla birlikte vücut için zararı da olmadığından dolayı pek çok kişinin tercih ettiği zayıflama karışımlarından biri olarak karşımıza çıkan bu karışım sayesinde kısa sürede vücudunuzdaki fazla yağlardan ve kilolardan kurtulabilmeniz mümkün olacaktır. Üstelik yemeklerden önce tüketildiği zaman iştahı kesme özelliği olduğundan dolayı daha az yemek yemenizi sağlayacağından ötürü oldukça faydalı olduğunu da görebilirsiniz.

  Elma Sirkesi Bal Su Hazırlama 

  1 bardak ılık su içerisine 1 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyerek karıştırın ve yemeklerden hemen önce bu karışımı için. Eğer yemeklerden önce içmeyi mideniz almıyorsa bu durumda yemeklerden sonra içmenizin de faydasını görebilirsiniz. Bu kürü uygularken dilerseniz ananas suyu, portakal suyu veya greyfurt suyu içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal ekleyerek de karışım hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde ılık su ile içme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız meyve suları ile de aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Elma sirkesi bal su karışımını kullanarak ve yediklerinize biraz da dikkat ederek haftada 2 kilo verebilmeniz mümkündür.

  Elma Sirkesi Bal Su Nasıl Zayıflatır

  Pek çok insan elma sirkesinin zayıflama üzerinde olumlu etkileri olduğunu bilmektedir. Çok uzun yıllar önce kullanılmakta olan elma sirkesi özellikle Osmanlı Döneminde yemeklerden sonra hem yediklerini kolay hazmedebilmek hem de yağ yakmak amacıyla kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ayrıca sağlık alanında da kullanılan elma sirkesinin yaklaşık 3000 yıldır kullanıldığı görülmektedir. İçinde bulunan besin, enzim, organik madde ve bitkisel asitlerden dolayı doğada bulunan neredeyse tüm vitaminleri içinde barındıran bir şifa deposu olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Elma sirkesi bal su karışımı yemeklerden yarım saat önce içildiği zaman iştahınızın azalmasına ve doğal olarak daha az yiyecek tüketmenize yardımcı olur. Bu karışım bir yandan vücutta bulunan zararlı toksinleri ve ödemi atmanıza yardımcı olurken bir yandan da hücrelere daha fazla oksijen gitmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede oksijen alan vücuttaki yağların yakımı da çok daha kolay bir hale gelerek zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan kullanacağınız bu karışımla beraber fazla yorucu olmayan spor aktiviteleri ve egzersizler sayesinde de çok hızlı bir şekilde kilo verebilmeniz mümkün olacaktır.
  ]]>
  Bit Ve Sirke https://www.sirke.gen.tr/bit-ve-sirke.html Wed, 07 Nov 2018 08:22:25 +0000 Bit ve sirke, genellikle okul çağında çocuklarda görülürse de erişkin insanlarda da görülebilmektedir. Saç biti bulaşıcıdır, insanların saçlarında ortaya çıkar. Bitlenen kişi bitlendiğini genellikle saklar, bu durumun uta Bit ve sirke, genellikle okul çağında çocuklarda görülürse de erişkin insanlarda da görülebilmektedir. Saç biti bulaşıcıdır, insanların saçlarında ortaya çıkar. Bitlenen kişi bitlendiğini genellikle saklar, bu durumun utanç verici bir şey olduğunu düşünür. Çünkü bit ve sirkenin pis insanlarda olduğu düşünülmektedir oysa bit ve sirke temiz insanlarda da olabilmektedir. Bit ve sirkenin bulaşıcı olduğunu söylemiştik, evet bit ve sirke bir insandan öbürüne kolaylıkla geçebilir. Bit ve sirkeler zıplamaz ancak insanların birbirinin toka, şapka, tarak, baş örtüleri ve yakın temastan geçer. Yaşadığımız hayat şartlarını da düşünürsek bu oldukça kolay, tıkış tıkış otobüsler, metrolar, kalabalık kafeler, kısacası  açık bütün alanlarda bulaşma riski yüksektir, bit bulaşmış bir kişi ile yanyana durmak bile yeterli gelmektedir. Eskiden bit ve sirkenin sadece çocuklarda olduğu düşünülmekteydi bunun nedeni ise çocukların dışarıda sokaklarda oynaması sanılırdı, oysa şimdi ki çocukların oyun alanları ev, bilgisayar ve tabletler olmasına rağmen genede olmaktadır.Saç bitleri saçlarda yaşayan ve saç derisindeki kanla beslenen küçük böceklerdir, renkleri siyah grimsiye dönüktür. Bitlerin ömrü otuz gündür kafa derisinden dışarıda iki gün yaşarlar ancak. Sirke bitin yumurtasıdır, küçük toplu iğne başı kadar beyaz renktedir, saçlara yapışık dururlar. Bitler, sirkeleri saç derisine yakın yere bırakırlar, saçlar uzadıkça saça yapışık oldukları için aşağı doğru inerler. Sirkeler 7-10 arası yumurtadan çıkarlar ve bir hafta içinde yetişkin bir bit olurlar.

  Bit ve sirke olduğunu nasıl anlarız Kafada kaşıntı, kaşıntıdan dolayı saç derisinde kızarıklık hatta yaralar oluşabilir, yatığınız yastık üzerinde soluk gri bit derisi yada bit dışkısı görülebilir. Saçta bit ve sirke kontrolü çok kolay bir şekilde yapılabilir, sirkeleri görmek daha kolaydır. Işık altında tarakla saçı ayırarak, kulak dipleri ve ense kısmına bakılır. Kepek gibi görünüme sahiptirler farkları ise daha parlak ve yapışık olmalarıdır, kepek tarandığı zaman dökülür sirke ise dökülmez.

  Bit ve sirke kontrolü aile içinde haftada bir yapılmalı ve  çıkarsa temizleme yollarına bakılmalıdır. Bit ve sirke temizlemesi evlerimizde kolayca yapılabilir. Bunun için eczanelerde bit ve sirke ilaçları reçetesiz olarak satılmaktadır. Yalnız bir yaşından küçük çocuklarda ve hassas cilde sahip kişilerde kullanılmamalıdır. Bu kişilerde görüldüğü zaman doktora danışmak gereklidir. Bit ve sirke bulunduğunu fark ettiğiniz zaman bunu iş yerindeki ve etrafınızda bulunan insanlarla paylaşın, eğer onlarda da böyle bir durum söz konusu ise hem önlemlerini alsınlar hemde tekrar size geçmemesi açısından en doğru önlemdir.
  ]]>
  Limon Sirkesi Nasıl Yapılır https://www.sirke.gen.tr/limon-sirkesi-nasil-yapilir.html Wed, 07 Nov 2018 18:16:48 +0000 Limon Sirkesi Nasıl Yapılır; Limon sirkesi, çok faydalı olan sirke çeşitlerinden bir tanesidir. Bu sirkeyi daha önce denemiş biri olarak, sizlerle de bu tarifi paylaşmak istedim. Sağlığınız için düzenli olarak tüketmenizi ta Limon Sirkesi Nasıl Yapılır; Limon sirkesi, çok faydalı olan sirke çeşitlerinden bir tanesidir. Bu sirkeyi daha önce denemiş biri olarak, sizlerle de bu tarifi paylaşmak istedim. Sağlığınız için düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederim.
   
  Limon sirkesinin yapılışı için gerekli olan malzemeler; 
  • 1-2 kilogram limon 
  • 3.5 litre su 
  • 300 gram tuz 
  • 1 çay kaşığı kadar tere tohumu
  • 1 tutam hardal tohumu 
  Limon Sirkesi Nasıl Yapılır;
  Limonlar, kabukları soyulduktan sonra, posaları ile birlikte, cam bir kavanozun içerisine yerleştirilir. Bütün malzeme içerisine boşaltıldıktan sonra, sıkı bir şekilde kapatılır. Karanlık ve oda sıcaklığında olan bir yerde, bir ay boyunca bekletilir. Daha sonra limon sirkesi kullanıma hazır bir haldedir. Faydalarında bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  Limon Sirkesinin Faydaları;
  • Cildi parlatmasının yanı sıra, sivilce ve siyah noktaların düzelmesi için çok etkilidir. 
  • Gargara yapıldığı takdirde, ağız kokusunu engeller ve boğaz ağrılarını hafifletir.
  • Kalp çarpıntısına engel olur.
  • Boğaz ve akciğere çok faydası bulunmaktadır.
  • Vücuda enerji verir ve fiziksel zindelik sağlar.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır ve sindirimi oldukça kolaylaştırır.
  • Damar sertlikleri ve tıkanıklarını engellemektedir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır. 
  • Soğuk algınlığı, nezle, öksürük ve benzeri hastalıkları azaltır.
  • Vücuttaki tüm ağrıları hafifletir, mikropları engeller ve öldürür.
  • Baş dönmesi, mide bulantısı ve yüksek ateşe etkisi vardır.
  • Diş ve diş etlerini daha güçlü hale getirir.
  Sizde bu limon sirkesi tarifini uygulayarak daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.
  ]]>
  Elma Sirkesi Gargara https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-gargara.html Thu, 08 Nov 2018 04:07:19 +0000 Elma sirkesi gargara yapılarak kullanıldığı zaman ağız ve dişler için mükemmel bir temizlik aracı olabildiği gibi ağız kokusu ve boğaz ağrısı gibi sorunlardan da kurtulmaya sağladığından dolayı mucizevi bir ürün olabi Elma sirkesi gargara yapılarak kullanıldığı zaman ağız ve dişler için mükemmel bir temizlik aracı olabildiği gibi ağız kokusu ve boğaz ağrısı gibi sorunlardan da kurtulmaya sağladığından dolayı mucizevi bir ürün olabilmektedir. Evde pek çok alanda kullanılan elma sirkesinin ağız için gargara olarak kullanılması da ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça faydalı olabilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak bu gargarayı uygulamanızın faydalı olacağını görebilirsiniz.

  Pek çok kişinin ağız bakımı ve temizliği için kullanmış olduğu ürünlerden biri olarak karşımıza çıkan elma sirkesi gargara yöntemi doğru uygulanmaması durumunda diş minesine ve doğal olarak dişe zarar verebilecektir. Bu yüzden dişlerin zarar görmemesi adına elma sirkesine su karıştırılması büyük bir önem taşımaktadır. Sirke içerisinde bulunan asit miktarı sebebi ile dişlere yoğun bir şekilde temas etmesi durumunda diş minesini zayıflatması ve zamanla ağrılara neden olması sebebi ile elma sirkesini su ile karıştırmanız asit yoğunluğunu azaltmada ve bu sorunları yaşamamanız da etkili olacaktır.

  Elma Sirkesi Gargara Faydaları
  • Kötü nefes kokusundan kurtulmanızı sağlar.
  • Diş eti iltihabıyla gerçekleştirilen mücadelede oldukça etkilidir. 
  • Diş etlerine yerleşmiş olan bakterilerin ölmesini sağlar.
  • Dişlerdeki sarı lekeleri temizleyerek dişlerin daha beyaz bir görüntüye kavuşmasını sağlar.
  Elma Sirkesi Gargara Hazırlanışı ve Kullanımı

  Diş ve ağız sağlığı için oldukça faydalı olan elma sirkesi gargara hazırlanırken büyük boy su bardağı içerisine su doldurulur ve içine 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışımdan ağzınıza bir miktar alıp ağzınızı 10 saniye boyunca gargara etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi 5 kez tekrar etmeniz gerekmektedir. Eğer gargaranın tadı size çok kötü gelirse içerisine bir iki damla doğal nane yağı da ekleyerek nefesinizin daha ferah kokmasını da sağlayabilirsiniz. Bu işlemi günde sadece 1 kez yatmadan önce yapmanız yeterli olacaktır. daha hijyenik olması açısından doğal sirke kullanmanızın da faydasını görebileceğinizi söyleyebiliriz.
  ]]>
  Sirke Mayası https://www.sirke.gen.tr/sirke-mayasi.html Thu, 08 Nov 2018 19:38:24 +0000 Sirke mayası, sirkenin oluşumunu sağlamak için gereken maddedir. Sirke genelde hazır aldığımız için çoğumuz sirke mayasına yabancı olmaktayız. Ancak sürekli sirke yapanlar için sirke mayası oldukça bilinen bir Sirke mayası, sirkenin oluşumunu sağlamak için gereken maddedir. Sirke genelde hazır aldığımız için çoğumuz sirke mayasına yabancı olmaktayız. Ancak sürekli sirke yapanlar için sirke mayası oldukça bilinen bir kavramdır. Sirke mayasına, sirke anası da denilmektedir. İlk sirke yaptığınızda elinizde maya yok ise bal ile sirkeyi kurarsınız. Bu sirke yapımı sonucunda sirkenin üzerinde bir tabaka meydana gelmektedir. İşte bu sizin sirke mayanız olacaktır. Bir sonra kuracağınız sirkede bunu kullanabilirsiniz. Ancak çok uzun süre dayanabilen bir ürün değildir. Sirke mayasını buzdolabınızda yada çok sıcak olmayan serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. 

  Sirke mayası tam olarak nedir

  Sirke mayası aslında bir organizmadır. Ve bu organizma sirkenin fermantasyon sürecinde meydana gelir. Nasıl yoğurt mayalamak için yoğurt mayası kullanıyorsunuz, sirke yapmak içinde kendi mayasını kullanmış oluyorsunuz. Birçok meyveden sirke kurabilirsiniz. Yaptığınız meyvenin türüne göre sirke mayasının rengi farklı olabilmektedir. Ancak üzüm sirkesinin mayası ile elma sirkesi kurabilirsiniz. Kurduğunuz sirkeden sirke mayası alabilmek için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Sirkeyi kurduktan 2 ay kadar sonra sirke mayasını alabilirsiniz. Çünkü fermantasyon süreci ancak tamamlanabilecektir. Sizde bu işlemden sonra sirke mayasını elde edebileceksiniz. Zahmetli bir süreç olmasa da beklemek belki biraz sıkıcı olacaktır. Ancak sirke kurulumu zevkli bir işlemdir. Birçok sirke yapıp evinizde doğal bir şekilde tüketebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık. 
  ]]>
  Sirke Ruhu https://www.sirke.gen.tr/sirke-ruhu.html Thu, 08 Nov 2018 23:32:52 +0000 Sirke Ruhu, veya diğer bir adıyla beyaz sirke, şeffaf renkli bir sirkedir Endüstriyel açıdan en kolay sirke olması ile birlikte parası açısından da diğer sirkelerden çok daha ucuzdur. Türkiye içerisinde pek fazla bilinen bir Sirke Ruhu, veya diğer bir adıyla beyaz sirke, şeffaf renkli bir sirkedir Endüstriyel açıdan en kolay sirke olması ile birlikte parası açısından da diğer sirkelerden çok daha ucuzdur. Türkiye içerisinde pek fazla bilinen bir ürün olmamasına rağmen, yurtdışında 1 litresinin raflarda olan fiyatı 1 dolardan daha azdır.

  Sirke Ruhu Üretimi Nasıldır

  Saf sirke ruhu mısır şekeri veyahut şeker pancarından elde edilmektedir. Öncelik olarak şeker fermantasyona uğratılır. Bu sayede alkol miktarı yoğun bir ürün elde edilir. İlk fermantasyon işlemi sonrasında ortaya çıkan yoğunluk %90 civarındadır. İkinci fermantasyon olarak ortaya çıkmış olan alkol asetik aside dönüştürülür.

  Daha sonrasında sıvı filtrelenme işlemine uğrar ve pastörize eldir ve en sonunda ürün şişelenir. Ürünün üzerinde bulunan “derece”, sirkede ki asetik asit miktarını belirtmektedir. Bu miktar saf sirkede genellikle %10 civarındadır. Üretimi kimyasal olmasına rağmen, sirke ruhu birçok kimyasal üründen çok daha zararsız olduğundan dolayı bu sirkeye “doğal” denilebilmektedir.

  Sirke Ruhu Avantajları Nelerdir

  %10 oranında asetik asit bulunduran sirke ruhu, eski zamanlardan beri sıklıkla kullanılan bir maddedir. Sağlık için herhangi bir zararı olmayan bu sıvı madde, kolaylıkla dönüşebilmektedir. Başka bir deyiş ile sirke ruhu biyolojik açıdan çözünebilen bir sıvıdır ve evlerde kullandığımız zaman atmosfere herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

  Sirke ruhunun tek bir dezavantajı bulunmaktadır. Kokusunun bazen çekilemez olduğu söylenmektedir ancak bunun da oldukça kolay bir çözümü vardır. Sirke ruhunun içerisine bir iki damla parfüm damlatmak, sirke ruhunun koku problemini kolayca çözmeye yetecektir.

  Sirke Ruhu Kullanım Alanları Nelerdir

  • Temizlik ve Tuvalette: Sirke ruhu tuvaletlerde çamaşır suları yerine temizleme de kullanılabilmektedir. Sirke ruhu tuvalet fayansına dökülür ve birkaç dakikalığına bekletilir. Ardından fayans temizlenir.
  • Fayansların Kirecini Sökmede: Fayansların, lavaboların veya muslukların kirecinin giderilmesinde ve dolayısıyla beyazlatmada kullanılabilmektedir. Bu amaçla kaynatılmış saf sirke ruhunu yavaşça temizlenecek olan bölgeye dökerek birkaç saat bekletiniz. Ardından durulayınız ve siliniz.
  • Fayanslarda ve derzlerde oluşan kara lekeleri çıkartmakta kullanılır.
  • Duş başlıklarının temizliğinde kullanılır.
  • Tencerelerin kalkerlerinin çözülmesinde kullanılır.
  • Dibi tutan ve kararan tencerelerin temizliğinde kullanılır.
  • Su ısıtıcıların tortularının ve kireçlerinin çözülmesinde kullanılır.
  • Vazoların, sürahi ve bardakların temizliğini yapmak için kullanılır.
  • Gümüş maddelerin parlatılmasında kullanılır.
  • Ütünün temizliğinde kullanılır.
  • Bulaşık makinelerinin temizliğinde kullanılır.
  • Çamaşır makinesi tamburunun temizlenmesinde kullanılır.
  • Giysilerdeki çıkması zor olan lekelerin çıkarılmasında kullanılır.
  • Yumuşatıcı olarak kullanılır.
  • Camların temizliğinde kullanılır.
  • Kilim ve halılardaki lekelerin çıkarılmasında kullanılır.
  • Doğal çim lekesi sökücü olarak kullanılır.
  • Saçların yumuşaması ve parlaması için kullanılır.
  • Ayda bir defa dişlerinizi sirke ruhuyla çalkalamanız diş minelerinizin parlamasını sağlayacaktır.
  • Güneş ve normal yanıklara karşı etkilidir. 

  ]]>
  Erik Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/erik-sirkesi.html Fri, 09 Nov 2018 03:23:54 +0000 Erik sirkesi, erik pekmezi ile aynı seviyelerden geçerek meydana gelen bir sirke çeşididir. Erik sirkesi tüketimi çok yaygın olmayan fakat kullanım alanları için mutlaka mutfaktan eksik etmeyeceğiz bir çeşit erik suyundan elde ed Erik sirkesi, erik pekmezi ile aynı seviyelerden geçerek meydana gelen bir sirke çeşididir. Erik sirkesi tüketimi çok yaygın olmayan fakat kullanım alanları için mutlaka mutfaktan eksik etmeyeceğiz bir çeşit erik suyundan elde edilen bir sirkedir. İsterseniz hemen yapımına geçelim.

  Erik sirkesi yapılışı: İlk olarak yapmak istediğiniz kadar eriği iyice yıkayın ve bol güneş alan bir yere sererek iki gün boyunca bekletin. Erikler güneşte bekledikten sonra iyice kendini bırakacaktır. Çekirdeklerini teker teker ayırın ve eriğin kendisini cam bir kavanozun içine yerleştirin. Ardından kavanozun ağzını bir temiz tülbent ile kapatarak bekleyiniz. 1 ile 3 gün arası bekledikten sonra bir çuval veya bu tarz bir şeyin içine koyun ve iyice suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz bu erik suyu ile sirkenizi yapabilirsiniz. Eriklerin suyu çıktıktan sonra çıkan suyu cam bir kavanoza koyun ve ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kavanoza hava kilidini takmayı unutmamaktır. Yani burada istenilen şey dışarıdan hava kesinlikle içeri girmemesi fakat içerideki havanın dışarı çıkmasıdır. Bu şekilde tam 21 gün boyunca bekletin. Oda sıcaklığı 25 derecenin altına düşmemesi gerekir. Bu şekilde sirkeyi 21 gün boyunca muhafaza ettikten sonra sirkeyi açın ve yayvan bir kabın içine alın. Üzerine sirke sinekleri ve böcekler girmemesi için yine bir tülbent kullanarak ağzını kapatın. Kuru ve güneş almayan bir yere koyup ara sıra tahta kaşıkla karıştırın. En fazla bir hafta içinde erik sirkesi hazır hale gelecektir. Buzdolabında köyü renkli bir kavanozun içine alın ve sıkıca ağzını kapatın. Erik sirkesi hazır. 

  Erik sirkesi faydaları nelerdir:
  • Erik sirkesi vücutta bulunan eklem bölgesindeki kireçlenmelere iyi gelir ve kalsiyum takviyesi yapar.
  • Kadınlarda bulunan kemik erimelerine karşı doğal bir yardımcıdır.
  • Bağırsaklarda olan mikropları önler ve var olan mikropları yok eder.
  • Erik sirkesini eğer direkt olarak tüketecekseniz bir su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı erik sirkesi koyup karıştırmanın yeterli olacaktır.
  ]]>
  Elma Sirkesi Siğil https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-sigil.html Fri, 09 Nov 2018 10:04:37 +0000 Elma Sirkesi Siğil, Siğiller insan vücudunun herhangi bir bölgesinde görünen sık deri problemlerinden biridir. Ama avuç içi ve ayak en çok etkilenen yerlerdir. Bunlar temelde cildin yüzeyinde ufak, sert ama zararsız büyümeler ş Elma Sirkesi Siğil, Siğiller insan vücudunun herhangi bir bölgesinde görünen sık deri problemlerinden biridir. Ama avuç içi ve ayak en çok etkilenen yerlerdir. Bunlar temelde cildin yüzeyinde ufak, sert ama zararsız büyümeler şeklinde olur. Özellikle kırık,sorunlu cilt üzerinde gelişir. Siğillerden kurtulmak için bir kaç anti-siğil kremler ve  birçok tezgah üstü ürünler bulunmaktadır. Ancak bunların çoğu cildi yakabilir ve pigmentasyona sebep olabilir sert kimyasallar içerebilir. Elma sirkesi siğillerden kurtulmak için doğal ve en güvenli yollarından biridir. Siğillere üzerine uygulanan elma sirkesi bu sorundan kurtulmak için yardımcı olabilir. Elma sirkesi asidik özelliği ile siğili yumuşatır ve böylece rahatça soyulur. Elma sirkesinde  anti-viral özellik bulunmaktadır. Böylece siğile karşı vücudun diğer kısımlarını koruyarak virüsün daha fazla büyümesini ve yayılmasını engellemiş olur.

   Elma Sirkesi Siğil: Elma sirkesi siğiller için kullanılan yaygın ev tedavilerinden biridir. Elma sirkesini kullanmanın çok çeşitli yolları vardır.
  • Saf elma sirkesi: Su ile siğillenen yerleri yıkayıp temizleyin. Konsantre ACV etkisiyle sağlıklı bir cilt önlemek için siğil etrafındaki sağlıklı cilt etrafında vazelin uygulayın. Siğile has elma sirkesini pamuk yardımı ile yapın. Siğil pamuk topu gibi  yapmak için bir yara bandı ile yapıştırın ve bir gece bu şekil de bekleyin. Siğilleri yok etmek için yatmadan önce her gece bu işlemi yapın. 
  • Elma sirkesi ve kabartma tozu: Vazelini siğilin etrafındaki sağlıklı bölgeye uygulayın. Kabartma tozu ve sirke ile çok az bir hamur yapın. Siğillerin üzerine bu hamuru sürün ve gece boyunca bu kalsın. Ayrıca macun uygulandıktan sonra siğil bölgeyi kapatacak şekilde bir pamuk ve yara bandı da kullanabilirsiniz. Siğiller yok etmek için her gün uygulayın.
  • Elma Sirkesi ve C vitamini kapsülü: Aşırı asidik özelliği siğil bakterisi ile savaşmaya yumuşatmaya çok yardımcı olur. Kalın bir hamur elde etmek için elma sirkesi ile c vitamini kapsülünü karıştırın. Siğillerin üzerinde C vitamini yönünden çok zengin bu karışımı uygulayın. Bir yara bezi ve yara bandı ile kapatın ve böyle bir gece kalsın.
  • Elma sirkesi ve patates: Patates ve elma sirkesini eşit oranda karıştırın. Bir gün için de siğile birkaç kez bu karışımı sürün. Yalnız gece boyunca karışımı siğilli bölgeye sürüp bekletin, sabah kalkınca da temizleyip iyice yıkayın. Siğiller, doğal olarak kendi kendine yok olana kadar bu işlemi devamlı uygulayın. 
  • Elma sirkesi ve aloe vera: Aloe yumuşak krem toplamak için yeni bir aloe vera yaprağı toplayın. Yumuşak krem ile 3 damla elma sirkesini karıştırın. Siğillere bir günde 2 kez uygulayın. Karışım, siğiller uygulanır ve hem de bir gece boyunca bekletilir ise çok daha iyi sonuç elde edilir. 
  • Elma sirkesi ve sarımsak: Taze olan bir sarımsak ezin ve elma sirkesi ile karıştırın. Ama sarımsağın yeşil yapraklarını kullanmayın. Siğil üzerine bu karışımı uygulayın ve bir sargı bezi ve yara bandı ile kapatın. Siğilli olan bölgede bir gece beklettikten sonra ertesi gün yıkayın. Siğil de yok olma yani solma ve rahatlama bulana kadar bu karışıma devam edin yani uygulayın. 
  • Elma sirkesi ve hint yağı: Siğili doğal su ile temizleyin. Pamukla siğilli olan bölgeye elma sirkesi işlemini uygulayın. Kurumasını bekleyin. Şimdi birkaç dakika siğili olan bölgeye hafifçe siğile hint yağı sürerek bastırmadan yavaş yavaş ovalayınız. Siğillerden kurtulmak için her gün bu işlemi uygulayın. Her gün olarak yapmalısınız gün aşırmadan. Biraz zaman ve çok sabır gerekli. Ama faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz. 
  ]]>
  Soğan Sirke Maskesi https://www.sirke.gen.tr/sogan-sirke-maskesi.html Fri, 09 Nov 2018 19:42:36 +0000 Soğan sirke maskesi, Soğan suyundan ve sirkeden hazırlanan bu cilt maskesi tamamen doğal bir yöntemle cilt problemlerini giderme isteyenler için en ideal yöntemlerden biridir. Özellikle elma sirkesi ile hazırlanan soğan sirke maskes Soğan sirke maskesi, Soğan suyundan ve sirkeden hazırlanan bu cilt maskesi tamamen doğal bir yöntemle cilt problemlerini giderme isteyenler için en ideal yöntemlerden biridir. Özellikle elma sirkesi ile hazırlanan soğan sirke maskesi cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir. Bir çok çeşitli nedenle cilt üzerinde zamanla problemler yaşanmaya başlar. Ergenlik döneminde sivilce oluşumlarından başlayan ve ilerleyen yaşlara kadar devam eden çeşitli cilt problemleri özellikle bayanlar için oldukça can sıkıcıdır. Zamanla cilt üzerinde oluşan kahverengi lekeler, çil oluşumları, siyah noktalar, sivilce izleri ve hala var olan sivilceler cilt üzerinde hasara neden olmaktadır. Cildi yenilemek isteyenlerin tercih edebileceği soğan sirke maskesi cilt üzerinde oluşan lekeli tabakayı soyarak cildin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi içeriğinde var olan doğal asitler cildin ton rengini bile açıcı olarak kullanılmaktadır. Sirke içeriğindeki doğal asit ciltteki koyu leke oluşumlarını hafifleterek zaman içerisinde yok etmektedir. Fakat elma sirkesi mutlaka sulandırılarak kullanılmalıdır. 

  Sulandırılmadan kullanılan elma sirkesi ciltte çok bekletildiğinde tahriş oluşumlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle ciltte aşırı kızarma, aşırı yanma hissederseniz cildinizi durulamanız da fayda vardır. Özellikle güneş ışınlarının cilde vermiş olduğu zararı en aza indiren ve hatta yok eden soğan sirke maskesi düzenli ve bilinçli bir şekilde uygulandığında doğal yöntemlerle cilt lekelerinizden kurtulmanıza fayda sağlayacaktır. Pahalı kozmetik maddelerle veya ışın tedavisi ile tedirgin olarak tedaviye yönelik yapılan leke giderici işlemleri en son şans olarak tercih etmenizde fayda vardır. Öncelikle doğal yöntemlere baş vurmak her zaman ilk tercih olmalıdır. Sizde soğan sirke maskesini düzenli olarak 2-3 günde bir uyguladığınızda cilt lekelerinin azaldığını, cilt tonunun açıldığını, sivilce oluşumlarının azaldığını ve cildinizin pürüzsüz daha genç bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz. Soğanlı elma sirkesi yapımı da oldukça pratik ve kolaydır. Zaman almadan evde hazırlayacağınız bu maske cildinizi genel olarak sağlığa kavuşturacak ve birçok problemin giderilmesinde fayda sağlayacaktır.

  Soğan sirke maskesi için gerekli olan malzemeler:
  • 2 çay kaşığı elma sirkesi
  • 2 yemek kaşığı rendelenmiş soğanın suyu
  Soğan sirke maskesi yapılışı: Öncelikle bir kap içerisine elma sirkesini koyun ve üzerine soğan suyunu ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra 3 dakika kadar bekletin. Bu arada sizde cildinizi uygun temizleyici malzemelerle yıkayın. İyice temizlenip kurulanan cilde hazırlanan soğan sirke maskesini sürün. Göz çevresi ve dudak çevresinden uzak tutarak maskeyi tüm cilt yüzeyine uygulayın. Cildiniz çok hassas ise bu maskeyi sadece 10 dakika cildinizde bekletmeniz yeterlidir. Eğer cildinizle ilgili bir problem yaşamıyorsanız 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi durulayıp soğan sirke maskesinden arındırın. 3 günde bir uygulayacağınız soğan sirke maskesi düzenli bir şekilde uygulandığında 1 ay içerisinde cildinizde büyük değişimlere fayda sağlayacaktır.
  ]]>
  Feridun Kunak Elma Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/feridun-kunak-elma-sirkesi.html Sat, 10 Nov 2018 19:13:33 +0000 Feridun Kunak Limon Sirkesi, Limon sirkesi çok mükemmel bir nimettir. Allah'ın verdiği bu nimeti herkes hem yapsın hem de herkes bu sirkeyi kullansın. Vücudun direncini arttıran ve C vitamini barındıran hastalıklara
  Feridun Kunak Limon Sirkesi, Limon sirkesi çok mükemmel bir nimettir. Allah'ın verdiği bu nimeti herkes hem yapsın hem de herkes bu sirkeyi kullansın. Vücudun direncini arttıran ve C vitamini barındıran hastalıklara çok iyi gelen çorbalara, salatalara sıktığımız bir meyve türü olan limon çok faydalıdır. 

  Ferudun Kunak limon sirkesi yapılışı da oldukça basittir. Ferudun Kunak limon sirkesi için 10 tane limon lazım. Bu 10 tane limonun dışında bulunan sarı kısmı soyulur. Soyarken beyaz kısmı fazla kesmeden yüzeysel bir şekilde sarı kısmı soyduktan sonra küçük küçük parçalara halinde bölünür ve limonların çekirdekleri de kesinlikle çıkarılmaz. Limonun çekirdeğinde bile çok miktarda vitamin barındırdığı bilinmektedir. Limonun çekirdeği hiç bir şekilde sirkeyi acı yapmaz. Limonun beyaz olan  kısmı kansere karşı çok büyük bir koruyucudur. Bilhassa bayanlar da görülen meme kanserine karşı çok büyük bir koruyucu ve etken bir şekilde görev yapar. Limon sirkesi metabolizmanın hızlanmasında etkin rol oynar, bağışıklık sistemlerini güçlendirir, grip, nezle ve burun akıntısından kurtarır, damar tıkanıklığına çok iyi gelir, kilo vermenize de yardımcı olur. 

  Ferudun Kunak limon sirkesini yaparken 5 litrelik cam kavanozun içine limonları sıkıp sıkıp bırakıyoruz. Daha sonra 3 litre kaynamış olan suyu ılıktan sonra kavanozun içine ilave edin, sonra yaklaşık bir yemek kaşığı veya bir tatlı kaşığı kadar doğal tuz ilave edin. En önemlisi de sirkenin mayası diye bildiğiniz, güvendiğiniz elma, üzüm veya herhangi piyasada satılıyor olan bir sirkeden ve özellikle de cam kavanoz da içinde bulunan sirkeden bir kahve fincanı kadar alıp yapmakta olduğunuz limon sirkesinin içine ilave edin daha  sonra karıştırmaya başlayın. Bu işlemler tamamlandıktan sonra da arada bir karıştırmaya devam edin. 20-30 gün kadar beklemesi gerekmektedir. Arada sıra da karıştırmaya devam edin bu arada kavanozun içinde küflenmeler meydana gelebilir, bu hiç sorun değil yine de karıştırmaya devam edin. Kavanozun içinde  bulunan limonlar tamamen dibine çöktükten sonra limon sirkeniz hazır demektir. Limon sirkesinin tadına bakmayı ihmal etmeyin sirkeden ekşimtırak bir tat alacaksınız. Hazırlamış olduğunuz limon sirkesinin ağzını kesinlikle  kapatmıyoruz. Kavanozun ağzını bir bezle kapatıp lastik yardımıyla bağlıyoruz ki içerisine bir şey düşmesin ayrıca limon sirkesi hava alarak fermantasyon yapabilsin. Özellikle kavanozu serin ve güneş görmeyen bir odada veya kiler gibi bir yerinde bulundurmakta hiç bir sakınca yoktur. Fakat limon sirkesini bulundurduğunuz ortam kesinlikle çok serin olmak zorundadır.
  ]]>
  İncir Sirkesi https://www.sirke.gen.tr/incir-sirkesi.html Sun, 11 Nov 2018 17:59:30 +0000 İncir sirkesi, kuru incirden yapılan bir sirke türüdür. Genelde elma ve üzüm sirkesi bilinip kullanılmakla beraber aslında limondan portakala, nardan ayvaya bütün kuru ve yaş meyvelerden fermantasyon sonucu sirke elde edilebilir.  İncir sirkesi, kuru incirden yapılan bir sirke türüdür. Genelde elma ve üzüm sirkesi bilinip kullanılmakla beraber aslında limondan portakala, nardan ayvaya bütün kuru ve yaş meyvelerden fermantasyon sonucu sirke elde edilebilir. Marketlerde satılan sirkeler, yüksek ısılarda pastörize edilmiş sirkelerdir. Bu kadar yüksek ısıya maruz kalmalarından ötürü de neredeyse tüm faydalı özellikleri kaybolmaktadır. Organik olarak satılan sirkeler ise normalden 3 kat daha pahalıya satılmakta olduğundan maalesef kısıtlı olarak kullanılabilmektedir. İncir sirkesi evde kolaylıkla yapılabilecek bir sirkedir. Geleneksel olarak kullanılan elma ve üzüm sirkelerinden çok daha farklı bir kokusu ve tadı vardır. Meyvenin gerçek kokusu ve tadı sirkeleşme esnasında kaybolmaz. Ne çok ekşi ne de çok tatlı olduğundan rahatlıkla salata sosu olarak kullanılabilir.

  İncir sirkesi evde nasıl yapılır

  Malzemeler :
  • 20 adet kuru incir
  • 2-3 bardak kaynatılmış içme suyu
  • 1 bardak doğal pekmez
  • Son aşama içinse 1 bardak organik sirke
  Yapılışı: İlk önce incirler bol suda yıkanır ve ufak ufak doğranır. Yayvan ve derin bir kasenin içine konarak üzerlerini örtecek kadar su eklenir. Evde sirke yaparken ve saklarken muhakkak cam kaplar kullanılmalıdır. Su eklenen kasenin üstü temiz bir tülbentle örtülür. Ertesi gün iyice yumuşamış olan incirlerin üzerine, iyice mayalanmaları için bir bardak doğal pekmez ilave edilir ve üzeri yine örtülür. Tülbentin üzerine bir de tencere kapağı kapatılarak karanlık bir yerde bekletilir. Her gün bir kere kapağı açılıp karıştırılır ve hava alması sağlanır. Bu şekilde 2 hafta bekleyen incirler mayalanmaya başlarlar. 3. Haftanın sonunda iyice eriyen incirlere bir bardak organik sirke eklenir ve yine üzeri örtülür. Yaklaşık 5.haftada sirke hazır olur. Hazır olan sirke önce tel süzgeçten sonra da tülbentten iyice süzdürülür. Sirke ağzı iyice kapanan şişelere dökülür. Artık incir sirkesi kullanıma hazırdır. Sirkenin pek çok faydası vardır. Bunlardan bazıları;
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip gibi enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
  • Sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa yardımcıdır.
  • İştah açar.
  • Kolesterolü düşürür. Kalp ve damar sağlığını korur.
  • Kemik erimesine karşı koruma sağlar.
  • Vücudu toksinlerden arındırır.


  ]]>
  Elma Sirkesi Kaç Günde Olur https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-kac-gunde-olur.html Mon, 12 Nov 2018 01:12:54 +0000 Elma Sirkesi Kaç Günde Olur, sirke yapımı doğal bir süreçtir. Dolayısı ile bu süreci desteklemek için kullandığınız malzemelerin de tamamen doğal olmasında fayda vardır.Elma sirkesi yapacağınız zaman kulland Elma Sirkesi Kaç Günde Olur, sirke yapımı doğal bir süreçtir. Dolayısı ile bu süreci desteklemek için kullandığınız malzemelerin de tamamen doğal olmasında fayda vardır.Elma sirkesi yapacağınız zaman kullandığınız elmaların kupkuru olması gerekir. Fermentasyon sürecinin başlaması için elmaların üzerindeki doğal flora bu şekilde açığa çıkar. Kuru haldeki elmaları küp küp doğrayarak kavanoza koyun. Kavanozun en yarısı doğranmış elma olmalı. Kavanozun geriye kalan kısmını içme suyu ile tamamlayın. Fermentasyonun olabilmesi için kesinlikle içe suyu olmalıdır. Musluk suyu fermentasyonu engeller. Kavanozun ağzından aşağı yukarı 3-4 parmak boşluk olmalı. Sirke fermente olmaya başladığında gaz çıkışı nedeni ile taşma olabilir. Ve mutlaka fermentasyon süresince doğal ev yapımı bir sirke yada sirke anası kullanılmalıdır. Hazırladığınız sirkenin ağzını temiz bir bez yada tülbentle kapattıktan sonra ağzını lastikle bağlayın.

  Elma sirkesi kaç günde olur

  Sirkeyi yaptıktan sonra mutlaka üzerine yaptığınız tarihi belli eden eden bir etiket yapıştırmalısınız. Kavanozu mutfağınızın ışık almayan bir kısmına koyun. Bundan sonra yapmanız gereken şey fermentasyon sürecini hızlandırmak için her gün mutlaka tahta bir kaşık yardımı ile karıştırmak olacaktır. Elmalar suyun dibine çökünce karıştırma işlemini bırakabilirsiniz. Elmaların suyun dibine çökme süreci yaklaşık 3 hafta kadar sürecektir. Bundan sonrasındaki aşamada sirkenizin yüzeyinde incecik tüle benzer bir şekli olan sirke anası oluşmaya başlayacaktır. Bu tül gibi görünen şeye sakın dokunmayın. Sirke anası olgunlaşma sürecini tamamladığında tıpkı elmalar gibi dibe çökecektir. Sirke anası dibe çöktükten sonra, sirke anasını tahta bir kaşık yardımı ile alabilirsiniz. Sirkenizi ise bir tülbent yardımı ile süzerek cam bir şişeye aktarma zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada sirkenizin tadına bakabilirsiniz ama sirkedeki fermentasyon süreci hala bitmemiştir. Devam etmektedir. Eğer sirke istediğiniz kadar keskin bir tada sahip değilse sirke anasını tekrar içine bırakabilirsiniz. Bu aşamada fermentasyonun devam edebilmesi için sirke anasını sirkenin içine koyduysanız ağzını kapakla değil tekrar tülbentle kapatın. Ve loş ışık almayan bir yere bırakın. Bu durumda yine 3 haftalık bir bekleme sürecine giriyor olacaksınız. Sirke keskinleşip istediğiniz tadı aldığı zaman tekrar süzün, içindeki sirke anasını yaptığınız sirkeden biraz ilave ederek serin bir yerde daha sonraki sirke kullanımlarında maya olarak kullanabilirsiniz. 2. süzme işlemini yaptığınız tarihi tekrar üzerine not ederek ağzı kapaklı bir cam şişede sirkenizi kullanıma hazır olarak serin bir yerde bekletebilirsiniz. Sirkenin kullanmadan önceki dinlenme süreci ne kadar uzun olursa o kadar kıymetli ve lezzetli bir sirkeniz olur.          

           

  ]]>
  Elma Sirkesi Leke https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-leke.html Mon, 12 Nov 2018 10:22:59 +0000 Elma Sirkesi Leke, Asit içeriği ile ciltteki lekelerin giderilmesini sağlayan elma sirkesi, birçok cilt maskesinin muhteviyatında kendisine yer almaktadır. Hücre yenileyici etkileri sayesinde cilt sorunlarına iyi gelen elma sirkesi, c Elma Sirkesi Leke, Asit içeriği ile ciltteki lekelerin giderilmesini sağlayan elma sirkesi, birçok cilt maskesinin muhteviyatında kendisine yer almaktadır. Hücre yenileyici etkileri sayesinde cilt sorunlarına iyi gelen elma sirkesi, cildinizi hızlı bir şekilde onarır ve ölü derinin atılmasını sağlar.
   
  Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır

  Elma sirkesini cilt için kullanırken mutlaka eşit miktarda su ile karıştırıp seyrelterek kullanmanızda fayda var. Eşit oranda elma sirkesi ile suyu birbirine karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla cildinize sürünüz. Cilt lekelerinden kurtulana kadar bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayabilirsiniz. Hassas cilde yapısına sahip kişiler iki günde bir olmak üzere kullanabilirler. Elma sirkesinin cildinizde alerjik sonuçlar göstermesi durumunda uygulamayı derhal kesmelisiniz.
   
  Cilt lekelerini gidermek için kullanılan elma sirkesi akşam yatmadan önce uygulanmalıdır. Çünkü elma sirkesinin güneş ışığından etkilenip tepkimeye girmesi sonucu cildinizin dengesini bozacak olmasıdır. Elma sirkesi cilt lekeleriniz için buhar banyosu şeklinde de uygulanabilir.1 litre suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edip yüzünüzü bu suyun buharına tutun. Başınızın üstüne tülbent ya da havlu örterek buharın etkisini arttırabilirsiniz. Buhar banyosu yaparak uygulanan elma sirkesi, cilt lekeleri üzerinde daha etkilidir bir hal alır.
   
  Elma sirkesi cildinizde oluşan çil lekeleri içinde iyi gelmektedir. Güneş ışınları nedeniyle ortaya çıkan çiller, elma sirkesi karışımı sayesinde giderilebilmektedir. Elma sirkesi ile birlikte Yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılırsa daha çabuk sonuç alınabilir. Üzüm sirkesi de asidik özellikler içerir. Fakat elma sirkesi kadar etkisi yoktur. Üzüm sirkesi hazmı kolaylaştırdığı için genelde sofralarda yerini almaktadır. Elma sirkesi yaşlılık ile birlikte gelen lekeleri, güneş ve sivilce lekelerini rahatlıkla yok eder.
  ]]>
  Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-cilde-nasil-uygulanir.html Mon, 12 Nov 2018 17:28:54 +0000 Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır, Elma sirkesinin bilinen birçok etkisi bulunmaktadır. Bunlardan biri de ciltte bulunan lekeleri temizleme etkisidir. Cildi temizler, beyazlatır, siyah nokta ve lekelerden arındırarak cildi parlak ve ca Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır, Elma sirkesinin bilinen birçok etkisi bulunmaktadır. Bunlardan biri de ciltte bulunan lekeleri temizleme etkisidir. Cildi temizler, beyazlatır, siyah nokta ve lekelerden arındırarak cildi parlak ve canlı bir görünüme kavuşturur. Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap vermeden önce dikkat edilmesi gereken bir konuyu açıklayalım. Elma sirkesi hassas ciltler de kızarma, yanma hissi oluşturur. Bu yüzden hassas ciltlerin kullanması tavsiye edilmez. Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır sorusuna öncelikle yazın uygulanmaması gerektiğini söyleyelim ve uygulama şekillerini sizinle paylaşalım, 

  Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır, 
  • Sivilce için kullanım şekli, Cildin elma sirkesinin asitli yapısından en az etkilenmesi için elma sirkesi su ile seyreltilerek kullanılması gerekir. Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüze pamuk yardımıyla uygulayın. Yaklaşık 20 dakika ciltte beklettikten sonra su ile durulayın. Uygulanan elma sirkesi cildi yumuşattığı gibi antiseptik özelliği ile sivilceye ve akneye neden olan mikropları öldürür. 
  • Ciltte oluşan koyu lekeler için kullanım şekli, Dörtte bir litre suya üç çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin ve ocağa alın. Kaynayan karışımın altını kısın ve başınıza bir örtü örterek buhara yüzünüzü tutun. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayarak ciltte oluşan koyu lekeleri azaltabilirsiniz. 
  • Yaşlılık lekelerine karşı kullanım şekli, Bire bir  ölçüde soğan suyu ve sirkeyi birbirine karıştırın. Bu bir kaşık soğan suyu ve bir kaşık elma sirkesi karışımını gece yatmadan önce cildinize sürün ve sabah durulayın. Bu işlem sonunda zamanla cildinizde ki farkı görebilirsiniz. 
  • Tonik olarak kullanım şekli, iki yemek kaşığı sirkeyi iki yemek kaşığı su ile karıştırın. Göz çevresine yaklaştırmadan pamuk yardımıyla cilde uygulayın. Elma sirkeli tonik cildi temizlerken kir ve yağdan arındırır,cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Elma sirkesi faydaları arasında cilt beyazlatma etkisine bulunur. Özellikle güneş lekeleri, çil izleri, hamilelik sonrası lekeleri içinde elma sirkesi kullanılabilir.  
  ]]>
  Elma Sirkesi Yapımı https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesi-yapimi.html Mon, 12 Nov 2018 18:34:38 +0000 Elma Sirkesi Yapımı, Elma sirkesi taze elmaların fermantasyonu yoluyla yapılan bir üründür. Bütün ev hanımlarının en sık kullandığı ev malzemelerinden biri şüphesiz elma sirkesidir. Hem beslenme amaçlı hem de ev temiz Elma Sirkesi Yapımı, Elma sirkesi taze elmaların fermantasyonu yoluyla yapılan bir üründür. Bütün ev hanımlarının en sık kullandığı ev malzemelerinden biri şüphesiz elma sirkesidir. Hem beslenme amaçlı hem de ev temizliği amaçlı çok yönlü bir ev yardımcısıdır. Elma sirkesi ev işlerinde kullanılmasının yanı sıra sağlık alanında da kullanılmaktadır. Cilt temizliğinde, ciltte oluşan lekeler ve yaraların iyileşmesinde, sivilce ve aknelerin iyileşmesinde de kullanılmaktadır. Elma sirkesinin faydaları, içerisinde var olan vücuda detoks yapan ve sindirimi kolaylaştıran bir çeşit bakteriye dayanmaktadır. Elma sirkesi Buna ek olarak da, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır ve demir açısından çok zengin bir üründür.

  Elma Sirkesi Yapımı Malzemeleri 
  • 2 adet elmanın kabuğu
  • 750 ml temiz içme suyu (1 litreden biraz az)
  • Bir çay kaşığı şeker
  • Bir çay kaşığı tuz
  Elma Sirkesi Yapımı: Elmaların kabukları birazcık kalınca soyulur ve kavanozun içine bırakılır. Daha sonra ise su, tuz ve şeker eklenerek kavanozun ağzı kapatılır. Bir süre tuz ve şeker eriyinceye kadar güzelce çalkalanır. 10 gün ışık almayan karanlık bir yerde bekletilir. 10 günün sonunda elma sirkesi kullanıma hazırdır.

  Elma Sirkesi Yapımı püf noktaları

  Elma sirkesi yapımında mutlaka temiz içme suyu kullanılmak zorundadır. Sirkenin 10 gün bekleyeceği yer karanlık ve kutu bir yer olmasına özen gösterilmelidir. Kavanoz ara ara açılıp kontrol edilip, karıştırılıp tekrar kapatılmalıdır. Elma sirkesi ne kadar çok beklerse o kadar çok kendine özgü bir tat ve kalite oluşturur. Eğer bu tat ve kaliteyi arttırmak isterseniz; 15-20 gün süreden sonra karışımı süzüp, oluşan sirke içine iki üç tane nohut, az miktarda kaya tutu, bir parça ekmek atarak kavanozun ağzını kapatarak 40 gün bekletilmelidir. Daha sonra süzülmelidir.


  ]]>
  Elma Sirkesinin Cilde Zararları https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesinin-cilde-zararlari.html Tue, 13 Nov 2018 01:24:17 +0000 Elma Sirkesinin Cilde Zararları, aslında elma sirkesi cilt için en faydalı olan doğal ürünlerden bir tanesidir. Özellikle cilt lekeleri, sivilce izleri, selülit, cilt yaraları ve varis gibi birden fazla alanda rahatlıkla kullanılab Elma Sirkesinin Cilde Zararları, aslında elma sirkesi cilt için en faydalı olan doğal ürünlerden bir tanesidir. Özellikle cilt lekeleri, sivilce izleri, selülit, cilt yaraları ve varis gibi birden fazla alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca elma sirkesi ciltte meydana gelen çatlaklar ve kuruluklar içinde kullanılmaktadır. Ancak elma sirkesi çok asitli bir yapıya sahip olmasından dolayı direkt olarak cilde sürüldüğünde tahriş gibi cilde zararı olabilir. Eğer cildinize elma sirkesi uygulayacaksanız cildinizi tahrişe karşı korumak için mutlaka bir miktar suyla açtıktan sonra cildinize sürmelisiniz. Elma sirkesi özellikle cilt lekelerine, sivilce ve akne lekelerine, siyah nokta, güneş lekelerine düzenli olarak kullanıldığında en doğal tedavi şekli olarak bilinmektedir. Bunların dışında elma sirkesi pek çok hastalığın tedavisinde de doğal bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda elma sirkesinin cilde zararından çok faydası bulunduğunu unutmamak gerekir. Tabi ki elma sirkesinin cilde uygulama şeklide saf olarak kullanıldığında faydasından çok zararının olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

  Elma Sirkesinin Cilde Zararları Nelerdir, elma sirkesi yoğun bir şekilde sitrik asit içermektedir. Bu nedenle cilde sürüleceği zaman ya da başka tür hastalıkların tedavisinde kullanılacaksa, mutlaka bir miktar suyla inceltilerek içilmesi önerilir. Çünkü elma sirkesi direk cilde sürülerek teması halinde büyük olasılıkla kızarıklıklara ve tahrişlere sebep olmaktadır. Elma sirkesinin cildinizi herhangi bir tahrişe sebep olmaması için cilde temasından önce içerisine bal ya da suyla inceltilmesi önerilmektedir. Özellikle ciltteki problemlerin ortadan kaldırılması için doğal bir yöntem olan elma sirkesi her bayan tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Evde elma sirkesi ile kolaylıkla hazırlayacağınız maskelerle daha doğal görünümlü lekesiz ve ışıl ışıl parlayan pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Her cilt tipi elma sirkesi maskelerini rahatlıkla kullanabilir. Ancak kuru cilde sahip olanlar mutlaka antioksidan özelliğe sahip olan bal ile elma sirkesini bir arada kullanmalıdır. Bunun dışında cildinizi kükürtlü sabunla yıkadıktan sonra durulamak için elma sirkesini suyla inceltin ve cildinizi yıkayın. Hatta banyo suyuna elma sirkesi eklendiğinde bedeniniz ve cildiniz canlanır.
  ]]>
  Elma Sirkesinin Faydaları https://www.sirke.gen.tr/elma-sirkesinin-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 20:34:41 +0000 Elma sirkesinin faydaları, elma sirkesi cilt bakımından, kolesterole, saçlardaki kepeğe, sindirim sorunlarına, sivilcelere kadar pek çok sorunun tedavi edilmesi için kullanılabilir. Sayısız faydası olan elmanın ferme Elma sirkesinin faydaları, elma sirkesi cilt bakımından, kolesterole, saçlardaki kepeğe, sindirim sorunlarına, sivilcelere kadar pek çok sorunun tedavi edilmesi için kullanılabilir. Sayısız faydası olan elmanın fermente edilmesiyle üretilen elma sirkesi sayesinde daha zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz. İçeriğinde bulunan A, C, B vitaminleri, niasin gibi maddelerle sağlık deposu denebilecek bir üründür. Doğal bir antibiyotik ve anti bakteriyel bir ürün olan elma sirkesini ihtiyacınız olan cilt sorunlarında, saç bakımında, kolesterol sorununuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sirke geçmişten günümüze kadar sadece yemeklerde, salatalarda değil, hem ilaç olarak, hem de ilaçların malzemesi olarak değerlendirilmiştir. Kullanımı içilerek ya da haricen cilde sürülerek olabilir.

  Elma sirkesinin faydaları

  • Elma meyvesinin ekstresi olan elma sirkesi, bu meyvenin bütün yararlarını içermektedir. İçeriğinin zenginliğiyle sağlam bir vücut yapısına sahip olmanızı sağlar.
  • Cildi güzelleştiren etkisi vardır.
  • Sodayla elma sirkesi karıştırılarak doğal bir tonik elde edilebilir. Bu sayede cildinizde bulunan aknelere çözüm bulabilirsiniz. Sabah ve akşam 2 defa uygulanan tonik, akne ve sivilcelerin azaltılmasını sağlar.
  • İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterir.
  • Sindirim sistemini düzenleyerek, rahatlamaya yardımcı olur. Bunun için yemeklerle birlikte ya da yemek üzerine kullanılırsa, hazmı kolaylaştırır.
  • Elma sirkesi safrayı giderir.
  • Düzenli olarak kullanıldığında zayıflamaya yardımcı olur.
  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte kemiklerin daha güçsüz, zayıf olması kaçınılmazdır. Ancak kemik dostu olan elma sirkesi düzenli olarak kullanılırsa, ileri yaşlarda yaşanabilecek kemik sorunları azaltılabilir.
  • Ilık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyarak hazırlanacak bu alkali seviyesi mükemmel karışım, aç karnına içilirse metabolizmanın hızlandırılmasını sağlar. Bu vücudunuzdaki organların çalışmasını düzenler, iştahı dengeler ve kalori yakmanıza yardımcı olur.
  • Elma sirkesi detoks etkisi gösterir.
  • 1 su bardağı elma sirkesini 1 litre suyla birlikte karıştırın. Bunu temiz saçlarınıza dökerek, 10 dakika kadar bekleterek durulama yapabilirsiniz. Bu hem kepek sorunlarınıza çare olacak, hem de saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayacak bir çözümdür.
  • Zehirlenme durumunda elma sirkesi ısıtılarak kullanılabilir.
  • Müzminleşmiş öksürük ve nefes darlığı sorunlarına iyi gelir.
  • Ağız ve diş temizliğinde kullanıldığında, diş çürüklerinin oluşmasını engeller ve ağız kokusuna engel olur.
  • Ciltteki kaşıntıyı giderir, çıbanlara yararlı olur.
  • Bal ve elma sirkesi karışımı göz altındaki şişlikleri ve morlukları azaltır.
  • Kangren ve dolamaya karşı faydalıdır.
  • Bitlenme için sirkeden faydalanılabilir.
  • İltihap kurutucu ve kanamayı durdurucu etkisi vardır.
  • Vücuttaki ödem ve şişlikler için tatbik edilebilir.
  • Yeşil yapraklı yiyeceklerin, meyvelerin, sebzelerin sirkeli suda bekletilmesi mikrop kırıcı etki gösterir.

  Elma Sirkesinin FaydalarıElma sirkesinin faydalarından yararlanmak için yapılabilecek doğal kürler

  Kolesterol için elma sirkesi

  • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • Az miktarda sinameki
  • 1 su bardağı papatya çayı
  • 1 tatlı kaşığı bal

  Bu malzemelerin tamamını bir kabın içinde karıştırın. Bunu her gün düzenli olarak tüketirseniz hem kolesterol oranlarını dengeleyebilir, hem de kalori yakabilirsiniz.

  Sivilcelere karşı elma sirkesi

  Elma sirkesi karaciğer fonksiyonlarını düzene sokar. Bu nedenle ciltte oluşan sivilcelere de çözüm olabilir. Suyun içinde seyreltilen elma sirkesinin normal cilt bakımı yapıldıktan sonra cilde tonik gibi uygulanması halinde, sivil]]> Sirke https://www.sirke.gen.tr/sirke.html Tue, 13 Nov 2018 23:03:02 +0000 Sirke, geçmişten günümüze kadar tıpta önemli bir yere sahip olan, ilaç ve ilaç malzemesi olarak kullanılan, salatalarda ve yemeklerde tüketilen bir üründür. Eskiden hastalıklar için kullanılacak bitkiler sirkenin Sirke, geçmişten günümüze kadar tıpta önemli bir yere sahip olan, ilaç ve ilaç malzemesi olarak kullanılan, salatalarda ve yemeklerde tüketilen bir üründür. Eskiden hastalıklar için kullanılacak bitkiler sirkenin içinde kaynatılırdı ya da bitkinin etken maddesini elde etmek için sirkenin içinde bekletilirdi. Eskiden beri sirke ilaç olma özelliğini korumuştur. Sirke en fazla üzümden ve elmadan üretilmektedir. Ancak vişne, nar gibi meyvelerden de fermantasyon yoluyla sirke yapılmaktadır. Eskiden doğal fermantasyon yoluyla üretilen sirke, günümüzde yapay asitler ilave edilerek üretilmektedir. Bu sayede sirke üretimi çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Böyle bir günde üretilmiş sirkenin daha ağır kokusu ve keskin bir tadı olmaktadır. Eski yöntemlerle üretilmiş olan doğal sirke oldukça lezzetli ve daha faydalıdır. Sirke asidiyle yapılan fabrikasyon sirkeler aynı faydaları gösterir mi bilinmez. Ancak sirkenin doğal hali herkese tavsiye edilebilecek kadar şifalıdır. Doğal fermantasyonla yapılan sirke, sıcak ortamlarda bekletilerek üretilir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar doğal sirkenin kullanılması gerekir.

  Sirke içildiğinde vücutta nasıl etki gösterir

  • Sirke safrayı giderici etki yapar.
  • İştah kesici özelliği vardır
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Zayıflamaya yardımcı olur
  • Öksürük ve nefes darlığına faydalı olur
  • Isıtılarak içilirse zehirlenmelere karşı faydalıdır
  • Yemekle birlikte ya da yemekten sonra içilirse hazmı kolaylaştıran etkisi bulunur.

  Sirkenin zayıflatıcı etkisi vardır

  Sirke safrayı azalttığından, iştahı keser ve zayıflamaya yardımcı olur. Yemek öncesinde sirkeli su içilirse, bu iştahın kesilmesini sağlar. Vücuda sirke girdiğinde karaciğerde safra üretilmez. Çok iştahlı olunduğunda, vücudunuzda fazla miktarda safra olduğunu anlayabilirsiniz. Safra üretimini arttıran besinler tüketildiğinde, karaciğer safra üreterek öd kesesine gönderir. Buradan mideye giden safra, açlık hissinin oluşmasını sağlar. Hazır gıdalar tüketildiğinde, safra üretimini her zaman arttırır. Bu nedenle hazır gıda her zaman kilo yapıcı etkiye sahiptir.

  Sirke

  Zehirlenmede sirke kullanımı

  Zehirlenme durumunda sirkenin ısıtılarak kullanılması gerekir. Serinletici etkisi olan sirkenin, gıda ve bitki zehirlenmeleri durumunda ılık olarak içilmesi ya da suyla karıştırılarak içilmesi tavsiye edilir. Sirke yeni yapıldıysa sade olarak içilebilir, ancak beklemiş sirkenin keskinleşmesi nedeniyle suyla karıştırılması daha uygundur.

  Cilt sorunları için sirke kullanımı

  Eskiden cilt hastalıklarında sıkça kullanılan sirke, günümüzde de aynı etkiye sahiptir.

  • Ciltte olan morarma ve şişlik durumunda, sirke kullanılabilir. Sorunlu bölgenin üzerine pamukla sirke konulması rahatlatıcı etki yapar.
  • Kanayan yaralarda iltihabı kurutup, kanamayı durduran etkisi vardır.
  • Çıbanlarda ve kaşıntı sorunlarında haricen kullanılabilir.
  • Böcek sokması, arı sokması gibi durumlarda cilde sirke sürülebilir.
  • Yanıklarda cildin sirkeli bezle sarılması faydalıdır.
  • Kangrenli bölgede sirke ilerlemeyi durdurur.
  • Bitlenme durumunda sirkeden faydalanılabilir.
  • Ciltte olan akne ve sivilce sorunlarının giderilmesini sağlar.
  • Göz altında oluşan şişlik ve morlukların giderilesinde sirkeyi balla karıştırarak, cildinize sürebilirsiniz.

  Ağız ve diş temizliğinde sirke kullanılabilir

  Ağız ve diş temizliği için sirke kullanılırsa, diş çürüklerinin oluşmasına engel olunabilir, ağız kokusu giderilir, dişlerin erken yaşta dökülmesi önlenebilir. Özellikle bal ve sirke karışımı diş sorunlarının önlenmesinde etkili olur. Dişlerinizi balla karıştırdığınız sirkeyle her gün fırçalayabilirsiniz, ağzınızı çalkalayarak gargara yapabilirsiniz.

  ]]>